Zdravie a krásaAko liečiť

Ako pomocou stravy znížiť krvný tlak?

krvný tlakHypertenzia znamená krvný tlak vyšší ako 140/90. Zistili vám alebo niekomu z rodiny vysoký tlak? Pravdepodobne ste dostali lieky na zníženie a poučenie o tom, akú viesť životosprávu. Je nutné vyradiť fajčenie a všetok alkohol. Ak máte nadváhu, mali by ste s ňou niečo urobiť. Vhodným jedálničkom dokážete krvný tlak primerane znížiť. Ako pomocou stravy znížiť krvný tlak?

Následky a prvé príznaky vysokého krvného tlaku

Vysoký tlak je vážny problém, ktorý má za následok zvýšené riziko ochorenia srdca a ciev, srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Zo začiatku tohto ochorenia na sebe nič nespoznáte, až neskôr sa začnú prejavovať prvé príznaky, ako sú závraty, bolesť hlavy, únava, nervozita.

Obmedzte soľ

Najdôležitejšie je čo najviac obmedziť soľ. Denný príjem soli by nemal prekročiť 5g denne. Soľ môžete nahradiť bylinkami a korením. Nepoužívajte polievkové korenie, ktoré obsahuje vysoké množstvo soli.

Potraviny s obsahom draslíka

Telu je nutné dodať dostatok draslíka. Draslík obsahujú predovšetkým banány, paradajky, melóny, zemiaky, fazuľa, hrášok, slivky, hrozienka, broskyne, pomaranče, cukety, brokolica alebo mrkva.

Biele mäso áno

Miesto červeného mäsa zaraďujte do svojho jedálnička biele mäso, tzn. hydina a ryby, ktoré navyše obsahujú zdraviu prospešné omega 3 mastné kyseliny. Ryby jedzte aspoň dvakrát do týždňa.

Nápoje a vysoký krvný tlak

Vyhnite sa nápojom s obsahom kofeínu – kávu môžete nahradiť meltou. Nepite sladké malinovky a minerálky, radšej si dajte vodu s citrónom. Kúpte si bylinnú zmes, ktorá priaznivo pôsobí na krvný tlak. Táto sypaná čajová zmes je vytvorená z baze, žihľavy, šípky, petržlenu, ihlice a imela, ktoré pôsobia v oblasti kardiovaskulárneho systému.

ženšen na zlepšenie krvneho tlakuAk chcete pozitívne ovplyvniť svoj srdcovocievny systém a aj tlak tak skvelým potravinovým doplnkom je ženšen. Okrem zlepšovania správneho krvného tlaku ženšen pomáha aj na zmiernenie únavy, vyčerpanost  a priaznivý vplyv na imunitný systém a mozgové funkcie. Cez internet si ho môžete kúpiť za zhruba 3€.

Ovocie a zelenina

vysoký krvný tlakDo jedálnička zaraďte čo najviac ovocia a zeleniny. Používajte pri varení cesnak. Čím viac vlákniny čiže ovocia a zeleniny skonzumujete, tým lepšie pre váš krvný tlak a aj pre celkové zdravie organizmu.

Pečivo

Nahraďte pečivo z bielej múky pečivom celozrnným, ktoré má dostatok vlákniny.

Sladkosti

Sladkosti úplne vynechajte, ale možno ich nahradiť kvalitnou čokoládou s obsahom kakaa vyšším ako 70%.

Jedlá, ktoré sa neodporúčajú na vysoký krvný tlak

Nejedzte vyprážané jedlá, konzervy, instantné jedlá, slané syry, chipsy, vynechajte potraviny s glutamátom sodným.

Ostatné

V kuchyni používajte kvalitné rastlinné oleje – olivový za studena lisovaný, sezamový alebo ľanový. Jedzte vlašské orechy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button