Ako liečiť

Ako vyliečiť žihľavku?

ako liečiť žihľavkuŽihľavka je ochorenie, ktoré počas života postihne zhruba pätinu ľudí. Jedná sa o vyrážku, ktorá je vyvolaná rôznymi alergickými reakciami. Nejedná sa o nijako zvlášť závažné ochorenie, navyše sa dá účinne a rýchlo liečiť. Ako vyliečiť žihľavku?

V článku sa dozviete:

  • Ako sa spozná žihľavka
  • Hlavné príznaky
  • Koho žihľavka postihuje
  • Ako liečiť žihľavku

Ako spoznať žihľavku?

žihľavkaŽihľavka sa prejavuje na prvý pohľad, takže ju môže spoznať každý, koho zasiahne. Hlavným znakom je vyrážka, ktorá sa objaví vo forme bodiek o s rôznymi veľkosťami, najčastejšie však v priemere okolo pol až jedného centimetra.

Vyrážka počas žihľavky pôsobí značné nepríjemnosti najmä tým, že veľmi svrbí. Svrbenie je spôsobené histamínom.

Ďalšími sprievodnými javmi potom môžu byť drobné dýchacie ťažkosti či malé opuchy v postihnutých miestach.

Hlavné príznaky žihľavky:

  • Svrbenie kože
  • Začervenanie kože
  • Opuchnutie
  • Tvorba pupienkov či pľuzgierikov
  • Zvýšená teplota
  • Dýchacie ťažkosti

Koho žihľavka postihuje?

Žihľavka je ochorením, ktoré sa nevyhýba žiadnej vekovej skupine. Zďaleka najčastejšie sa však objavuje u detí a mladých ľudí, ktorý sú náchylnejší na alergie.

Žihľavku totiž spravidla vyvoláva práve nejaký alergén, či už sa jedná o alergiu na potraviny, alebo je napríklad alergénom zvieracia srsť, chemikálie či napríklad včelí jed.

Ako žihľavku liečiť?

Žihľavka nepatrí medzi závažné ochorenia. Zvyčajne sama zmizne počas niekoľkých hodín s tým, že už telo nie je vystavené alergénom, ktoré ju spôsobili.

Pri opakovanom výskyte však môžu nastať komplikácie v podobe opuchov či problémov s dýchacími cestami.

Odborná liečba

ako liečiť pásový oparAk už sa teda pristúpi k liečbe žihľavky, používajú sa na ňu ľahké antihistaminiká. Tie majú za úlohu predovšetkým tlmiť sprievodné javy, teda hlavne nepríjemné svrbenie pokožky.

Je dôležité povedať, že postihnutý človek by žihľavku nemal „dráždiť“, teda škriabať. Mohlo by dôjsť k otvoreniu pupienkov a zaneseniu infekcie, čo by vyvolalo ďalšie možné ochorenia. V prípade zložitejšieho priebehu sa na žihľavku nasadzujú kortikoidy.

Domáca liečba žihľavky

K rýchlemu zmiznutiu žihľavky môžete prispieť aj sami. Predovšetkým tým, že budete dodržiavať všetky zásady hygieny počas priebehu ochorenia.

Pokožku v žiadnom prípade neškriabte. Zároveň sa snažte vyhnúť prostrediu, kde sú alergény, ktoré by žihľavku mohli vyvolať.

V určitých prípadoch pomáha aj kúpeľ vo vlažnej vode, do ktorej pridáte trochu jedlej sódy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button