Deti

Ako používať pracovné listy pre rozvinutie predškolskej zrelosti dieťaťa?

pišúce dieťa

Prečítajte si článok ako používať pracovné listy pre rozvinutie predškolskej zrelosti dieťaťa. Grafomotorika, príprava na písanie, ako sa zjednodušene definuje, je v skutočnosti oveľa zložitejší proces súboru psychomotorických činností, najmä zrakového a sluchového vnímania, priestorovej orientácie, koncentrácie pozornosti a reči.

Koncipované cvičenia prispievajú k rozvoju jemnej motoriky a psychických funkcií pre prípravu písania. Pomocou pracovných listov si môžu deti za dohľadu rodičov aj doma osvojovať základy pre písanie a kreslenie. Dôležité je správne držanie ceruzky, ktoré by malo byť uvoľnené, pohodlné, nie kŕčovité. Tento návyk už zostáva trvalý.

Prečo používať pracovné listy

Pracovné listy s grafomotorickým cvičením sú koncipované na uvoľnenie zápästia, správne držanie ceruzky a k získavaniu pozitívnych návykov pri písaní.

predškolské pracovné listyDržanie ceruzky by sa dieťa malo učiť napodobovacou technikou: „Pozri sa, ako sa drží ceruzka, ako ju držím ja, ako drží ceruzku tvoja staršia sestra alebo brat, keď píšu úlohy“.

Upozorníme dieťa na držanie ceruzky medzi dvoma prstami, tretí prst je predĺžený, s uvoľneným zápästím. Dôležitý je tiež sklon ceruzky.

Za predpokladu, že dieťa sedí správne (s nohami pri sebe, s rovným chrbtom), mala by ceruzka smerovať niekam za rameno.

Predškolák by nemal na ceruzku tlačiť a „rýpať do papiera“. Tlak na ceruzku by mal byť primeraný. Môžeme si to u dieťaťa overiť tak, že pri písaní mu chceme ceruzku alebo pastelku z ruky vytiahnuť. Ak to nejde, dieťa na ceruzku príliš tlačí. Predvedieme mu, ako píšeme my, uvoľnene a ľahko. Môžeme si vymeniť úlohy a dieťa skúsi nám ceruzku vytiahnuť z ruky. Mala by ísť úplne ľahko.

Výber ceruzky ovplyvní rozvoj zrelosti dieťaťa

Na prípravu na písanie je najvhodnejšie ceruzka s trojuholníkovým prierezom. Dobre padne do ruky, ľahšie sa uchopí medzi palec a ukazovák, spodná hrana podopiera prostredník.

Uvoľňovanie ruky precvičujeme pomocou pracovného listu. Dieťa vedie ceruzku krúživými pohybmi zápästia podľa predkreslenej stopy.

Mohlo by vás zaujímať:

Opäť dbáme na uvoľnenú, „ľahkú“ ruku, netlačiť na ceruzku. K rozvoju zrelosti dieťaťa procvičujeme tiež oblúčiky, slučky, vlnky vo vode, kopčeky, kľučky a podobne.

Rozvíjajte grafomotorické schopnosti a motoriku detí

Ako používať pracovné listy pre rozvinutie predškolskej zrelosti dieťaťaDieťa predškolského veku by malo mať grafomotorické schopnosti rozvinuté, malo by mať zdokonalenú motoriku paže a k týmto schopnostiam systematicky sa dopracovať.

Pri hodnotení školskej zrelosti dieťaťa sa často posudzuje kresba domu s komínom na streche, ktorý by nemal byť naklonený a s dymom v tvare slučiek. Je to tiež postava človeka, ktorú by dieťa v tomto veku malo zvládnuť nakresliť.

Telo by malo byť napojené na hlavu, postava by mala mať horné a dolné končatiny, správne proporcie a nemali by chýbať detaily – tvár, oblečenie, čo najviac doplňujúcich detailov.

Varovanie

Veľakrát dieťa nedosiahne na nároky učiteľov, dospelých a nie je schopné splniť ich požiadavky v oblasti grafomotoriky, čo môže viesť k stresu.

Grafomotorická neobratnosť vyvoláva v dieťati pocit zlyhania a prehlbujúcu sa neistotu. Tu je potreba trpezlivosť a citlivý prístup.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button