Voľný čas a hobbyNávody

Ako natočiť film?

návod a postup ako natočiť filmKinofilm sa zrodil v roku 1878. Vtedy mal len 16 rámčekov a na jeho natočenie bolo treba niekoľko kamier a veľa hodín práce, pretože sa točil obrázok po obrázku a rámčeky sa museli ručne pospájať za sebou. Preskočme v čase o 130 rokov dopredu. Dnes je možné za jediný deň na iPhone natočiť viac filmov, než koľko ich vzniklo za prvých 20 rokov existencie kinematografie. Áno, natočiť film je ľahké, ale natočiť film dobre, je oveľa ťažšie. V tomto článku sa vám pokúsime ukázať, ako na to!

Postup ako natočiť film

Napíšte príbeh

Väčšina filmov sú vizuálne spracované príbehy. Vaším prvým krokom teda bude vymyslieť, o čom by váš film mal byť. Nemusíte mať všetko premyslené do detailu, ale mali by ste mať aspoň základnú predstavu.

  • Nápady. Dobrý začiatok môže byť spísanie zoznamu rekvizít, lokácií a hercov, ktorí sú momentálne voľní, a film podľa nich prispôsobiť. Zapisujte si svoje sny, pretože sny, tak ako filmy, sú vizuálne príbehy. Noste so sebou zapísníček, aby ste si mohli zaznamenávať nápady.
  • Čítajte noviny. Počkajte si na základnú myšlienku a pracujte s ňou, pridávajte a uberajte, keď budete písať zápletku.
  • Zamyslite sa nad filmami, na ktoré sa radi pozeráte, alebo knihami, ktoré radi čítate. Čím sú pre vás tak zaujímavé? Sú to postavy, akcia, téma, alebo lokality? Nech je to čokoľvek, myslite na to pri písaní svojho filmu.

Rozviňte hlavnú myšlienku

Akonáhle máte tému, začnite k nej pridávať podrobnosti. Predstavte si film v 4 fázach:

  • Začiatok, alebo Úvod (niekedy tiež Prolog), kde predstavíte hlavné postavy, navodíte atmosféru a ukážete, v akej lokalite sa film bude odohrávať.
  • Stredná časť, ktorá zaberá väčšinu filmu. Tu rozviniete charakter hlavného hrdinu a tých, čo stoja na jeho strane, protivníkov a priateľov, ak nejakí sú, prípadne aj jeho lásku, ktorá opäť môže byť ako z radov jeho spojencov, tak aj od nepriateľov. Nebojte sa experimentovať s pohlavím a rolami protagonistov (spomeňte si napríklad na film „Kill Bill“). V strednej časti filmu sa vyrozpráva väčšina príbehu. Prečo v tej ktorej scéne herci sú, a čo tam robia? Kam to vyzerá, že smerujú? Čo je hlavnou zápletkou a aké bude mať riešenie? Pretože približne v 2/3 filme dosiahnete …
  • Vyvrcholenie. Toto je tá pravá chvíľa, aby sa meteorit zrazil alebo nezrazil s planétou, kladný hrdina zneškodnil hlavného zloducha a prežil alebo sám zomrel, a oživené hračky v hračkárstve prišli na to, ako sa naskladať späť do krabíc, než sa obchod ráno otvorí. Zamilovaní sa konečne pobozkajú, pyrotechnik zneškodnia bombu, skorumpovaný politik je odhalený. Na Marse vznikne dýchateľná atmosféra a Lassie zachráni Timmyho zo studne.
  • Rozriešenie, čiže Epilóg. Teraz, keď je príbeh na konci a hlavná zápletka vyriešená, váš film potrebuje dokončiť všetky príbehovej línie, aby publikum odchádzalo z kina spokojné, a nikto nehovoril o ničom inom, než o tom, čo práve videl. Tu posadí strapatý anti-hrdina svoje dievča do lietadla a povie „Paríž nás bude navždy spájať“. Timmy dostane najskôr ostré kázanie a potom láskyplné pohladenie po hlave a misku domácej polievky. Majiteľ hračkárstve si žiadnych dôkazov o nočnom živote hračiek nevšimne … aj keď má pocit, že na neho Barbie koketne mrkla. A samozrejme, najväčší obľúbenec – tajomný, osamelý kovboj nasadá na koňa a pomaly odchádza do západu slnka … spustite titulky!
  • Keď budete mať túto kostru hotovú, rozčleňte rozprávanie na ešte menšie časti – premyslite si úvod, vývoj a záver každej jednotlivej časti z týchto 4 hlavných. Pracujte s príbehom a deľte ho na stále menšie a menšie úseky, kým nebudete mať jasnú predstavu o každej jednotlivej scéne.
  • Ak chcete napísať scenár, pozrite sa do sekcie „Ďalšie informácie“ nižšie.

Využite storyboarding

Storyboarding v praxi znamená načrtnúť si na papier, ako chcete, aby jednotlivé scény vášho filmu vyzerali.

  • potrebné vybavenie ak chcete natočiť filmMôžete si naskicovat iba dôležité a hlavné scény a ich zmeny.
  • Tiež môžete ísť do hĺbky a naplánovať si každý záber a uhol kamery, dokonca aj viac uhlov pre jediný záber (Spomeňte si na úvodnú scénu s Trinity z filmu „Matrix“). Obzvlášť natáčanie dlhého filmu sa tým uľahčí. Pochopiteľne sa dá natáčať aj bez storyboardingu, ale skicovanie vám nielen pomôže váš film vizualizovať, ale tiež váš zámer vysvetliť režisérovi a kameramanovi.

Vytvorte svojmu filmu určitú estetiku

Pretože filmy sú vizuálny zážitok, je dobré venovať nejaký čas premýšľaním nad pocitmi a dojmami, ktoré ním chcete vyvolať. Opäť si spomeňte na iné filmy: Znovu „Matrix“ s jeho monochromatickým žltozeleným nádychom, ktorý len posilnil dojem, že ste „v počítači“, a „Temný Obraz“ („Scanner Darkly“) od Richarda Linklater, ktorý pomocou rotoskopie dosiahol pocitu nezabudnuteľnej , akoby komixovej reality. Tu sú ďalšie oblasti, nad ktorými sa zamyslite.

  • Štýl natáčania: Chcete, aby sa váš film skladal z hladkých, plynulých, dobre editovaných záberov, alebo chcete dosiahnuť určitej drsnosti, ako keby sa snímalo ručnou kamerou? Máte voľnú ruku. Pozrite sa napríklad na film „Melanchólia“ od Lars von Triera – úvodná scény boli snímané super zrýchlenou kamerou, čo vyústilo v plynulý, vznešene pomalý pohyb. Väčšina filmu je však snímaná ručné, alebo zámerne „roztrasenú“ kamerou, ktorá podčiarkuje emocionálne rozpoloženie postáv.
  • Kostýmy: Vo filmoch na kostýmoch veľa záleží, dokonca môžu pre diváka určiť charakter jednotlivých postáv. Stačí, keď si spomeniete na „Men in Black“.
  • Scéna: Do akého prostredia chcete film zasadiť? Môžete film točiť na skutočnom mieste, alebo budete musieť postaviť kulisy? Veľkofilmy z 60. a 70. rokov sa spoliehali na kombináciu veľkých otvorených lokalít a záberov zo štúdia. „Osvietenie“ (The Shining) sa točilo v lyžiarskej chate v Oregone. „Dogville“ sa nakrúcal na holom javisku, len s náznakom budov čoby dekorácií.
  • Svetlo: V niektorých filmoch uvidíte mäkké, vzdušné, takmer priehľadné svetlo, ktoré hercom a scénam prepožičiava snový nádych, iné vsádza na osvetlenie, ktoré vyzerá čo najprirodzenejšie, a ďalšie idú do extrému a používajú svetlo mimoriadne ostré. Pozrite sa na „Domino“ s Keirou Knightley.

Zostavte si štáb

Váš tím vám pomôže pretaviť víziu na skutočnosť. Bez týchto pozícií sa pravdepodobne nezaobídete:

  • Režisér: Režisér je zodpovedný za umeleckú stránku filmu, a je to on, kto komunikuje so štábom aj hercami. Ak je film a príbeh váš nápad a máte skromný rozpočet, ste režisérom pravdepodobne vy.
  • Hlavný kameraman: Človek, ktorý sa stará o to, že samotné natáčanie pobeží hladko, a ktorý sa s režisérom dohaduje na tom, ako má ktorá scéna byť rámovaná, osvetlená a natočená. Má na starosti osvetlenie a prípadné asistentov (pri natáčaní menšieho filmu je zároveň aj iluminátorom a asistentom).
  • Odborník na casting: Ten rozhoduje, ktorí herci sa pre role vo vašom filme najlepšie hodia, a stará sa tiež o ich zmluvy a časový rozvrh.
  • Vedúci výroby: Jeho práca je strážiť, aby scéna zodpovedala režisérovej predstave. Často robí zároveň rekvizitára (má na starosti dekorácie a predmety, ktoré dopĺňajú scénu).
  • Kameraman: Ten, ktorý skutočne ovláda kameru a natáča. Pri nízkorozpočtovom filme je to často zároveň hlavný kameraman alebo režisér – alebo oboje.
  • zvukári pri natáčaníZvukár: zvukár môže byť jeden človek, alebo ich môže byť celý tím. Dialógy sa môžu nahrávať priamo na scéne, alebo byť dodané až neskôr v postprodukcii. Zvukové efekty ako laserové lúče a vybuchujúce helikoptéry sa musia natočiť zvlášť, hudba sa musí vytvoriť, nahrať a upraviť. Aj ruchy a šumy v pozadí (ozvena krokov, rozbíjanie tanierov, búchanie dverí alebo škrípanie kolies) sa musí vytvoriť a do filmu zakomponovať.
  • Kostymér: Pri väčšom filme bude kostymér vyberať (niekedy aj šiť) každý kostým, ktorý sa vo filme použije. Pri menších filmov väčšinou niekto túto pozíciu zastáva spoločne s nejakou inou.
  • Maskér: Ako už meno napovedá, tento človek sa stará hercom o účes a styling. V malých produkciách táto profesia väčšinou vôbec neexistuje.
  • Skript: Dáva pozor na to, aby sa herci držali textu a zabezpečuje, aby si film držal kontinuitu. Väčšinou vedie aj záznamy o tom, ako natáčanie postupuje deň po dni. V malých produkciách sa táto pozícia väčšinou prelína s inou.
  • Strihač: Keď je natáčanie skončené, strihač si vezme všetok nakrútený materiál a zostrihá a skombinuje ho do konečnej podoby. Pracuje na tom s režisérom a vyberá, ktoré zábery použiť, a ktoré nie. Pri menších filmov sa o strih väčšinou stará režisér.
  • Strih zvuku: Tento strihač dáva dokopy hudbu, dialógy, ruchy a šumy, a zvláštne efekty. Väčšina počítačových programov pre úpravu filmov necháva pre zvuky určitý priestor, napriek tomu sa odporúča si pre túto prácu nájsť skúseného odborníka.

Obsaďte hercov

Ak máte obmedzený rozpočet, pravdepodobne to budú ľudia z vášho okolia, ale bolo by samozrejme skvelé mať vo filme nejaké slávne meno.

  • Otestujte herecké schopnosti adeptov. Ak viete, že sa niekto má v scéne rozplakať, než začnete natáčať overte si, že to naozaj dokáže.
  • Vyhnite sa chybám v rozvrhu. Uistite sa, že herci budú vo vašom termíne mať na natáčanie čas.

Pripravte si scénu, alebo nájdite lokalitu

Pokiaľ chcete natáčať na skutočnom mieste, musíte to vhodné najskôr nájsť a overiť si, že na ňom smiete filmovať. Ak pracujete v štúdiu, začnite si pripravovať scénu a rekvizity.

  • Použitím skutočných lokalít si výrazne uľahčíte prácu. Je jednoduchšie točiť v naozajstnej reštaurácii, ako jednu stavať v štúdiu.

Dajte dohromady vybavenie a vyskúšajte ho

Základná vec, ktorú budete potrebovať, je kamera. Pravdepodobne sa nezaobídete aj bez statívu (pre natáčanie plynulých scén), osvetlenia a vybavenie pre natáčanie zvuku.

Natočte svoj film

Len na vás bude záležať, či vznikne ďalšie domáce video, alebo film ako od profesionála.

  • Niektorí ľudia odporúčajú natočiť každú scénu z rôznych uhlov, pretože to bude vyzerať zaujímavejšie. Každopádne bude mať strihač z čoho vyberať.
  • Všeobecne sa dá povedať, že profesionálny filmári točia každú scénu v širokom zábere, zo strednej vzdialenosti a veľmi zblízka, s dôrazom na detaily.
  • Zábery tiež vyberajte podľa toho, aký pocit sa divákovi snažíte navodiť. Ak ste v časovej tiesni, natáčajte na viac ako jednu kameru. Riaďte sa pravidlom 180 stupňov.

Filmový strih

Vezmite všetok nakrútený materiál, nahrajte ho do počítača a vyberte tie najlepšie zábery. Zostavte z nich prvý hrubý zostrih filmu. To, ako film zostriháte, výrazne ovplyvní pocity, ktoré pri jeho sledovaní bude divák prežívať.

  • Rýchle striedanie záberov udrží divákov záujem a hodí sa pre akčné filmy. Oproti tomu dlhé, spomalené zábery si pohrajú s emóciami, ale ak sa nevydaria, budú diváka nudiť. Spomeňte si na začiatok filmu „Dobrý, zlý a škaredý“ ( „The Good, The Bad, and The Ugly“).
  • Pri strihaní sa riaďte aj hudbou, je to efektívne a rýchle. Pomôže vám to aj pri scéne bez hudby – jednoducho si pustite muziku, ktorá vám evokuje náladu, ktorú chcete u diváka vyvolať.
  • Zábery z rôznych uhlov umožnia rýchlo ukázať všetko, čo sa deje na jedinej scéne. Pomocou programu pre úpravu filmov môžete vytvoriť sled krátkych, rýchlych záberov z rôznej perspektívy, a spojiť ich v jeden. Ľahko v tom získate zručnosť, a v ére počítačových editorov môžete vždy stlačiť tlačidlo „Späť“.
  • Pri prechode z jednej scény do druhej je často používané postupné vyblednutie alebo rozpitie obrazu pre plynúci čas, a prechod do čiernej alebo z čiernej sa používa, keď postava zaspáva, alebo sa prebúdza.
  • Na softvére, ktorý pre úpravu filmov používate, záleží. Pre Windows sa hodí Sony Vegas, Adobe Premiere (PC alebo MAC) alebo Avid Media Composer, pre Mac tu máte iMovie alebo FinalCut Pro.

Pridajte zvukové efekty a hudbu

Ideálne by sa hudba mala presne hodiť k tomu, čo sa na scéne práve deje. Hudba vytvára emócie. Dáva tak filmu ďalší rozmer a divákom tak možnosť ho lepšie vnímať.

  • Striedajte hudbu podľa toho, či chcete vyvolať radosť, smútok, strach, vzrušenie atď.
  • Majte na pamäti, že ak váš film pôjde do distribúcie, budete k hudbe, ktorá nie je vaša, potrebovať autorské práva. Niekedy je lepšie vytvoriť hudbu špeciálne pre váš projekt. Nadšených amatérskych hudobníkov, ktorí radi získajú ďalšie skúsenosti, nie je málo.

Vytvorte titulky a poďakujte

Na konci filmu budete chcieť vymenovať hercov a členov štábu. Tiež môžete poďakovať prípadným sponzorom alebo tým, ktorí vás nechali natáčať v lokalitách, ktoré im patria. Nepreháňajte to a buďte struční.

Napáľte film na DVD

Urobte k filmu upútavku (Nepovinné)

Ak chcete váš film propagovať na internete alebo v kinách, vyberte tie správne zábery pre upútavku. Neprezrádzajte príliš veľa o zápletke, ale vyberte také zábery, ktoré zaujmú a vzbudia zvedavosť.

Tipy ako natočiť film:

  • Uistite sa, že herci dobre poznajú svoje role.
  • Pamätajte – vždy dávajte pozor na svoje vybavenie!
  • Svetlo a zvuk sú veľmi dôležité: Čistý zvuk (dobre rozumiete tomu, čo herec hovorí, bez toho aby ste počuli kameramanov dych, alebo hluk ulice na pozadí) je kľúčová vec. Dobré osvetlenie robí dobrý film. Perfektné osvetlenie pri nízkom rozpočte je napríklad: Za úsvitu alebo v podvečer, cez deň keď je zamračené alebo hmlisto, a v tieni (iba za predpokladu, že máte tmavšie pozadie). Biely plagát, veľký hárok papiera, alebo alumíniové fólie pomôžu pritiahnuť svetlo do zatienenej strany tváre. Pre nočné scény sa hodia pracovné svetlá.
  • Ak ako herca obsadíte svojich priateľov, dobre si všetko naplánujte. Nikto tak nebude zbytočne strácať čas posedávaním okolo a čakaním.
  • Ak natáčate na slnku, dávajte pozor, nech vám scénu nerušia tiene.
  • Pridajte do filmu hudbu, ale urobte to legálne. Inými slovami, môžete použiť akúkoľvek hudbu, ale film potom nesmiete vydávať a šíriť. Pokiaľ ho vydať chcete, budete si musieť vystačiť s hudbou, na ktorú sa nevzťahujú autorské práva, alebo si obstarať povolenie. Všade na svete sa nájdu nezávislí umelci, ktorí radi napíšu pieseň pre film.
  • Zoznámte všetkých hercov s ich účasťou v tej ktorej scéne. Tiež sa uistite, že keď sa naostro točí, každý to bude vedieť. Len tak sa vám nestane, aby vám niekto vbehol do záberu.
  • Neponáhľajte sa na samotné nakrúcanie. Dajte si záležať na prípravách, len tak film bude vyzerať profesionálne. Premyslite si rozpočet a všetky ďalšie dôležité veci. Najistejšia cesta k natočeniu dobrej snímky, je stráviť nejaký čas premýšľaním a rozvíjaním prvého nápadu.
  • Nie je nutné naplánovať úplne každý detail. Musíte samozrejme mať premyslenú zápletku a scenár, ale improvizácia, pokiaľ ju herci dobre zvládnu, dokáže filmu vdýchnuť sviežosť a realistickosť.
    Ešte než film dokončíte, požiadajte priateľov alebo rodinu o recenziu.
  • Tu je pár tipov ako správne natočiť film pre kameru:
    • Striedajte nielen rozmanitosť záberov, ale aj blízkosť natáčaného objektu, od záberu z diaľky až po detail. Príliš veľa detailov za sebou je pre diváka mätúce. Začnite širokým záberom z diaľky (takže divák si urobí predstavu o tom, kde sa scéna odohráva, aká je denná doba, rok či storočie), a potom prestriedajte zábery zo strednej vzdialenosti s niekoľkými detailmi. Šetrite zábery zo zvláštnych uhlov, nechajte si ich len na chvíle, kedy chcete diváka znepokojiť.
    • Prechádzať kamerou zo strany na stranu sa neodporúča. Pokiaľ už musíte, otáčajte ju po kružnici s veľkým polomerom, a majte k tomu dôvod (sledujete postavu, ktorá prechádza scénou, alebo predmet, na ktorý sa postava pozerá). Otáčanie ukončite záberom na objekt, kvôli ktorému kamerou hýbete. Ak chcete ukázať most, ukážte most. Neotáčajte kamerou tam a späť.
    • Snažte sa vyhnúť natáčaniu filmu v prvej osobe – tým je myslené použitie kamery namiesto očí hlavného hrdinu. Väčšina takých filmov vyzerá lacno a rozhodne sa nestávajú diváckymi hitmi.
    • Existujú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo: Spomeňte si na „Záhadu Blair Witch“ („The Blair Witch Project“), ktorá bola skoro celá natočená v prvej osobe a práve to jej dodalo efekt „lacného“ domáceho videa, a pomohlo vytvoriť tak strašidelnú atmosféru.
    • Snažte sa kameru nenakláňať.
    • Nesnažte sa kamerou pohybovať, aspoň nie bez vybavenie ako napríklad Steadicam.
    • Vyskúšajte zábery, ktoré film pomôžu lokalizovať. Môžete napríklad vyliezť na strechu budovy a natočiť záber mesta. Lokalizačný záber však môže byť aj dom, dopravné tabule, nápis, čokoľvek čo upresňuje, kde sa film odohráva.
  • Držte sa základných filmových pravidiel, ako je „pravidlo troch“ (predstavte si plátno vertikálne rozdelené na tri časti a snažte sa mať stred diania alebo hlavného hrdinu v časti naľavo), film potom bude zaujímavejší. Keď sa v strednej časti hrdina objavuje sporadicky, film pôsobí profesionálnejšie.
  • Keď budete točiť, vždy skontrolujte, že je kamera nabitá a pripravená na akciu. Pre istotu so sebou noste záložné batérie.
  • Na zaobchádzaní s kamerou veľmi záleží dojem z filmu. Pokiaľ chcete horor alebo akčný film, odporúčame použiť HD a kameru držať v ruke. DVX sa väčšinou používa pre plynulý film s dialógmi.
  • Ak točíte dokument, najskôr nebudete strácať čas písaním scenára a storyboardingom. Sformulujte si nápad a stanovte ciele. Odpovedzte si na otázku – aký má môj film mať zmysel? Akú skupinu divákov má osloviť? Aký nový pohľad na vec má ponúknuť? Natočte toľko materiálu, koľko môžete, a dajte si prácu so strihom a postprodukciou (napríklad pridajte hudbu).
  • Váš prvý film možno nebude nič prevratné. Majte rozumná očakávania, a pracujte v rámci svojich možností.
  • Nechajte si všetky prípadné zmluvy skontrolovať právnikom, skôr ako ich podpíšete. Možno sa práve vzdávate autorských práv na svoj film.
  • Pozerajte sa na filmy kritickým okom. Nemyslíme tým, posudzovať prácu režiséra alebo hercov, ale sledovať farby, štýly, prácu so zvukom, so svetlom. Hľadajte aj chyby – pre začínajúceho filmára je to veľmi poučné. Keď si doma púšťate film, vyhľadajte si ho tiež na IMDB. Na konci stránky je odstavec s menom „Did you know? (Vedeli ste, že …?)“, Ktorý je plný zaujímavostí z natáčania, kiksov a úsmevných historiek.
  • Skúste natočiť taký film, na ktorý sa budete pozerať s láskou ako na svoj prvý projekt. Budete mať menšiu pravdepodobnosť, že vás to počas natáčania prestane baviť. Kľúč k tomu, vydržať u ktorejkoľvek umeleckej disciplíny, je vytvárať veci, ktoré milujete – alebo sa s nimi aspoň dokážete stotožniť.
  • Keď budete mať film hotový, podeľte sa oň so svetom. Ak je to naozajstná, profesionálna práca, skúste šťastie na niektorom filmovom festivale, kde si vás môžu všimnúť. Ak je to malá, osobná záležitosť, nahrajte film na internet a zdieľajte s ostatnými zdarma. Presláviť vás môže oboje.
  • Učte sa od skúsených majstrov. Nechajte sa nimi inšpirovať. Často používajú profesionálne efekty a píšte zaujímavé príbehy.
  • Váš film nemusí mať dej. Pokojne natočte dokument. Každé dielo ale začína nápadom alebo otázkou. Premýšľajte, aké témy vás zaujímajú, alebo na aké otázky ste vždy chceli nájsť odpoveď, a preskúmajte ich z filmového pohľadu.

Varovanie

  • Dbajte na to, aby všetci herci, ktorých obsadzujete, mali záujem na tom, aby sa film podaril. Herec, ktorý nespolupracuje, môže negatívne ovplyvniť priebeh natáčania. Rovnako si dobre rozmyslite, ako sa ktorý herec hodí pre danú úlohu, na výslednom filme to bude veľmi poznať. Správajte sa k hercom slušne, nepriateľská atmosféra a napätie dokáže znepríjemniť celé natáčanie a vy môžete mať problémy so zháňaním hercov pri ďalšom projekte.
  • Pre natáčanie v naozajstnej lokácii, ktorá vám nepatrí, napríklad v reštaurácii, si najskôr vyžiadajte povolenie majiteľa. Keď bude všetko legálne a podľa predpisov ešte pred nakrúcaním, ušetríte si zdržanie a komplikácie. Vždy si povolenie vyžiadajte písomne, aby nedochádzalo k nedorozumeniam.
  • Snažte sa nevykradnúť cudzie nápady. Váš scenár by mal byť originálny. Nemáte rozpočet ako ľudia v Hollywoode, ale zažiariť môžete tým, že budete jedineční.
  • Snažte sa natočiť čo najviac materiálu.
  • Nepchajte do filmu nemiestne alebo zlé vtipy, ľahko tak pokazíte umelecký dojem. Pokiaľ to teda nie je film o neslušných vtipoch.

Veci, ktoré budete potrebovať ak chcete natočiť film:

  • nápad
  • scenár
  • videokameru
  • filmový štáb
  • hercov
  • ďalšie technické vybavenie
  • miesto na natáčanie
  • peniaze
  • editačný počítačový program na úpravu videa
  • storyboard

Natočiť vlastný film môže naozaj každý. V dnešnej modernej dobe plnej technológií je to čím ďalej ľahšie a ľahšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button