Úvod / Záhrada / Ako si naplánovať vodnú záhradu?

Ako si naplánovať vodnú záhradu?

ako si naplánovať vodnú záhraduVoda prinesie vašej záhrade úplne iný výraz. Či už pôjde o jazierko, vodopád alebo vodotrysk, záhrada vyzerá oveľa atraktívnejšie. Navyše môžete pestovať aj rastliny, ktoré sa nemôžu pestovať bez vodnej plochy. Pri rozhodovaní, aký typ vodnej záhrady zvolíte, berte do úvahy hlavne charakter záhrady, štýl, v akom je tvorená, a jej veľkosť. Čo máte na výber? Ako si naplánovať vodnú záhradu?

Vodná záhrada a jazierko


Najvhodnejšie umiestnenie nádrže na záhradné jazierko je na otvorenej slnečnej plochu bez previsnutých stromov, kde sa bude dariť väčšine vodných rastlín. Do pravidelnej záhrady sa hodí pravidelné jazierko, napr. v tvare kruhu.

pravidelné jazierko so stojatou vodouTakéto jazierko tvorí výraznejší celok, jeho okraj je často lemovaný atraktívnou dlažbou. Jazierko potom môže dopĺňať vodotrysk alebo chrlič vody. Umiestňujte ho do centra záhrady, aby sa na neho upierala pozornosť všetkých.

Nepravidelné jazierka sa hodia do nepravidelných záhrad. Sú na rozdiel od pravidelných rôzne zaoblené, lemované skôr prirodzenými materiálmi, ako sú trsy alebo kamene. Rastliny vysadené okolo jazierka potom môžu úplne zakrývať jeho obrysy.

Prečítajte si články:

Chrlič vody


Chrlič vody je doplnok, ktorý sa hodí aj pre malú záhradu. Našli by ste mnoho druhov chrličov, napr. skrze sochy a sošky, alebo trubičkou, ktorá ústi do rybníčka. Princíp chrliča spočíva v tom, že je pripevnený na stenu rybníčka alebo k jeho okraju, čerpadlom sa poháňa voda z nádrže a trubičkou sa vracia späť.

Vodotrysk

rastliny v záhradnom jazoerku leknaVodotrysk môže byť zaujímavým doplnkom jazierka. Dodáva najmä záhrade výšku a je často stredom pozornosti, pretože je zdrojom zvuku a pohybu. Ak sa pre neho rozhodnete, vyberajte ho podľa usporiadania záhrady a aj jazierka. Nielen že je to veľmi pekný dekoratívny prvok, ale je aj praktický: pohybom sa voda okysličuje a to je dobré pre akýkoľvek druh rýb.

Vodné rastliny ale blízko vodotrysku nedávajte, majú radšej stojatú vodu.

Vodný tok

Vodný tok efektívne prepája rôzne časti záhrady, alebo spája časti záhrady s nerovnakým povrchom, alebo skrátka len slúži k ozvláštneniu záhrady. Okolo vodného toku môžete vybudovať skalku alebo len položiť kamene a vlhkomilné rastliny (napr. paprade, kosatce).

Močiare

Močiar je riešením pre záhradu, v ktorej sa na určitom mieste tvorí až moc vlahy, ktorú by ste museli nejakým spôsobom odsávať. Oveľa efektívnejšie je vybudovať na tomto mieste močiarnu záhradu. Močiar poskytuje prirodzený prechod od vodných rastlín k vlhkomilným a ideálne podmienky pre život týchto rastlín. Bahenné rastliny sú výhodné v tom, že zostávajú svieže aj v období, keď ostatné rastliny trpia suchom, teda na konci leta.

Vodné záhrady v nádobách


Tento spôsob začlenenia vody do záhrady je vhodný skôr pre menšie záhrady. Je ale nutné nájsť nejakú staršiu dekoratívnu nádobu, napr. nižší sud. V takejto nádobe nemôžete pestovať všetky druhy rastlín, je potrebné si zistiť, ktorým rastlinám by to vadilo. Vhodnou rastlinou je napríklad lekno. Rovnako tak je nutné sa postarať na zimu o ryby, ktoré do nádoby dáte, aby nezamrzli. Ako zazimovať záhradné jazierko?

Ako si naplánovať vodnú záhradu?
5 (99.57%) 47 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako mulčovať

Ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu?

Na okrasných záhradách sa pomerne dosť používa mulčovacia kôra proti prerastaniu buriny. Najvyššej účinnosti ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *