Ako spoznať anorexiu?

Hlavné príčiny mentálnej anorexie a liečba

ako spoznať anorexiuAnorexia je ochorením, ktoré sa dotýka prevažne mladých žien a dievčat. Zaradzuje sa medzi psychické ochorenia, ktoré súvisia s tým, že postihnuté osoby majú utkvelú predstavu, že ich postava a telesná hmotnosť nie je v poriadku. Ako spoznať anorexiu?

V článku sa dozviete

  • Ako rozoznať anorexiu
  • Liečba

Kvôli tomu sa potom snažia neustále chudnúť a znižovať príjem potravín. To však postupne vedie k dosiahnutiu hmotnosti, ktorá je vzhľadom k ich veku a telesnej výške úplne neadekvátna. Mentálna anorexia sa v západnej spoločnosti objavuje u stále väčšieho počtu ľudí, u mnohých z nich má mnohokrát aj fatálne následky.


Ako rozoznať anorexiu?

ako rozoznať anorexiuMentálnu anorexiu u dievčat a mladých žien by si malo všimnúť predovšetkým ich okolie. Samy postihnuté si často túto psychickú chorobu neuvedomujú. Tu sú hlavné príznaky anorexie:

  • Nespokojnosť s postavou – dotknutá osoba sa prehnane prezerá v zrkadlách a neustále zisťuje telesnú hmotnosť na váhe.
  • Psychické problémy – mentálnu anorexiu sprevádzajú depresívne a úzkostlivé stavy, ktoré sú vyvolávané tým, že žena nie je spokojná s tým, ako vyzerá. Cíti sa byť tučná, hoci skutočný stav je úplne opačný.
  • Odmietanie jedla – v snahe znížiť svoju telesnú hmotnosť sa dotknutá osoba priamo stráni jedla. Keď už niečo skonzumuje, ide len o malé porcie. Zároveň sa dá anorektické správanie spoznať aj podľa toho, keď žena či dievča neustále skúša nejaké nízkokalorickej diéty.
  • Zvracanie po jedle – po výdatnejšom jedle dotyčná úmyselne vyvolá zvracanie.
  • Prehnaná fyzická aktivita – dotyčné sa snažia všemožne znížiť telesnú hmotnosť, napríklad aj prehnanými fyzickými aktivitami. To v kombinácii s nízkym príjmom kalórií môže spôsobiť ďalšie ťažkosti.
  • Zneužívanie liekov – anorexia sa spozná aj podľa zvýšenej spotrebe najrôznejších liekov na chudnutie, k zníženiu chuti do jedla a pod.

Ďalšie príznaky anorexie

Liečba

hospitalizácia v nemocniciMentálna anorexia môže v krajných prípadoch končiť úmrtím. Najmä vtedy, ak nie je u postihnutej osoby táto psychická choroba včas zistená a nezačne sa s liečbou. Pri liečbe anorexie je vždy potrebné sa spojiť s odborníkmi.

Odborná liečba

Pri akútnych ťažkostiach, ktoré sú vyvolané v dôsledku anorexie, dochádza k hospitalizácii v nemocniciach, kedy je nasadzovaná výživa cez trubičky. Po vyriešení akútnych problémov je potreba chorobu riešiť v spolupráci s psychoterapeutom.

Návrat k bežnej strave

Pri liečbe anorexie je dôležité sa postupne navracať k normálnej strave. Zvyšovať teda prísun všetkých látok, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné, zvyšovať prísun kalórií tak, aby sa telo postihnutej osoby pomaly „vzchopilo“ a telesná hmotnosť sa dostala do normálnych hodnôt.

Zmena stravovacích návykov

Dôležitá je zmena stravovacích návykov. Hlavnú úlohu však zohráva práve psychické rozpoloženie. Práve z tohto dôvodu je pri liečbe nevyhnutné postupovať v spolupráci s odborníkmi.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.