Ako posilniť imunitu v období chrípok?

ako posilniť imunituKeď začne zima a deti začnú byť choré, tak si hovorím, čo urobiť pre posilnenie ich aj svoje imunity. Pretože aj ja po čase chytím tie ich choroby a potom až do marca kašleme a smrkáme a tak sa doma pekne nudíme. Ako posilniť imunitu, aby sme lepšie zvládali obdobie chrípok? Nie je na tom nič zložitého.

Základom je zdravý a vyvážený jedálniček. Do takého jedálnička patrí pol kilogramu ovocia a zeleniny denne – tak dodáme telu dostatok vitamínov.


Ako posilniť imunitu: zdravý jedálniček a dostatočný pitný režim

Pre zdravé trávenie sú dôležité kyslé mliečne výrobky s obsahom probiotík (jogurty, jogurtové nápoje, atď.). Aby sme mali dostatok vitamínu D, mali by sme aspoň dvakrát týždenne jesť ryby.

Naproti tomu by sme mali vyradiť z jedálnička tučné jedlá, sladkosti a vyprážané jedlá.

zdravý jedálničekK zdravému jedálničku patrí aj pravidelný pitný režim. Dospelý človek by mal denne vypiť aspoň 2 litre tekutín, najlepšie čistej vody, riedených džúsov alebo bylinných čajov. Nevhodná je káva, čierny čaj alebo alkohol, ktoré organizmus odvodňujú.

V období chrípok môžeme zaradiť aj prípravky na podporu imunity, napríklad tie s echinaceou, hlivou ustricovou alebo rakytníkom.

Pohyb, pobyt vonku a otužovanie sa

Nemenej dôležitý je aj dostatok pohybu a otužovanie sa. Športovať by sme mali aspoň dvakrát týždenne. Deti aj dospelí by mali čo najviac času tráviť vonku na čerstvom vzduchu. Pobytom vonku primerane oblečení a za každého počasia sa tiež otužujeme. Vhodná je tiež návšteva sauny alebo soľných jaskýň.

Doma pravidelne vetráme a neprekurujeme – primeraná teplota v miestnostiach obývaných cez deň je 21-22 ° C, v spálni na spanie je to 18-19 ° C.

Dostatok spánku a minimum stresu

Predovšetkým u dospelých býva problémom nedostatok spánku a nadmerný stres. Dospelý človek by mal spať 8 hodín denne. V spánku „dobíjame baterky“ a organizmus sa regeneruje. Ak je spánok nekvalitný alebo príliš krátky, neostáva nám dostatok energie na boj s prípadnou chorobou.

Náš organizmus vyčerpáva tiež veľké množstvo stresu, preto by sme sa mu mali snažiť vyhýbať. Aj keď sa to zdá ťažké, doprajme si každý deň chvíľu odpočinku a relaxu. Náš organizmus sa nám odmení lepšou imunitou a odolnosťou voči chorobám.

My sa doma snažíme väčšinu týchto zásad dodržiavať, aj keď na niektorých musíme ešte popracovať, a verím, že to bude s našou imunitou postupne lepšie a lepšie. A ako ste na tom vy? Napíšte prosím nejaké svoje osvedčené rady ako posilniť imunitu do komentárov.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mať oči v bezpečí počas celého roku

Naučte sa mať oči v bezpečí po celý rok

Každý dobre vie, že zdravie má len jedno, a preto je nevyhnutné sa oň aj …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.