Ako učiť predškolské dieťa základom grafomotoriky?
Je zrejmé, že deti rady kreslia. Kresbou dokážu vyjadriť svoje pocity, nálady, myšlienky či vzťah ku kamarátom a k okolitému svetu. Preto je tiež ich kresba predmetom k psychologickým rozborom. Detské kreslenie je nádherné, keď má obsahovú hodnotu. Vhodnou motiváciou pri kreslení s deťmi sa ľahko a nenútenou formou prenesiete do oblasti grafomotoriky, teda prípravy na písanie. Aj vy rodičia, bez toho aby ste museli byť pedagógovia, môžete s deťmi precvičovať základy grafomotoriky.
Návyk držania ceruzky/pera
Správne držanie ceruzky je dosť podstatné. Musí to byť držanie, ktoré je uvoľnené, nie kŕčovité, proste pohodlné, aby dieťa získalo správny návyk, ktorý zostáva už trvalý. Keď sa to naučí zle, ťažko sa to bude odučovať.
Držanie ceruzky by sa dieťa malo učiť pomocou napodobňovacieho reflexu. Jednoducho vezmite ceruzku alebo pastelku do ruky a dajte si záležať, aby ste ju naozaj správne uchopili: „Pozri sa, ako držím ceruzku ja (ako ju drží sestrička, brat a podobne).“
Dôležitý je tiež sklon ceruzky. Za predpokladu, že dieťa sedí správne, tak ceruzka by mala smerovať niekam za rameno.
Tlak na ceruzku by mal byť primeraný, dieťa by nemalo kŕčovito na ceruzku tlačiť a „rýpať do papiera“. Môžete to vyskúšať tak, že pri písaní chcete dieťaťu z ruky ceruzku alebo pastelku vytiahnuť. Ak to nejde, tak na ceruzku príliš tlačí.
Aké sú vhodné písacie potreby pre dieťa
Keď dieťa nedokáže ceruzku udržať v prstoch a stále mu vyhovuje dlaňový úchop, ponúkneme mu pastelky, fixky alebo štetec, ktoré môže držať v dlani. Tie môžu byť vhodnou prípravou pre grafický prejav do ďalšieho obdobia.
Po štvrtom roku života by malo dieťaťa spontánne uchopovať písacie alebo kresliace potreby do prstov. V tejto fáze vývojovej úrovne ponúknite dieťaťu trojhranné pastelky najlepšie s mäkkou tuhou alebo trojhranné fixky či štetce.
Vyhradená dominancia ruky
Môže sa stať, že vaše dieťa strieda pravú a ľavú ruku pri kreslení. Zatiaľ mu je to jedno, ktorú ruku používa.
Pokiaľ sa jedná o predškoláka, bude nanajvýš nutné, aby pred nástupom do školy bolo dieťa už rozhodnuté, ktorou rukou bude písať.
A to z toho dôvodu, že ruka by mala byť dostatočne pripravená a precvičená.
Uvoľnenie zápästia pri písaní
V záležitosti prípravy na písanie precvičujeme s deťmi kruh – viňte klbko alebo kreslite slimáka. Tu ide najmä o uvoľnenie zápästia, skúšajte na obe strany, zľava doprava a opačne.
Spočiatku dieťaťu ruku veďte, potom to musí skúšať samo. Malou obdobou je ovál – slivka – tu sledujeme nácvik písmen a, o. Precvičujte s deťmi oblúčiky, osmičky, čiary, rovné čiary, vlnky, slučky, vlny vo vode, kopčeky, kľučky, a podobne.
Príručky na rozvoj grafomotoriky
Pracovné listy alebo rôzne hry v časopisoch, obťahovanie, dokresľovanie alebo priamo príručky na rozvoj grafomotoriky dobre poslúžia k tomu, aby ste s deťmi mohli sami precvičovať základy grafomotoriky.
Dieťa by malo mať postupne dobre rozvinutú motoriku paže, aby bolo pripravené na písanie v škole. Prispeje k tomu aj voľné kreslenie detí, a je potrebné, aby rodičia dbali na správne držanie písacích alebo kresliacich potrieb dieťaťa.
Čo by malo predškolské dieťa vedieť nakresliť
Postava človeka by mala mať správne proporcie, po hlave by mal nasledovať trup, mala by mať horné a dolné končatiny a mala by obsahovať bohatosť detailov (prsty končatín, tvár, detaily oblečenia, obuv, a podobne).
Postava by tiež mala mať správne rozmery. Dieťa by malo vedieť nakresliť jedno – ťahový tvar, napríklad štvorec, kosoštvorec. Deti kreslia rady domček, tam by sa mal objaviť komín a dym, to je tvar slučiek, ktoré sú ťažké na priestorovú orientáciu.