Ako liečiťPrečo

Ako zabrániť šediveniu vlasov: Prečo vlasy šedivejú?

ako zabrániť šediveniu vlasovKaždú z nás to skôr či neskôr stretne – na hlave sa začnú objavovať šedivé vlasy, najprv len výnimočne, s pokročilým vekom potom stále intenzívnejšie. Dá sa šediveniu vlasov zabrániť a prečo vlastne vlasy šedivejú?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Prečo vlasy šedivejú
  • Kedy dochádza k šediveniu vlasov
  • Ako zabrániť šediveniu vlasov
  • Prevencia

Prečo vlasy šedivejú?

prvé šedivé vlasyŠedivé vlasy sú spôsobované zmenou štruktúry vlasovej kôry. Tým, ako dochádza k strate pigmentu, ktorý nesie názov melanín, vlasy postupne strácajú svoju pôvodnú farbu a dochádza k ich zošediveniu. V momente, keď už vo vlasovej kôre melanín úplne chýba, vlas zbelie.

Šedivé vlasy sú celkom prirodzeným javom. Neukazuje to, že by ste sa o svoje vlasy starali zle, alebo že by to naznačovalo nejaké horšie zdravotné problémy.

Kedy dochádza k šediveniu vlasov?

Šedivenie vlasov je nezastaviteľný proces. U každého človeka sa však prejavuje v inej intenzite a tiež v inom veku.

Zvyčajne sa prvé šediny vyskytujú po 30. roku života. U niektorých jedincov, ktorí k tomu majú genetické predpoklady, sa však prvé šedivé vlasy môžu začať objavovať už oveľa skôr, pokojne aj v období puberty. Iných zas tento problém začne trápiť až okolo päťdesiatky.

Ako zabrániť šediveniu vlasov?

Ako som už naznačil, vzhľadom na to, že ide o nezvratný a prirodzený proces, šedivým vlasom sa nedá vyhnúť. Záleží len na tom, aké máte genetické predpoklady.

Šediny však môžete pekne zakryť. Klasikou je použitie farieb na vlasy, odvážnejší z vás si radšej vlasy nechajú úplne ostrihať.

Ak použijete farbu na vlasy, potom vyberte takú, ktorá bude mať dlhodobý efekt a dostatočnú kryciu schopnosť. Odporúčam tiež zvoliť skôr tmavšie farby.

Prevencia proti šediveniu vlasov

vitamíny proti padaniu vlasovUrčité preventívne kroky možno predsa len podstúpiť. Jedná sa hlavne o zvýšenie kvality vlasov a ich dobré vyživovanie.

Okrem používania kvalitných šampónov na vlasy je to napríklad zabezpečenie dostatočného prísunu vitamínov, a to hlavne vitamínov B, napríklad aj v podobe pivovarských kvasníc, ktoré sú ich dôležitým zdrojom.

V neposlednom rade je dobré z času na čas vykonávať masáž vlasov, ideálne počas ich umývania.

Pozrite si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button