Zdravie a krásaAko liečiť

Ako si správne čistiť zuby?

Ako si správne čistiť zuby Zuby sú dôležitou súčasťou úst a ak nechcete trpieť bolesťou a precitlivenosťou, mali by sme sa o ne starať. Poradíme vám, ako si správne čistiť zuby. Prečítajte si článok postup ako si správne čistiť zuby.

Čo je potrebné aké si chcete správne čistiť zuby:

  • zubná pasta
  • jemná zubná kefka
  • zubná niť
  • medzizubná kefa

Výber zubnej pasty

Zubná pasta má v celkovom efekte čistenia zubov veľmi malú úlohu. Existujú pasty s alebo bez fluoridu, s čistiacim účinkom, pre prekrvenie ďasien atď. Ale kupujte skôr pasty renomovaných firiem, ktoré sú zárukou určitej kvality.

Bieliace pasty pre fajčiarov sú tiež dostupné na trhu, tie sa ale v porovnaní s bežnými pastami vyznačujú svojim výrazným účinkom odstraňovania škvŕn na zuboch.

Správna zubná kefka

Niektorý zubári odporúčajú zubné kefky Curaprox, ktoré sú vyrobené v troch variantoch – jemné, super jemné, ultra jemné a stoja okolo 4 eur.

Ich výhodou je okrem iného veľká rukoväť, ktorá umožňuje, aby sa kefka dostala hlboko do ústnej dutiny a spomenutá mäkkosť, ktorá zaručuje dobré odstránenie zubného povlaku, ktorý sa vytvára na zuboch.

Pri výbere medzizubného kartáčika sa obráťte na svojho zubára.

Čistenie zubov spredu

Keď máte všetko pripravené môžete začať čistiť zuby. Kefku umyte, naneste pastu a priložte ho na jeden z horných rezákov (držte rukoväť kolmo na zuby).

Cieľom je vyčistiť oblasť medzi ďasnami a zubmi, preto skúste použiť kefku na miestach, kde končí ďasná a začínajú zuby.

V tomto mieste mierne zavibrujte do strán a pod uhlom 45 stupňov k zubom kartáčikom šetrne zostrite povlak  smerom od ďasien.

Tento postup opakujte dvakrát pre každý zub (ako na hornom, ako aj na dolnom poschodí). Nezáleží na poradí, ale mali by ste nájsť systematický spôsob, aby ste na žiaden zub nezabudli.

Čistenie zubov zozadu

čistenie zubov - kefkyRovnako ako pri čistení z prednej strany, je tiež potrebné zotrieť čo najviac zubného povlaku na zuboch a ďasnách, čím chránite zuby pred vznikom zubného kazu.

Je to vlastne to isté čistenie, s výnimkou toho, že potrebujeme vložiť a vibrovať zubnou kefkou za zubami.

Výnimkou je čistenie horných rezákov, keď kefku neprikladáme jej šírkou, ale po dĺžke (tj.  držte rukoväť vodorovne k zubom).

Zo začiatku buďte trpezliví, než sa naučíte s kefkou v ústach dobre manipulovať, môže to trvať určitý čas. Aj pri tomto čistení čistite každý zub dvakrát.

Čistenie zubov zvrchu

Po vyčistení bočných zubov je tiež potrebné vyčistiť ich zhora, čím sa odstránia všetky usadeniny na zuboch. Robíme to s krúživými pohybmi, kedy ľahko zatláčame na kefku (treba sa sústrediť na to, aby ste si príliš neublížili na zuby a nezatlačovali tak nečistoty viac dovnútra).

Frekvencia týchto pohybov závisí od vás, ale mali by ste vždy vizuálne skontrolovať zuby, aby ste zistili, či po čistení nezostane nejaké zvyšné jedlo.

Čistenie medzizubných priestorov

medzizubná niť pre čisté zubyNečistoty v medzizubných priestoroch sú najčastejšou príčinou zubného kazu, avšak mnohí ľudia to počas čistenia nechávajú nedotknuté. Zvyčajne stačí zubná niť.

Vezmite si kúsok nite (asi 15-20 cm) a niekoľkokrát omotajte jeho konce okolo ukazovákov. Uistite sa, že niť nekĺzne.

Držte ju ukazovákmi a palcami. Napnutou časťou sa dostaňte medzi dva zuby a zavibrujte tak, aby jedna niť čistila jeden zub a druhý krát ďalší zub.

Niť by mala preniknúť cez zub a pohybovať sa okolo zuba. Urobte to medzi všetkými zubami. O používaní medzizubných kefiek je dobré sa informovať u vášho zubára.

Čistiť si zuby je dôležité aj pre osobný dobrý pocit

Po dôkladnom očistení zubov budete mať v ústach príjemný pocit. Použite ústnu vodu na posilnenie, čo tiež pomáha čistiť zuby, chrániť a dodáva ústam svieži dych.

Podobné články

2 Comments

  1. Okrem čistenia je nesmierne dôležite aj chodiť pravidelne na dentálnu hygienu, zistila som to na vlastnej koži. Teraz chodievam do Dental Brothers, kde si ich rovno potom aj vybielim a musím povedať, že moje zuby nikdy neboli v lepšom stave.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button