Ako liečiť

Ako spoznať anorexiu?

Hlavné príčiny mentálnej anorexie a liečba

ako spoznať anorexiuAnorexia je ochorením, ktoré sa dotýka prevažne mladých žien a dievčat. Zaradzuje sa medzi psychické ochorenia, ktoré súvisia s tým, že postihnuté osoby majú utkvelú predstavu, že ich postava a telesná hmotnosť nie je v poriadku. Ako spoznať anorexiu?

V článku sa dozviete

  • Ako rozoznať anorexiu
  • Liečba

Kvôli tomu sa potom snažia neustále chudnúť a znižovať príjem potravín. To však postupne vedie k dosiahnutiu hmotnosti, ktorá je vzhľadom k ich veku a telesnej výške úplne neadekvátna.

Mentálna anorexia sa v západnej spoločnosti objavuje u stále väčšieho počtu ľudí, u mnohých z nich má mnohokrát aj fatálne následky.

Ako rozoznať anorexiu?

ako rozoznať anorexiuMentálnu anorexiu u dievčat a mladých žien by si malo všimnúť predovšetkým ich okolie. Samy postihnuté si často túto psychickú chorobu neuvedomujú. Tu sú hlavné príznaky anorexie:

  • Nespokojnosť s postavou – dotknutá osoba sa prehnane prezerá v zrkadlách a neustále zisťuje telesnú hmotnosť na váhe.
  • Psychické problémy – mentálnu anorexiu sprevádzajú depresívne a úzkostlivé stavy, ktoré sú vyvolávané tým, že žena nie je spokojná s tým, ako vyzerá. Cíti sa byť tučná, hoci skutočný stav je úplne opačný.
  • Odmietanie jedla – v snahe znížiť svoju telesnú hmotnosť sa dotknutá osoba priamo stráni jedla. Keď už niečo skonzumuje, ide len o malé porcie. Zároveň sa dá anorektické správanie spoznať aj podľa toho, keď žena či dievča neustále skúša nejaké nízkokalorickej diéty.
  • Zvracanie po jedle – po výdatnejšom jedle dotyčná úmyselne vyvolá zvracanie.
  • Prehnaná fyzická aktivita – dotyčné sa snažia všemožne znížiť telesnú hmotnosť, napríklad aj prehnanými fyzickými aktivitami. To v kombinácii s nízkym príjmom kalórií môže spôsobiť ďalšie ťažkosti.
  • Zneužívanie liekov – anorexia sa spozná aj podľa zvýšenej spotrebe najrôznejších liekov na chudnutie, k zníženiu chuti do jedla a pod.

Ďalšie príznaky anorexie

Liečba anorexie

hospitalizácia v nemocniciMentálna anorexia môže v krajných prípadoch končiť úmrtím. Najmä vtedy, ak nie je u postihnutej osoby táto psychická choroba včas zistená a nezačne sa s liečbou.

Pri liečbe anorexie je vždy potrebné sa spojiť s odborníkmi.

Odborná liečba

Pri akútnych ťažkostiach, ktoré sú vyvolané v dôsledku anorexie, dochádza k hospitalizácii v nemocniciach, kedy je nasadzovaná výživa cez trubičky.

Po vyriešení akútnych problémov je potreba chorobu riešiť v spolupráci s psychoterapeutom.

Návrat k bežnej strave

Pri liečbe anorexie je dôležité sa postupne navracať k normálnej strave. Zvyšovať teda prísun všetkých látok, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné, zvyšovať prísun kalórií tak, aby sa telo postihnutej osoby pomaly „vzchopilo“ a telesná hmotnosť sa dostala do normálnych hodnôt.

Zmena stravovacích návykov

Dôležitá je zmena stravovacích návykov. Hlavnú úlohu však zohráva práve psychické rozpoloženie. Práve z tohto dôvodu je pri liečbe nevyhnutné postupovať v spolupráci s odborníkmi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button