CestovanieKuchyňa

Ako si vychutnať Taliansko ako pravý labužník?

vychutnať TalianskoPokiaľ si naozaj chcete vychutnať Taliansko, musíte počítať s tým, že vás čaká hromada vynikajúceho jedla, ktoré skrátka musíte vyskúšať. Taliansko sa nachádza na Apeninskom polostrove. Dnes Taliansko berieme ako jeden celok, ale v minulosti (mimo obdobia Rímskej ríše) bolo Taliansko vždy rozdelené na niekoľko rôznych území s inou kultúrou a taktiež s inou kuchyňou. Ona slávna „talianska kuchyňa“ je len symbol, ale v súčastnosti sa stala aj určitým štandardom.

Ako by ste si mali vychutnať Taliansko

Symbolom rímskej kuchyne je dodnes porekadlo „lukulské hody“, avšak spočiatku žili Rimania skromne, konzumovali prevažne strukoviny, zeleninu, obilné kaše a dodnes známe jedlo „polenta„. Postupne sa však rozšírilo aj mäso, hydina a jedlá iných dobytých národov a začali sa používať aj iné úpravy jedál.

vychutnajte si TalianskoTaliansku kuchyňu nemožno chápať ako integrálny celok, aj keď je kolískou mnohých svetoznámych špecialít. Existujú rôzne regióny, kde majú miestne špeciality dlhoročnú tradíciu.

Preto sú tieto regióny schopné uspokojiť aj tie najnáročnejšie jazyky. Talianske špeciality sú známe a cenené po celom svete za ich vysokú kvalitu. Zoznam špecialít v Taliansku je však nekonečný.

Ak si chcete vychutnať Taliansko, respektíve jeho pokrmy, pripravte sa taktiež na veľké množstvo predjedál. Jedná sa o rôzne pripravenú zeleninu, vyprážané plátky obložených chlebíkov, paštéty, dezerty, rolády a slané koláče. Inokedy ide však o veľké množstvo chuťoviek a predkrmov, ktoré sa nazývajú antipasta. Je to malé predjedlo podávané na tenkých plátkoch pečiva.

Takáto teplá antipasta je malá ale pestrá chuťovka, ktorá sa podáva spolu s aperitívom. Všeobecným pravidlom pri podávaní predjedla je, že by toto predjedlo malo byť malé, ľahké, pikantné ale nie príliš korenisté a má vhodne nadväzovať na nasledujúce chody.

Typické Talianske potraviny

Poďme sa trochu pozrieť na druhy syrov, z ktorých sa najčastejšie v Taliansku využíva parmezán alebo gorgonzola, ale aj jedinečná byvolia mozzarella, syr „pit“ a mnoho ďalších kvalitných syrov ako je Asiago a pod.

vychutnanie TalianskaVychutnať Taliansko si môžete aj v podobe talianskej omáčky, ktorá je na svete bezkonkurenčná. Takýmito omáčkami sú napríklad klasické pesto, amatriciana, karbonara. Paradajky a bazalka sú od nepamäti skutočnými piliermi tradičnej talianskej kuchyne.

Keď sa pozriete na rôzne regióny, niektoré názvy pokrmov sú známe aj vo svete, ako napríklad parmská šunka, z ktorej sú pripravené rôzne údeniny, ďalej to môže byť aj paradajkový pretlak so šampiňónmi a olivami v oleji.

Pokiaľ si však nechcete vychutnať Taliansko ako celok, ale chcete vyskúšať hlavne regionálne kuchyne, zamerajte sa na juh Talianska, konkrétne na Basilicatu, kde sa tamojšie cestoviny nazývajú „maccarunara“. Zvyknú sa tam piecť veľké bochníky chleba nazývané pannela, ktoré sú robené z múky a varených zemiakov a určite vyskúšajte aj polievku pancoétto s opekaným chlebom a vajcami.

Z jahňacieho mäsa môžete ochutnať napríklad cazmar, čo je vlastne mäsový bochník s drobkami a sušeným jahňacím mäsom cutturiddy. Typickým jedlom je potom aj jahňacia hlava s oreganom a pecorínom.

Talianská kuchyňa má naozaj čo ponúknuť

Zastavte sa aj v Sicílii a Palerme. „Arrancini“ a „dáma ca meusa“ sú chleby, ktoré sú naplnené vnútornosťami z teľaťa.

Cestoviny, ktoré sú zapekané so sardinkami sa nazývajú „aneletti“ alebo „sfinciuni“ s tuniakom. Cestoviny sa v tomto regióne nazývajú „ski mascolini“ a špagety „alla carrettiera“. Typickou rybou tu je ustica a najčastejšie sa tu podáva rybací vývar s cestovinami nazývaný „attuateddi“.

Talianska kuchyňa sa zvyčajne prezentuje len ako pizza a cestoviny. Tie sú ponúkané takmer všade, ale kvalita niekedy výrazne zaostáva.

Pravdou však je, že to ľuďom veľmi neprekáža, hlavne že im chutí. Pravý Talian by sa určite pousmial pri pohľade na to, ako si dávate na pizzu kečup. Nuž, iný kraj, iný mrav.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button