Deti

Ako sa vyrovnať s faktom, že dieťa bude školák?

malý školák Keď začne dieťa chodiť do školy, a teda sa z neho stane školák, začína pre neho nová etapa života. Jeho detstvo má novú dimenziu. Z hravého a doposiaľ bezstarostného dieťaťa sa stáva školák s primeranými povinnosťami. Tieto povinnosti je nutné plniť a slovo „nechcem“ vo vzťahu k zadaným úlohám už nemá svoje miesto.

Malý školák a rodina

Aj rodine malého školáka sa mení život. Chod domácnosti a všetko okolo sa musí prispôsobiť malému školákovi, ktorý ešte nemá upevnené návyky ku školským povinnostiam, nedokáže samostatne pracovať a plniť úlohy a členovia rodiny musia na neho nutne dohliadať.

Rodičom pribúda o niečo viac povinností, ale nie je to tak markantné, veď dieťa v mladšom veku tiež vyžaduje pozornosť dospelých, mení sa len ich prístup. A ak vás, niektorí rodičia, trápi pocit, že dieťa s nástupom do školy trpí, tak opak môže byť pravdou. Dieťa touto životnou zmenou získava viac sebavedomia, je predsa už „veľký“, je školák!

Zmena koncepcie bývania

školákAk ste nemali pre dieťa detskú izbu, alebo mali, ale bol prispôsobená skôr na hranie, tak teraz vás to donúti urobiť zmenu. Dieťa, ako školák, musí mať pracovný stôl, kde má stabilne svoje pomôcky, najmä písacie potreby. Tu píše úlohy, číta prvé písmenká, kreslí a maľuje farbami a robí všetko, čo so školou bude súvisieť.

Na stole môže kreatívne tvoriť, vystrihovať a vyrábať aj vykonávať rôznu zábavnú činnosť ako mimoškolskú aktivitu.

Pracovný stôl by malo mať aj predškolské dieťa, v tomto veku deti veľmi rady tvoria s rôznymi prírodnými predmetmi, plastelínou, a podobne.

Individuálne odlišnosti spolužiakov

Nedarí sa vášmu dieťaťu v niektorej oblasti v škole? Nestrácajte nádej a hľadajte zmysel v niečom inom. Vnímajte to, čo sa dieťaťu darí a radujte sa s ním z drobných úspechov a maličkostí.

Spoznajte možnosti a iné schopnosti vášho dieťaťa. Možno sa mu bude dariť v niečom inom, je manuálne zručný, pracovitý a je určite dobrý kamarát. Dieťa treba podporiť v tom, čo mu ide najlepšie, namiesto toho, aby ste ho karhali za predmety v ktorých neexceluje.

Aj keď sa vám to možno nebude zdať, dieťa je sklamané a smutné zo zlej známky a vaše pokarhanie mu k lepšiemu výsledku nepomôže. Namiesto toho ho pochváľte za inú činnosť a k oprave zlej známky ho motivujte.

Všetko má svoj poriadok

Súvisiace povinnosti so školou menia denný poriadok na pevnejší. Keď príde zo školy, môže si dieťa odpočinúť, prípadne rozprávať o tom, čo sa v škole dialo, čo sa mu páčilo, alebo naopak, a ako sa darilo. Je dobré, keď sa môže zveriť, hovoriť o svojich pocitoch.

dieťa bude školákVaše dieťa si tak rozvíja slovnú zásobu, a zároveň cíti pocit spolupatričnosti, že na svoje „problémy“ nie je samo. Po odpočinku by si malo zvyknúť, že sa robia úlohy.

Nechávať ich na večer nie je dobré, dieťa je už unavené, môže sa zle sústrediť a potom je tu aj aspekt denného a umelého večerného svetla. Samozrejme, že výnimka má tiež rešpekt.

Keď dieťa chodí do školskej družiny, kedy vo väčšine prípadoch sú rodičia v práci, robí dieťa úlohy pod dohľadom vychovávateľa. Ak si to rodičia želajú inak, môžu sa dohodnúť, že úlohy bude dieťa robiť až doma s nimi.

Hra, istota a bezpečie

Okrem úloh sa s dieťaťom nezabúdajte počas dňa aspoň chvíľku hrať alebo rozprávať či predčítať rozprávku. A ak sa nájde niekto z rodiny, alebo iný dieťaťu blízky na predčítanie – rozprávanie rozprávky, je to veľkým prínosom. Je známe, že rozprávky majú na deti veľmi pozitívny vplyv, okrem rozvíjania slovnej zásoby sa učí pozornosti a načúvaniu.

Rozprávka je také milé zastavenie počas dňa alebo na jeho konci. Činnosť vystrieda odpočinok, príjemné stretnutie a stíšenie – navodí sa tak určitý poriadok, ktorý evokuje istotu a bezpečie. A tak je to aj v prírode (človek je jeho súčasťou). Zaveďte dieťaťu rituál, ktorý prináša poriadok.

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button