ChudnutieŠport

Ako konečne začať cvičiť?

ako začať behať a cvičenieZačať cvičiť – jedno z najčastejších (nielen) novoročných predsavzatí. Každý chce, každý to myslí vážne, ale len málokto vydrží. Ako vlastne správne cvičiť? Ako dlho? Ako často? A ako sa správne motivovať? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ako začať cvičiť a ako cvičiť?

Všeobecne platí, že akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny. Ako ale začať? Ak ste sa dlho vôbec nehýbali, zdraviu prospešnou zmenou pre vás bude aj polhodinová prechádzka so psom. Časom môžete skúsiť indiánsky beh – striedanie chôdze s behom.

Až si na pravidelný beh zvyknete, môžete pridať pár cvikov na brucho a ďalšie problémové partie. Na otázku ako často cvičiť je jednoduchá odpoveď – tak často, ako vám to vaše telo a čas dovolia. Ak hovoríme iba o rekreačnom cvičení, rozhodne platí pravidlo, že čím viac, tým lepšie.

Štúdie o spaľovaní tukov

Mnohé štúdie uvádzajú, že telo začína spaľovať tuky po dvadsiatich minútach pohybu, správne by ste teda mali vydržať aspoň tridsať.

Ideálne je striedanie vysoko intenzívneho kardio cvičenia, ktoré zrýchli váš metabolizmus (jazda na bicykli, zumba, beh alebo aerobik) s posilňovaním a vyváženou diétou.

Jedno dopĺňa druhé a výsledky sú tak vidieť rýchlejšie, ako ak napríklad iba posilňujete. A výsledky sú tou najväčšou motiváciou ako vydržať. Prečítajte si aj Citáty o živote – 150 životných citátov pre dobrý život.

Motivácia na chudnutie na papiery

návod ako konečne začať cvičiťSkúste si na papier vypísať svoje najväčšie motivácie, môžete ich doplniť o citáty pre inšpiráciu. „Vždy, keď sa mi nechce do fitka a hľadám výhovorky, spomeniem si na citát, čo som našla na svojom obľúbenom fitnes blogu:

Niekto, kto je vyťaženejší než ty, práve teraz behá. Rozčúlim sa, rýchlo sa zbalím a vyrazím.“ Hovorí dvadsaťtri ročná študentka Nina z Bratislavy. „Ďalší z tých motivujúcich je:

Keby si išla cvičiť hneď, keď si nad tým prvýkrát premýšľala, teraz už by si bola hotová. Ľudia, ktorí sa snažia pravidelne cvičiť a vždy dlho premýšľajú, či dnes ísť alebo nie vedia, o čom hovorím. “ Dodáva Nina.

Motivovať sa môžete aj zapisovaním mier, pravidelným fotením problematických partií alebo nakupovaním nového oblečenia do posilňovne.

Každý človek je individuálny a odlišný

Až začnete, sami spoznáte, čo práve na vás funguje najlepšie. Dôležité je tiež vybrať si ten správny pohyb. To, čo jednému vyhovuje, môže druhému liezť na nervy.

Ak riešite svoju lenivosť už dlhšiu dobu, skúste sa napríklad zapísať na kurz intenzívneho tanca. A až si zvyknete na pravidelnú dávku endorfínov, už nebude cesty späť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button