DetiPráca a vzdelanie

Ako zvládnuť poruchu čítania u svojho dieťaťa?

dyslexia a porucha čítaniaMáte u vášho dieťaťa podozrenie, že by mohlo trpieť poruchou čítania, odborne nazývanou dyslexia? Potom ste tu na správnej adrese. Poradíme vám, ako takýto problém riešiť s chladnou hlavou. Návod ako zvládnuť poruchu čítania u svojho dieťaťa.

Ako poruchu čítania zistiť a čo s ňou robiť

dyslexia u dieťaťaVšímajte si čitateľské zručností dieťaťa. Aby ste zistili, či má poruchu s čítaním, je nutné si ho všímať veľmi pozorne. Cvičte s ním čítanie hneď od začiatku školskej dochádzky.

Niekedy nie je od veci začať už pred ňou, no v predškolskom veku sa snažte ratolesť príliš nepreťažovať. Od prvej triedy sa tomu však venujte naplno.

Ak sa vám bude zdať, že zaostáva, konzultujte to s jeho učiteľkou.

Niekedy sa vám môže stať, že vás učiteľka sama vyhľadá s tým, že sa môže jednať o poruchu čítania, teda dyslexiu.

Vyhľadajte pedagogicko-psychologickú poradňu

Pokiaľ máte už vážne podozrenie na dyslexiu, je nutné vyhľadať pedagogicko-psychologickú poradňu, v ktorej vám vašu domnienku psychológ potvrdí či vyvráti. Odporúčania do poradne vám dajú v škole.

Ak budete mať ohľadom tohto kroku pochybnosti, neváhajte a s učiteľkou sa porozprávajte. Mala by byť schopná vám všetko potrebné objasniť.

Diagnostika dyslexie

ako zistiť poruchu čítania u detíNavštívte pedagogickú poradňu. Vaše dieťa bude vyšetrené a ak bude diagnostikovaná dyslexia, dostanete o tom potvrdenie, ktoré je nutné priniesť do školy.

Na základe tohto potvrdenia bude mať vaše dieťa nejaké úľavy v predmetoch slovenského jazyka.

Dyslexia je totiž porucha, ktorá sa netýka intelektu (môžu ju mať nadpriemerní žiaci), preto je tiež potrebné zabezpečiť, aby kvôli tejto poruche nemalo dieťa zbytočne zlé výsledky v škole.

Nevytvárajte dramatické scenáre

Uvedomte si, že dyslexia nie je nijakou závažnou poruchou. Porúch učenia, medzi ktoré patrí dyslexia, dyskalkúlia (neschopnosť riešenia matematických úloh), dyspraxia (nadmerná nešikovnosť), dysgrafia (poruchy v písanom prejave), dysortografia (neschopnosť písať bez pravopisných chýb) atď., stále pribúda a podľa odhadov nimi trpí až 20% populácie.

Pracujte na postupnom zlepšovaní

Avšak to neznamená, že by ste sa mali s poruchou čítania u svojho dieťaťa zmieriť. Je nutné pracovať na jej zmiernení. V pedagogicko-psychologickej poradni dostanete návod na to, ako s dieťaťom doma pracovať a ako ho učiť lepšie čítať.

Buďte dôslední a tieto rady dodržiavajte a pravidelne s dieťaťom čítanie precvičujte. Pamätajte, že čo sa nenaučí zo začiatku, bude neskôr veľmi ťažko doháňať.

Pri poruchách čítania sa obrňte trpezlivosťou

Budete ju potrebovať. Je zrejmé, že dieťa s poruchou čítania sa tejto činnosti bude učiť ťažšie a rozhodne nie je vhodné na dieťa zvyšovať hlas či ho nejako inak stresovať.

Tým ničomu nepomôžete. Navyše môžete vzbudiť v dieťati neurotizmus či komplexy menejcennosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button