DomácnosťZáhrada

Ako dezinfikovať studňu?

čistenie studneČistenie a dezinfekciu studne by ste mal aspoň raz za pár rokov urobiť každý majiteľ studne. Zďaleka najdôležitejšie je to vo chvíli, keď sa skrz vašu záhradu prevalila veľká voda. Avšak aj ostatné studne na pozemkoch by sa mali čistiť, pretože sa v nich môžu usadzovať sedimenty, prípadne tiež drobné živočíchy. To všetko kazí kvalitu vody. Ako dezinfikovať studňu?

Postup ako dezinfikovať studňu

Studňu otvorte a dôkladne skontrolujete, či do nej nezateká voda. Ďalej je potrebné skontrolovať, či sa v studni neobjavujú nejaké korienky rastlín.

V okamihu, keď sa v nej objavujú nejaké uhynuté živočíchy, bude potrebné pristúpiť k jej dôkladnejšej dezinfekcii.

Pri čistení studne počítajte s tým, že celú akciu nie je možné vykonávať iba za účasti jedinej osoby. Z hľadiska bezpečnosti je podstatná prítomnosť aspoň dvoch ďalších osôb.

Pred vstupom do studne najprv odčerpajte vodu, najlepšie pomocou ponorného čerpadla.

Potom, čo vleziete do studne, je dobré jednoduchým trikom vyskúšať, či je vo vnútri dostatočné množstvo kyslíka. Stačí zapáliť sviečku. Ak horí málo, prípadne úplne zhasína, bude nutné ju najprv odvetrať.

Čistenie je možné vykonať napríklad pomocou klasického Sava, ktoré použijete na steny a dno. Je pritom vhodné nechať tu aspoň trochu neodčerpanej vody. Steny dôkladne vykefujete. Až potom pohltia všetku vodu. Vyberte všetky nečistoty zo dna.

V nasledujúcej fáze necháte vodu opäť tiecť. Vo chvíli, keď už je v nej dostatok vody, znovu očistíte steny ako v prvej fáze. Po ďalšom odčerpaní vody vysypete dno. Na to je vhodný jemný štrk, prípadne vápencová drvina.

čistenie studneNasleduje opätovné napustenie a opakovanie dezinfekcie. V tejto fáze ju ale necháte niekoľko hodín pôsobiť. Vodu priebežne odčerpávajte. V túto dobu ju rozhodne nesmiete používať na pitie.

Na záver je potrebné si prizvať odborníka, ktorý vykoná rozbor kvality vody a zistí vám či už je vhodná na užívanie.

Čo je potrebné k čisteniu a dezinfekcii studne?

  • Savo (prípadne iný dezinfekčný prípravok)
  • Kefa na čistenie stien a dna
  • Ponorné čerpadlo
  • Jemný štrk

Ako dlho dezinfekcia studne potrvá?

Čistenie studne zaberie niekoľko hodín. Je potrebné brať do úvahy, že dezinfekcia musí niekoľko hodín pôsobiť. Pomerne dlhú dobu môže zabrať aj odčerpávanie vody zo studne.

Prečítajte si aj článok 11 tipov ako šetriť vodou.

Aké sú náklady keď chcete dezinfikovať studňu?

Náklady na čistenie studne svojpomocne nie sú nijako vysoké, pohybujú sa maximálne v rádoch desiatok Eur. Tieto prostriedky vynaložíte za dezinfekčné prostriedky. Ponorné čerpadlo, ak ho doma nemáte, je lepšie si radšej požičať.

Čistenie studne od profesionálov potom vyjde výrazne drahšie, cenu ovplyvňuje najmä jej hĺbka. V priemere dáte za vyčistenie studne s hĺbkou do 15 metrov okolo 150 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button