Zdravie a krása

Ako posilniť imunitu v období chrípok?

ako posilniť imunituKeď začne zima a deti začnú byť choré, tak si hovorím, čo urobiť pre posilnenie ich aj svoje imunity. Pretože aj ja po čase chytím tie ich choroby a potom až do marca kašleme a smrkáme a tak sa doma pekne nudíme. Ako posilniť imunitu, aby sme lepšie zvládali obdobie chrípok? Nie je na tom nič zložitého.

Základom je zdravý a vyvážený jedálniček. Do takého jedálnička patrí pol kilogramu ovocia a zeleniny denne – tak dodáme telu dostatok vitamínov.

Ako posilniť imunitu: zdravý jedálniček a dostatočný pitný režim

Pre zdravé trávenie sú dôležité kyslé mliečne výrobky s obsahom probiotík (jogurty, jogurtové nápoje, atď.). Aby sme mali dostatok vitamínu D, mali by sme aspoň dvakrát týždenne jesť ryby.

Naproti tomu by sme mali vyradiť z jedálnička tučné jedlá, sladkosti a vyprážané jedlá.

zdravý jedálničekK zdravému jedálničku patrí aj pravidelný pitný režim. Dospelý človek by mal denne vypiť aspoň 2 litre tekutín, najlepšie čistej vody, riedených džúsov alebo bylinných čajov. Nevhodná je káva, čierny čaj alebo alkohol, ktoré organizmus odvodňujú.

V období chrípok môžeme zaradiť aj prípravky na podporu imunity, napríklad tie s echinaceou, hlivou ustricovou alebo rakytníkom.

Pohyb, pobyt vonku a otužovanie sa

Nemenej dôležitý je aj dostatok pohybu a otužovanie sa. Športovať by sme mali aspoň dvakrát týždenne. Deti aj dospelí by mali čo najviac času tráviť vonku na čerstvom vzduchu. Pobytom vonku primerane oblečení a za každého počasia sa tiež otužujeme. Vhodná je tiež návšteva sauny alebo soľných jaskýň.

Doma pravidelne vetráme a neprekurujeme – primeraná teplota v miestnostiach obývaných cez deň je 21-22 ° C, v spálni na spanie je to 18-19 ° C.

Dostatok spánku a minimum stresu

Predovšetkým u dospelých býva problémom nedostatok spánku a nadmerný stres. Dospelý človek by mal spať 8 hodín denne. V spánku „dobíjame baterky“ a organizmus sa regeneruje. Ak je spánok nekvalitný alebo príliš krátky, neostáva nám dostatok energie na boj s prípadnou chorobou.

Náš organizmus vyčerpáva tiež veľké množstvo stresu, preto by sme sa mu mali snažiť vyhýbať. Aj keď sa to zdá ťažké, doprajme si každý deň chvíľu odpočinku a relaxu. Náš organizmus sa nám odmení lepšou imunitou a odolnosťou voči chorobám.

My sa doma snažíme väčšinu týchto zásad dodržiavať, aj keď na niektorých musíme ešte popracovať, a verím, že to bude s našou imunitou postupne lepšie a lepšie. A ako ste na tom vy? Napíšte prosím nejaké svoje osvedčené rady ako posilniť imunitu do komentárov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button