Návody

Ako zabezpečiť rekreačný objekt?

ako správne zabezpečiť rekreečný objektMáte chatu alebo iné rekreačné zariadenie? Práve tieto objekty sa často stávajú terčom zlodejov. Tí sú si totiž dobre vedomí toho, že zabezpečenie týchto drobných nehnuteľností niektorí ľudia podceňujú. Existujú pritom možnosti a jednoduché rady, ktoré pomôžu lepšie chrániť váš majetok. Prečítajte si náš článok ako jednoducho zabezpečiť rekreačný objekt?

Čo vám treba ak chcete zabezpečiť rekreačný objekt

Ak staviate chatu, vykonávate jej rekonštrukciu alebo sa k tomu ešte len chystáte, nešetrite na mechanických zábranných prostriedkoch, ako sú bezpečnostné dvere, zámky, uzamykateľné okenice či mreže.

Zväčša tieto bezpečnostné opatrenia  potenciálnych zlodejov odradia, prípadne im zabránia prístupu do nehnuteľnosti.

Čo skontrolovať a urobiť pred odchodom z chaty

vlámanie do rekreačného objektuPri odchode z chaty alebo chalupy skontrolujte všetky priestory, ktorými by sa mohla prípadná nežiaduca „návšteva“ dostať do vnútorných priestorov stavby.

Venujte pozornosť teda všetkým stavebným otvorom (okná, dvere, verandy, pivničné vstupy) a uistite sa, že sú riadne zabezpečené aj priľahlé objekty vašej chaty.

Všetko zabezpečte aj v prípade, že odchádzate iba na chvíľu. Nikdy nenechávajte kľúče pod rohožkou, v kvetináčoch či na podobných miestach.

Vysoké stromy či husté kríky pred rekreačným objektom uľahčia prípadným zlodejom prácu. Užitočná je tiež inštalácia snímača osvetlenia. V prípade, že sa niekto bude pohybovať u chaty, svetlo sa rozsvieti a priestor tak bude lepšie kontrolovateľný.

Rekreačný objekt a čo je v ňom vhodné nechať a čo nie

V opustenom, hoci riadne zabezpečenom objekte nikdy nenechávajte žiadne cenné veci. Zvlášť pri dlhodobejšej neprítomnosti (napr. v zimnom období). Nevystavujte zbytočne na obdiv svoj majetok ponechaný vnútri chaty, a to ani pred susedmi.

Cennejšie veci, ktoré vo vašom rekreačnom zariadení počas vašej neprítomnosti predsa len ponecháte, si pre istotu nafoťte, u elektronických prístrojov si poznačte ich výrobné čísla.

V prípade vlámania či krádeže bude zväčša táto dokumentácia slúžiť ako dôkaz a pomoc pre políciu a poisťovňu.

Starostlivosť o chatu a a zabezpečenie rekreačného objektu

zabezpečenie chaty a rekreačného objektuO svoju chatu a jej okolie dbajte v priebehu celého roka. Nepokosená tráva, neupravené záhony, nepohrabané lístie napovedá, že majitelia objekt pravidelne nekontrolujú. Užitočné je chatu či rekreačné zariadenie občas navštíviť aj v zime.

Uprataný sneh navodí zdanie prítomnosti majiteľov objektu a je väčšia nádej, že si zlodej svoj zámer rozmyslí.

Ak možno, nastavte v predsieni či v inej viditeľnej miestnosti svetelný spínač. Tiež rozsvietené svetlo vo vnútri objektu môže zlodeja odradiť od vlámania.

Snažte sa udržiavať dobré vzťahy s majiteľmi susedných chát. Vymeňte si kontaktné údaje (telefónne číslo, e-maily).

Ak je to možné, dohodnite sa na vzájomnej kontrole objektov. Polícia tiež radí, aby ste si pri pobyte na vašej chate všímali pohyb neznámych ľudí a automobilov. Tieto informácie môžu potom byť cenným vodítkom pre policajného vyšetrovateľa.

Poistenie rekreačného objektu

Majte objekt poistený, ako proti prírodným vplyvom a požiarom, tak proti krádeži. Ak vás predsa len stretne nejaká tá nemilá príhoda, následky potom budú o niečo menej nepríjemné.

Tipy ako zabezpečiť rekreačný objekt

  • Pokiaľ neďaleko vašej chaty uvidíte policajta, nebojte sa, že ste vy alebo niektorý zo susedov boli vykradnutí. Polícia vykonáva preventívne návštevy rekreačných oblastí a snaží sa tak majetkovej kriminalite predchádzať.
  • Pre svoje rekreačné zariadenie môžete od polície SR získať varovnú samolepku s textom: „Tento objekt je strážený políciou SR“. Bližšie sa informujte na policajných staniciach.

Varovanie

Ak aj tak zistíte, že vašu chatu zlodej predsa len navštívil, ihneď zavolajte políciu. Žiadnych vecí sa nedotýkajte a nezdržujte sa vo vnútri objektu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button