Ako liečiť

7 tipov ako sa úspešne zbaviť chrápania a odporúčané lieky proti chrápaniu

ako sa zbaviť chrápaniaMnohí z nás si až po upozornení od partnera uvedomia, že počas noci chrápu. Každodenné chrápanie je veľmi nepríjemné hlavne pre iné osoby, ktoré spia vo vašom okolí. Nie je výnimkou, keď svojím hlasným chrápaním ľudia budia dokonca aj susedov, ktorých od nich oddeľuje silná stena. V tom prípade je celkom iste na mieste s týmto nešvárom niečo robiť. 7 tipov ako sa úspešne zbaviť chrápania.

Chrápanie postihuje významné percento ľudí. Na jeho vznik a intenzitu má vplyv to, že dochádza k prílišným vibráciám mäkkého podnebia úst. Niekedy však býva tiež príčinou rôznych ochorení a chýb, ktoré môžu mať ďaleko hlbší význam.

Postupy, ako sa zbaviť chrápania:

Aby ste svoje okolie netrápili hlasným a pravidelným chrápaním, skúste niekoľko osvedčených trikov.

Ak ani tie nezaberú, je vhodné zájsť k lekárovi a konzultovať s ním ďalšie možnosti.

1. Spánok na boku

Chrápanie často sprevádza spanie na chrbte, kedy máte voľnejšie dýchanie. Prvá rada tak znie: skúste spať na boku.

2. Vyhnite sa alkoholu

Ak často chodíte spať v alkoholovom opojení, zrejme častejšie než normálne chrápete. Alkohol, podobne ako napríklad rôzne lieky na spanie, pôsobí na nervový systém a tým pádom aj na svalstvo v oblasti krku a čeľuste. 

Vďaka jeho uvoľneniu sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť výskytu chrápania.

3. Správna životospráva

životospráva pri chrápaníK chrápaniu môže prispieť aj nezdravý životný štýl a jedálniček. Je jasné, že chrápaním trpia oveľa viac ľudia, ktorí majú problémy s nadváhou a obezitou.

Ak tak máte o niekoľko kilogramov viac a chrápete, skúste zvoliť nejakú diétu a snažiť sa znížiť telesnú váhu do prijateľnejších hodnôt alebo sa zadarmo poraďte so špecialistom na výživu.

Urobíte dobre nielen svojmu okoliu, lebo prestanete toľko chrápať, ale zároveň tiež učiníte veľa pre svoje zdravie.

4. Uvoľnite dýchacie cesty

Chrápanie je často sprievodným javom vo chvíli, keď máte upchatý nos, či už v dôsledku prechladnutia alebo z iného dôvodu.

Pred spaním tak aplikujte potrebné nosové spreje, ktoré navlhčia dutiny. Ako uvoľniť upchatý nos vám poradíme v článku: ,,15 trikov, ako na upchatý nos‘‘.

5. Pravidelný režim

K zabráneniu chrápania veľa napomáha tiež pravidelný režim. Snažte sa o to, aby ste chodili spať v rovnakom čase. To isté platí aj pre vstávanie.

Tým, že si telo zvykne na pravidelný spánok, lepšie a zdravšie sa vyspíte a s veľkou pravdepodobnosťou sa vyvarujete chrápaniu.

6. Hlava vyššie než chodidlá

Počas spánku majte hlavu položenú vyššie než nohy. Tým dôjde k zníženiu váhy, ktorá pôsobí na dýchacie cesty.

Lepšie sa vám bude dýchať a zníži sa riziko zlého priechodu vzduchu, čo je príčinou chrápania.

7. Použitie liekov proti chrápaniu

Môžete si zakúpiť lieky, ktoré vďaka svojmu zloženiu zabraňujú chrápaniu.

Dostupné lieky proti chrápaniu:

adenol kvapkyAdenol kvapky – zmes éterických olejov, ktorá zabraňuje chrápaniu vďaka prekrveniu a napätiu v tkanivách, kedy prúdiaci vzduch nespôsobí ony nepopulárne a hlasné zvuky.

Adenol obsahuje mätu, eukalyptus, citrón, levanduľu lekársku, mandarínku, bazalku, rozmarín lekársky, koriander, materinú dúšku a zopár ďalších byliniek. 10 ml balenie vyjde na  5,50€.

Hypomer sprej do nosa – pôsobí rovnako účinne ako kvapky. Hypomer isotonic sprej je určený na každodennú hygienu nosa, úľavuje od príznakov nádchy a silného prechladnutia, uľahčuje dýchanie a redukuje chrápanie. 100 ml sprej zakúpite za 5,80€. Prečítajte si aj článok ako sušiť levanduľu.

Čo je potrebné na odstránenie chrápania?

  • výdatný a pravidelný spánok
  • dostatočné uvoľnenie dýchacích ciest
  • správna poloha tela
  • lieky proti chrápaniu

Ako dlho odstránenie chrápania potrvá?

Nikdy nemôžete s istotou povedať, že ste sa nadobro zbavili chrápania. Vyššie uvedenými postupmi ale minimalizujete riziko a frekvenciu.

Aké budú náklady?

Väčšina postupov, ako sa zbaviť chrápania, vás nebude stáť ani euro. Ide vyložene len o úpravu životného štýlu, návykov, jedálnička či pitného režimu.

Ak zvolíte lieky proti chrápaniu, budú sa náklady pohybovať maximálne v rádoch pár eur mesačne. Tieto lieky navyše nie je potrebné užívať dlhodobo, po čase vás zbavia chrápania natrvalo.

Podobné články

5 Comments

  1. Ja som to už nemohla vydržať, kúpila som manželovi tie adenol kvapky, súhlasíl s tým, že ich bude používať pred spaním a obaja sme teraz spokojný ja kľudne spím, on nechrápe a hovoril že sa aj sám lepšie vyspal

  2. 1 tip je zaručený a moja s.o.s pomoc v noci = pssst, je to sprej z lekárne ktorý stačí pred spaním prípadne v noci strieknuť do hrdla, sliznicu to zvlhčí a človek potom nechrápe

  3. Ja som mal aj ten sprej aj tie kvapky…nepomohlo…mám teraz také vložky nosné. Volá sa to NoSnorePlus. Zatiaľ sa žena nesťažovala. Tak asi pomáha.

  4. nám pomohol obyčajný clip asi za dve eurá zo zdravého nákupu a manželovi to pri spaní nevadí a ja sa konečne vyspím v tej istej izbe

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button