AkoaPreco.com > Záhrada > Ako namnožiť ker?

Ako namnožiť ker?

ako namnožiť kerExistuje hneď niekoľko možností, ako môžete namnožiť ker. Ide o rezkovanie (mäkké rezky, polovyzreté rezky, koreňové odrezky a ďalšie), vysemenenie, štepenie, odrezkovanie atď. Je nutné si zistiť, ktorá technika je pre váš ker najvhodnejšia, a potom už na tom nie je nič ťažké. V tomto článku nevysvetlím krok po kroku, ako namnožiť ker, ale skôr v stručnosti naznačím, ako sa jednotlivé techniky vykonávajú a v čom teda spočíva rozdiel medzi nimi. Ako teda namnožiť ker?

Mäkké rezky a namnoženie keru


Veľmi jednoduchá technika sa hodí na množenie mnohých druhov kríkov, napríklad opadavých ako je fuchsia alebo perovskia. Ak sa rozhodnete pre rezkovanie, na jar odrežte mladé nekvitnúce výhonky s 3 až 5 pármi listov.

Z každého výhonku (tzv. rezku) odstráňte najnižšie listy a odrežte asi 10 cm stonky. Zasaďte ich do kvetináča tak, aby sa nedotýkali listy. Nakoniec ich umiestnite do tzv. množiarne. Po určitej dobe by mali rezky zakoreniť a ak im nebude priestor v kvetináči stačiť, preto je dobré presadiť každý do svojho kvetináča.

Polovyzreté rezky

pestovanie nového keruTento postup sa hodí pre vždyzelené a niektoré opadavé kry, napríklad Rhododendron alebo Aucuba. Rezky sa odoberajú v polovici leta.

Dôležitý je výber správneho výhonku, vhodná je silná stonka s listami, ktoré sú ešte stále mäkké. Opäť odstrihnite spodný pár listov a zmenšite veľkosť vyrastajúcich výhonkov z rezku na polovicu. Odrežte v spodnej časti z jednej strany stonky kôru (asi 2,5 – 4 cm), aby sa dobre tvoril koreň.

Za pomoci kolíka, ktorým v hline vyhĺbite dieru, rezok zasaďte. Ako náhle sa zakorení, presaďte ich do jednotlivých kvetináčov.


Tvrdé rezky

Množenie tvrdými rezkami sa hodí pre mnoho listnatých opadavých aj vždyzelených kríkov, napr. Rosa rugosa alebo Forsythia. Vykonáva sa na jeseň. Ako už názov napovedá, pri odrezávaní rezkov budete hľadať skôr tie vyzreté, silné a zdravé.

Pozor, aby ste neodrezali rezok príliš slabý alebo príliš starý.

Odstráňte listy aj mäkkú časť rezku na vrchole. Výhon potom narežte na časti dlhé asi 15 cm, ktoré zasaďte do nádob. Rezky umiestnite do studeného pareniska.

Koreňové rezky

Množiť touto technikou môžeme kríky ako sú Aralia, Clerodendrum, Myrica a ďalšie. Rozdiel od predchádzajúcich postupov ako množiť ker sa tu líši tým, že k množeniu využijete časti koreňa.

Odhaľte teda časť koreňového systému kríkov a oddeľte mladé korene s priemerom 5 mm, ktoré sú blízko hlavnej vetvy. Skôr ako ich vysadíte, vložte ich do prevlhčeného plastového vrecka. Potom odstráňte tenké bočné korene. Na strane, kde bol koreň oddelený od rastliny, režte rovno, zatiaľ čo na druhom konci šikmo.

Rezky dlhé asi 10 – 15 cm umiestnite do nádoby alebo voľnej pôdy. Niektoré ľahko množiace sa kry sa uchytia aj vo voľnej pôde, ale je dobré si zistiť, či sa to týka aj vášho kríku.

Vysemenenie

množenie keru a množiareňMnoženie pomocou semien je vhodné pre väčšinu kríkov, ale vypestovanie kríkov zo semena trvá dlhšiu dobu. Nazbierajte plody, keď dozrievajú, vyberte semená a očistite ich.

Dužinaté plody ponorte do horúcej vody, jemné semená v tobolkách dajte do papierových vreciek a nechajte vyklíčiť. Väčšina semien sa vysieva na jeseň, len chúlostivé druhy na jar. Semená vysádzajte jednotlivo vo vzdialenosti asi 5 cm. Dobré je povrch potom zasypať 5 mm vrstvou hrubého piesku. Umiestnite kvetináče do množiarne, skleníka alebo pareniska.

Odrezkovanie

Týka sa opadavých a vždyzelených kríkov, napr. Andromedy alebo magnólie. Odrezkovanie spočíva v tom, že výhon je donútený vytvoriť korene skôr, než je oddelený od rastliny.

Vyberte mladý ohybný nízko rastúci výhon, ktorý ohnete k zemi. Vo vzdialenosti asi 30 cm od rastliny vykopnite jamku. V mieste, kde sa dotýka ohnutý výhon jamy odrežte kúsok kôry, na toto miesto pridajte prípravok na zakoreňovanie.

Do jamky umiestnite kolík tak, aby ste k nemu mohli upevniť zvyšok výhonku, ktorý smeruje do výšky. Jamku s poranenou časťou výhonku prikryte hlinou a čakajte, kým sa zakorení. Potom zakorenenú rastlinu stačí odstrihnúť alebo presadiť.

Delenie


Jedným z najjednoduchších spôsobov ako namnožiť ker je prosté oddelenie výhonku od rastliny a jeho presadenie inam. Vhodný je napr. pre Ruscusu, Kerrie, Sarcococcu.

Ak ker nemá výhony, je tiež možné nadvihnúť koreň rastliny vidlami a odstrihnúť koreň mladých výhonkov. Korene kríku opäť upevnite. Získanú korisť potom rozdeľte na niekoľko oddelených rastliniek s koreňmi, ich nadzemnú časť pritom skráťte na polovicu. Potom už zostáva ich len presadiť do voľnej pôdy.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.