Deti

Ako viesť dieťa k hygienickým návykom?

ako správne viesť dieťa k hygienickým návykomDeti si začínajú osvojovať základné hygienické návyky už od útleho detstva. Stanoviť vek dieťaťa, kedy je vhodné s týmito návyky začať, nikdy nemožno povedať ani približne, vždy záleží na individualite dieťaťa. Všeobecne však platí, že čím skôr si dieťa návyky osvojí, tým lepšie pre jeho fyzický a psychický vývoj. Je to lepšie aj pre ich rodičov, čím je dieťa samostatnejšie, tým je všetko ľahšie. A hlavne, dodržiavanie hygienických návykov je najlepšia cesta ku zdraviu a k prvým krokom ku samostatnosti. Prečítajte si článok ako správne viesť dieťa k hygienickým návykom?

Pri učení sa hygienickým návykom, sa dôslednosť vypláca

Základom dodržiavania čistoty a osobnej hygieny je umývanie špinavých rúk. Medzi základné hygienické návyky by malo tiež patriť umývanie rúk pred jedlom, potom samozrejme aj po jedle. U menších detí, ktoré si ešte osvojujú aj kultúru stolovania, musíme byť trochu tolerantní, že si niekedy pomáhajú pri jedle aj rukami.

Takže špinavé a zamastené ruky aj ústa je nutné hneď po jedle umyť. Učte tiež deti, aby vám neohmatali všetko okolo seba. Veď to poznáte, steny len tak neumyjete. Prečítajte si aj článok ako si správne umývať ruky.

K základným hygienickým návykom patrí umývanie rúk po použití WC to je proste zásada, ktorá neodmysliteľne patrí medzi základné hygienické návyky, ktorá sa neodpúšťa. Dôsledne dbajte, aby deti tento návyk dodržiavali.

Ďalšia zásada, ktorú by si dieťa malo osvojovať, umyť si ruky po príchode z vonku. Je jedno, či sa tam hralo alebo bolo len na prechádzke. Vždy na niečo vonku siahame a u detí to platí dvojnásobne. Je známe, že len tlačidla vo výťahu sú veľkými nositeľmi baktérií, lebo sú frekventovane ohmatávané.

Pre deti je typické, že aj keď majú tieto hygienické návyky už osvojené, skúšajú to obísť a ruky si neumyjú. Preto musíte byť dôslední a dieťa stále kontrolovať a pripomínať im túto povinnosť. Pravidelnosť a dôslednosť sa určite vypláca, príde doba, kedy sa vám všetko zúročí a pre dieťa bude dodržiavanie týchto návykov samozrejmosťou.

Čistenie zubov

Táto činnosť nepatrí u malých detí medzi najobľúbenejšie hygienické návyky. Malým deťom čistíme zuby sami, ak majú záujem si ich bez pomoci čistiť, tak ich necháme, ale samozrejme musíme počítať s tým, že si dieťa bude umývať len časť zubov a ostatné zostanú nedotknuté. V tomto prípade im zuby dočistíme.

čistenie zubovPokiaľ si deti zuby čistiť nechcú a protestujú, hľadáme nejakú účinnú motiváciu, ktorá by pomohla tento protest prekonať.

Použijeme napríklad obľúbené zvieratko alebo bábiku, máme reálnu kefku, ale predstierame, že im čistíme zuby.

Väčšinou dieťa prestane protestovať a vlastné zúbky si chce tiež vyčistiť. Niekedy môže byť dobrou motiváciou aj riekanka. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.

Samostatnosť deti a hygienické návyky

matka s dieťaťom a učenie sa hygienickým návykomDieťa sa učí k hygienickým návykom a ich osvojovaniu napríklad pri kašľaní – zakrývanie úst rukou, smrkaní, čo je pre dieťa niekedy náročné pochopiť, aby si nos vyprázdnilo.

Malo by sa učiť aspoň spočiatku používať vreckovku tak, aby si dokázalo mokrý nos utrieť, než sa „dopracuje“ k návyku smrkania.

Česanie je pre dieťa celkom zábavná činnosť a obyčajne nie je problém, ak má dieťa krátke vlasy, aby sa postupne naučilo česať samo.

Pravidlo dôslednosti a pravidelnosti

Ak chceme, aby sa dieťa čokoľvek naučilo nech sa jedná o oblasť kultúrnych, spoločenských alebo hygienických návykov, vždy platí zásada pravidelnosti a dôslednosti.

Ak máme nejaké nároky, požiadavky na dieťa, aby ho rešpektovalo, musíme byť vždy dôslední a bez odpustenia tieto návyky vyžadovať.

Ak nám niekedy nevadí, či si dieťa pred jedlom ruky umyje alebo neumyje a potom to začneme zase vyžadovať, tento návyk si dieťa neupevní, naopak bude čakať, že na to zabudneme a v podstate sa to nenaučí, v lepšom prípade toto osvojenie bude trvať dlho. Hlavná zásada teda je – dôslednosť a zase dôslednosť z našej strany.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button