Úvod / Ako liečiť / Ako zabrániť šediveniu vlasov: Prečo vlasy šedivejú?

Ako zabrániť šediveniu vlasov: Prečo vlasy šedivejú?

ako zabrániť šediveniu vlasovKaždú z nás to skôr či neskôr stretne – na hlave sa začnú objavovať šedivé vlasy, najprv len výnimočne, s pokročilým vekom potom stále intenzívnejšie. Dá sa šediveniu vlasov zabrániť a prečo vlastne vlasy šedivejú?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Prečo vlasy šedivejú
  • Kedy dochádza k šediveniu vlasov
  • Ako zabrániť šediveniu vlasov
  • Prevencia

Prečo vlasy šedivejú?


Šedivé vlasy sú spôsobované zmenou štruktúry vlasovej kôry. Tým, ako dochádza k strate pigmentu, ktorý nesie názov melanín, vlasy postupne strácajú svoju pôvodnú farbu a dochádza k ich zošediveniu. V momente, keď už vo vlasovej kôre melanín úplne chýba, vlas zbelie.

prvé šedivé vlasyŠedivé vlasy sú celkom prirodzeným javom. Neukazuje to, že by ste sa o svoje vlasy starali zle, alebo že by to naznačovalo nejaké horšie zdravotné problémy.

Kedy dochádza k šediveniu vlasov?

Šedivenie vlasov je nezastaviteľný proces. U každého človeka sa však prejavuje v inej intenzite a tiež v inom veku.

Zvyčajne sa prvé šediny vyskytujú po 30. roku života. U niektorých jedincov, ktorí k tomu majú genetické predpoklady, sa však prvé šedivé vlasy môžu začať objavovať už oveľa skôr, pokojne aj v období puberty. Iných zas tento problém začne trápiť až okolo päťdesiatky.


Ako zabrániť šediveniu vlasov?

Ako som už naznačil, vzhľadom na to, že ide o nezvratný a prirodzený proces, šedivým vlasom sa nedá vyhnúť. Záleží len na tom, aké máte genetické predpoklady.

Šediny však môžete pekne zakryť. Klasikou je použitie farieb na vlasy, odvážnejší z vás si radšej vlasy nechajú úplne ostrihať.

Ak použijete farbu na vlasy, potom vyberte takú, ktorá bude mať dlhodobý efekt a dostatočnú kryciu schopnosť. Odporúčam tiež zvoliť skôr tmavšie farby.

Prevencia proti šediveniu vlasov

vitamíny proti padaniu vlasovUrčité preventívne kroky možno predsa len podstúpiť. Jedná sa hlavne o zvýšenie kvality vlasov a ich dobré vyživovanie.

Okrem používania kvalitných šampónov na vlasy je to napríklad zabezpečenie dostatočného prísunu vitamínov, a to hlavne vitamínov B, napríklad aj v podobe pivovarských kvasníc, ktoré sú ich dôležitým zdrojom. V neposlednom rade je dobré z času na čas vykonávať masáž vlasov, ideálne počas ich umývania.

Pozrite si aj články:


Ako zabrániť šediveniu vlasov: Prečo vlasy šedivejú?
5 (99.31%) 29 hlasov

Mohlo by vás zaujímať

ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom

Ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom?

Návod ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom. Tiež sa obávate kliešťovej encefalitídy či lymskej boreliózy? …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.