Deti

Ako pripraviť dieťa na letný tábor?

deti idú na letný táborRozhodli ste sa poslať svoje dieťa na letný tábor, ktorý ste mu vybrali a teraz uvažujete, čo všetko bude vaše dieťa na tábore potrebovať? Každý tábor má svoje určité špecifiká a iste vám nejaké základné inštrukcie dodajú, napriek tomu to pre vás môže byť nedostačujúci prísun informácií. Ak hľadáte nejaké ďalšie informácie, ktoré by vám pomohli pripraviť dieťa na letný tábor, ste tu správne.

Čo je potrebné na detský letný tábor?

 • pripraviť dieťa na letný táborznalosti
 • doklady
 • zoznam
 • hygienické potreby
 • batohy
 • oblečenie
 • topánky
 • tašky
 • staré veci

Na letný tábor je oblečenie základ

oblečenie do letného táboraNa tábor svojmu dieťaťu rozhodne budete baliť oblečenie, jeho množstvo sa bude odvíjať od dĺžky tábora. Počítajte s ich znečistením.

Pokiaľ ide na tábor u nás a je to tábor niekde pri vode, lese či zvieratách, zabaľte skôr staršie veci, ktoré môže vaše dieťa aj potrhať. Vedľa základného vybavenia mu zabaľte vždy ku každému aj jedno náhradné.

Základ tvoria vždy kraťase, dlhé nohavice (tepláky, šušťáky), tričká s krátkym rukávom a tiež jedno až dve tričká s dlhým rukávom, mikiny, spodné prádlo (ponožky, slipy či nohavičky), bundy, plavky, pyžamo, minimálne dve pokrývky hlavy a prípadne aj oblečenie k ohňu.

Ďalej dieťa potrebuje prezuvky, topánky do vody, pevné topánky na turistiku, sandále, gumáky a tenisky. Potrebovať bude aj pláštenku či dáždnik.

Dieťa potrebuje na letný tábor aj hygienické potreby, poprípade lieky

zubná pasta do letného táboraHygienické potreby potrebné na tábor sú uterák a osuška, mydlo, šampón, zubná kefka a zubná pasta na čistenie zubov, hrebeň, opaľovací krém, repelent, toaletný papier, papierové vreckovky a ozdoby do vlasov.

Ak je dieťa akokoľvek choré, musíte mu spísať zoznam a návod na užívanie liekov a nezabudnite pribaliť aj dané lieky.

Nezabudnite aj na identitu vášho dieťaťa

Vaše dieťa sa nezaobíde bez dokladov. V každom prípade potrebuje kartičku zdravotnej poisťovne, podľa veku potom občiansky preukaz a ak ide na tábor do zahraničia tak potrebuje aj cestovný pas.

Možné sú aj ďalšie doklady, ako napríklad vyhlásenie o bez-infekčnosti a podobne, ale o nich by vás mal daný tábor vopred presne informovať.

Pomôcky na detský letný tábor

Čo bude dieťa ešte potrebovať? Písacie potreby – lepidlo, ceruzku, pero, nožnice, zatvárací nôž, pastelky, papier, listový papier, blok, pohľady so známkami a adresami, slnečné okuliare, fľaša na pitie, zoznam vecí, vrece na špinavé prádlo, knihu, hračku, spoločenské hry a sladkosti, ktoré sa neroztopia.

So sebou by mal mať aj menší batoh na menšie jednodenné výlety. Vziať si môžu aj nejakú masku či hudobný nástroj. Dobrým nápadom môže byť aj nejaký lacnejší či starší fotoaparát.

Usporiadatelia vám tiež môžu zaslať požiadavky

bicykel pre dieťa k letnému táboruV súčasnej dobe existuje nepreberné množstvo táborov, ktoré sú rôzne zamerané a špecifikované, a preto sa okrem základného vybavenia riaďte aj tým, čo vám napíšu usporiadatelia.

Môže to byť napríklad v prípade cestovného letného tábora, čí tábora v stanoch a chatkách, spacák a karimatky.

Cyklo-turistické letné tábory zase vyžadujú mať bicykel v dobrom stave a k tomu aj náležitú batožinu. Niekde bude potrebné pribaliť ešus, lyžicu, hrnček, šitie, kroj a napríklad aj ďalekohľad.

Nezabúdajte na vreckové, malo by pokryť drobné darčeky, maškrty, pohľady a suveníry. Vreckové sa odvíja od typu tábora a veku dieťaťa. Odvíja sa aj od toho, či sú v pobytu zaplatené už aj výlety a vstupy alebo si ich bude musieť dieťa zaplatiť zvlášť. Menším deťom sa obvykle odporúča vziať si na 14-dňové pobyt vreckové okolo 300 korún.

Poistiť dieťa na tábor sa rozhodne oplatí, a to nielen zdravotne, tak aj proti strate, krádeži a zničeniu veci napríklad dažďom.

Nezabudnite, že na letný tábor:

 • Čo by ste rozhodne mali nechať doma? Zbytočné veci navyše. Cenné šperky, mp3, mp4 a mobilné telefóny.
 • Telefónny a osobný kontakt v priebehu táboru neodporúčajú ani psychológovia.
 • Nezabudnite neplavcom pribaliť plávací kruh a krídelká!
 • Nezabudnite všetky viditeľné veci označiť centrofixou alebo textilnou permanentnou fixkou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button