Ako liečiť

Ako ošetriť drobné poranenia?

ošetriť drobné poranenia ako je krvácanieS drobnými poraneniami sa stretávame každý deň a to ako v domácnosti, práci, tak aj v športe alebo aj pri iných aktivitách. Ošetriť drobné poranenia, akokoľvek malé, je nutná činnosť, inak môže dôjsť k ich zhoršeniu alebo aj k infekcii. Väčšinu známych poranení máme zažitých, spoločne so spôsobmi ošetrenia. Ako ošetríme drobné poranenia?

Ošetriť drobné poranenia ako je porezanie

Jeden z najčastejších úrazov, ktorý sa stáva najčastejšie v kuchyni. Po drobnom porezaní vždy najskôr ranu vydezinfikujte a následne prelepte náplasťou. Pri hlbšom porezaní opäť použite dezinfekciu, ranu zalepte silnejšou náplasťou a omotajte kúskom obväzu.

Na ranu chvíľu tlačte, aby sa do nej nedostala ďalšia krv. Akékoľvek silnejšie porezanie s žilovým krvácaním pevne stiahnite obväzom a vyhľadajte lekársku pomoc, aby vám kožu zašili.

Odreniny

Najčastejšie dôsledkom pádov pri športe. Odreniny vždy opláchnite od všetkých nečistôt, polejte ich dezinfekciou a prelepte náplasťou.

Väčšie odreniny, na ktoré náplasť nestačí iba vyčistite, vydezinfikujte a nechajte ich voľne dýchať. Samozrejme na krvácanie z nosa takéto malé ošetrenie nestačí.

Hrče a modriny

šetrenie drobných poranení ako sú modrinyNajúčinnejším riešením je priloženie ľadového obkladu, aby sa v postihnutom mieste nehromadila krv a hrče, alebo aby sa modrina nezväčšovala.

Pri takýchto malých odreninách by nemali byť ďalšie problémy.

Útok hmyzu

Po útoku nebezpečného hmyzu, do ktorého spadajú osy, sršne a čmeliaky, je potrebné postihnuté miesto natrieť octom alebo masťou určenú na rany spôsobené hmyzom. Ak miesto opuchne, tak vytvorte zábal z octu a z cibule, ktorý následne prekryte igelitom.

Ak ste alergici, tak užite dithiaden a ak by nastali zdravotné komplikácie, tak vyhľadajte lekára.

Svalovica

Nepríjemné poranenia, ktoré je spôsobené zvyčajne intenzívnym pohybom po dlhej pasivite. V takom prípade si doprajte pokojový režim a postihnuté miesto masírujte.

Ak je miesto veľmi alebo dokonca extrémne citlivé, tak môže ísť o natrhnutý sval alebo väz. V takom prípade vyhľadajte lekára.

Ošetriť drobné poranenia ako napríklad triesku je tiež nutná činnosť

ošetriť detské poranenieTriesku vždy vyberte tak, že ju uchopíte pinzetou a vytiahnete.

Ak by pinzeta nešla vytiahnuť, tak si môžete pomôcť vydezinfikovanými nožničkami a kožu nastrihnúť.

Po vybratí triesky miesto vydezinfikujte.

Pľuzgier

Ak sa vám kdekoľvek na tele objaví pľuzgier, tak ho nikdy neprepichujte a dajte pozor, aby nedošlo k jeho prasknutiu.

Takto ošetriť drobné poranenia je snáď najhoršia vec akú môžete spraviť. Ak sa tak stane, tak miesto vydezinfikujte a prelepte náplasťou. Väčšie popáleniny sú už iná kapitola.

Nečistota v oku

Na nepríjemné poranenie v oku si nikdy nesiahajte holými rukami, takto ošetriť drobné poranenia v oku je strašná hlúposť.

Pokiaľ nejde nečistota vybrať ani kozmetickou tyčinkou, tak sa pokúste nečistotu vyplaviť pomocou očných kvapiek.

Cvaknutie nechtu ako drobné poranenie

Vznikne obvykle po priškrtení nechtu do dverí alebo po údere. Obvykle počkajte kým necht neodrastie alebo kým celý neodumrie, potom ho len odlúpnite a miesto zalepte náplasťou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button