PrávoDeti

Ako získať deti do starostlivosti?

Ako získať deti do starostlivostiSpory o deti bývajú u súdnych konaní o rozvode predmetom najtvrdších hádok a sporov. Je preto nutné sa na tento hocikedy nepríjemný boj dobre pripraviť. Situáciu nepodceňujte ani v prípade nesporného rozvodu. Vždy je dobré vopred premyslieť všetky okolnosti, ktoré vyplývajú zo zmeny situácie pre Vás aj pre deti. Ako získať deti do starostlivosti?

Postup ako získať deti do starostlivosti

Dôverujte právnikovi

Čo sa týka stratégie, toho ako deti na súde vybojovať pri priamej konfrontácii, kedy deti chcú do svojej starostlivosti obaja rozvádzajúci sa manželia, spoliehajte predovšetkým na rady právnika a držte sa ich.

Nepodceňujte zaistenie materiálnych podmienok 

deti do starostlivosti - potreba finančného zabezpečeniaNa súde budete musieť doložiť, akým spôsobom máte ošetrené podmienky pre starostlivosť o Vaše deti.

Tieto podmienky sú veľmi dôležité pre súd, ktorý posudzuje komu deti pripadnú.

Osobný priestor detí

Deti by mali mať predovšetkým zaistený svoj priestor (izba alebo aspoň kút s posteľou a stolom na prípravu do školy) vo fungujúcej finančne zaistenej domácnosti.

Dôležitý je tiež mať zaistený dostatok času, ktorý deti od dospelých potrebujú. Toto samozrejme závisí od veku dieťaťa a nemusíte to byť priamo Vy, kto tento čas poskytne.

Kto sa bude deťom venovať?

Rovnako tak dobre ako samotný rodič tu môžu figurovať babičky a dedkovia ale aj pestúnky či Váš nový partner. Súd však bude skúmať vzťah detí k starajúcim sa osobám a tiež kompetenciu týchto osôb sa o deti postarať.

Ak teda napríklad budete uvádzať nového partnera ako osobu, ktorá bude zabezpečovať starostlivosť o deti a deti k novému partnerovi budú mať negatívny vzťah, ťažko Vám to bude k prospechu.

Pýtajte sa na názor aj detí

Nepodceňujte názory svojich detí. Súd zohľadňuje iba ich záujem pri rozhodovaní o tom, komu dieťa zveria, nie Váš.

Ak teda úprimne chcete deti do starostlivosti, musíte sa im prispôsobiť (napríklad sa nesťahovať do iného mesta, ak deti sú dobre zabývané v mieste, kde žijú a sťahovať sa nechcú).

Deti si do starostlivosti nekupujte

Poznať názory detí a byť si vedomý ich významu na súde, však neznamená deti si kupovať. Pre deti to nie je dobré z hľadiska ich duševného vývoja.

Súd si tiež môže vyžiadať znalecký posudok od psychológov a pre tých nebude problém zistiť, že si dieťa kupujete.

Kedy deliť súrodencov

vhodná pani na stráženie detíNiekedy môže byť vhodným riešením deti rozdeliť a každý z rozvádzajúcich si ponechá v starostlivosti len niektoré z nich. Táto situácia je vhodná, keď spolu súrodenci majú veľmi zlý a konfliktný vzťah, alebo keď má niektoré dieťa vyložene bližší vzťah k jednému z rodičov než ku druhému.

Toto riešenie je skôr krajné, vhodné môže byť aj v prípade, keď je jedno z detí úplne malé a nemá teda ešte k súrodencom vybudovaný vzťah, ktorý by bol súčasťou jeho zázemia.

Sformulujte si predstavu o peniazoch

Ak chcete získať dieťa do starostlivosti musíte na súde preukázať, že máte zvládnuté financovanie

Vašej domácnosti uspokojivo na záujmy dieťaťa. Neopúšťajte preto napríklad počas rozvodu svoju prácu a snažte sa optimalizovať svoje náklady (napríklad zbytočne vysoký nájom) tak, aby ste vyšli s peniazmi.

Nezabúdajte na výživné pre deti

Pri plánovaní svojho po-rozvodového rozpočtu, zvlášť ak je napätý, môžete vopred počítať s výživným na deti.

Ak napríklad Váš ex-manžel/ka zarába podstatne viac peňazí než Vy, vo svojom budúcom rozpočte môžete počítať so slušným výživným pre Vaše deti.

Navrhnite podobu styku 

deti do starostlivosti určí súdSúčasťou Vášho plánu, ako sa postarať o deti v prípade ich zverenia do Vašej starostlivosti, môže byť aj návrh na to, akú podobu by mohol mať styk Vašich detí s ex-manželom/kou.

Ústretovosť v tomto bode Vás nič nestojí a preukážete, že máte komplexnú predstavu o usporiadaní starostlivosti o deti.

Pri zásadnej zmene podmienok…

V prípade, že súd nedopadne podľa Vašich predstáv, môžete pri objektívnej zmene podmienok, ktoré spôsobili nezverenie detí do Vašej starostlivosti, súdiť sa o zmenu výchovy dieťaťa.

Napríklad z dôvodov krátkodobej indispozície (strata práce, depresie spojené s rozvodom a pod.) Vám súd nezverí dieťa do starostlivosti a Vy tieto problémy vyriešite a cítite sa teraz k starostlivosti kompetentní.

Tipy

Aj napriek konfliktnej povahe sporu o deti sa snažte udržiavať korektné vzťahy so svojím bývalým partnerom.

Upozornenie

Pokiaľ Vám deti budú zverené do starostlivosti a Vy sa o ne nebudete správne starať súd Vás môže aj po niekoľkých rokoch starostlivosti o deti zbaviť v prospech ex-manžela/ky.

Podobné články

1 komentár

  1. Celkovo súhlasím s článkom – ak môžem dodať – v princípe má dieťa právo na starostlivosť a výchovu oboch rodičov rovnako. Je dobré na to myslieť ak budete podávať návrh či upravovať styk s deťmi do rozvodu. Je to právo nie Vaše a nie Vášho partnera – ale právo dieťaťa. Určite sa skúste vyhnúť situácii, keď najskôr sa odsťahujete aj s deťmi a až následne budete dlhé mesiace riešiť cez súd vzťahy s deťmi – sú tu znaky vydierania, nevraviac už o „neoprávnenom zasahovaní do súkromného a rodinného života“ dieťaťa, čo pri znalosti práv Vás môže pokojne doviesť k rozvodu, kde dieťa bude zverené protistrane napriek Vašim „dobrým“ úmyslom. Vždy je najlepšie sa slobodne dohodnúť pred akýmkoľvek zásahom do práv iných.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button