Záhrada

Ako docieliť kmenného tvaru fuchsie?

Fuchsie sú rastliny, ktoré sú veľmi prispôsobivé, majú atraktívne kvety a dajú sa rôzne tvarovať. Fuchsie môžete vytvarovať do kmenného tvaru, alebo sa môžu kríky nechať prepadať cez kvetináč, čo je tiež pôsobivé. Môžu byť vysadené v kvetináči alebo voľne, väčšinou neznáša prudké slnko alebo podmienky skleníka, v chladných oblastiach naopak potrebujú fuchsie ochranu pred mrazom. Ak vás zaujíma, ako z takejto fuchsie vypestovať malý stromček, prečítate si naše tipy ako docieliť kmenného tvaru fuchsie.

Postup ako správne tvarovať fuchsie

Prvé tvarovanie

Keď zasadená rastlinka dosiahne v kvetináči zhruba výšky 15 cm, odštipneme bočné výhonky, ktoré sa objavia u listov. Postupne, ako fuchsia rastie do výšky, v odštipovaní pokračujte, aby ste dosiahli tvar dlhého rovného kmeňa.

Kolík ako opora

Dobré je k postupne vznikajúcemu kmeňu vztýčiť kolík alebo paličku a fuchsiu k nemu/nej priviazať. Palička alebo kolík poskytujú rastline oporu.

Vrchol fuchsie

ako docieliť kmenného tvaru fuchsieAko náhle máte pocit, že už má fuchsia správnu výšku, ktorú ste si predstavovali, nechajte ju vyrásť ešte 3 poschodia listov a až potom jej vrchol zaštipnite.

Uznávané dĺžky holého kmienka sú 25 cm pre nižšie kmienky, 25 – 45 cm pre stredné kmienky a 45 – 75 cm pre vysoké kmienky. Najvyššie kmienky môžu dosiahnuť až jedného metra.

Bočné zaštipovanie

guľatý tvar fuchsiePo určitej dobe po zaštipnutí vrchola sa môžete odhodlať k ďalšiemu zaštipovaniu. Tentoraz sú na rade bočné vetvičky, ich vrcholy postupne zaštipujte tak, aby sa od kmeňa vetvila do určitého tvaru.

Ako náhle sa začne koruna postupne košatieť, začnú aj listy na kmienku postupne odpadávať.

Ak by niektoré neodpadli a neboli esteticky pekné, môžete ich opatrne odstrániť.

Celkový čas od začiatku tvarovania až do vytvorenia stredne veľkého kmienka je zhruba pol roka.

Vedeli ste, že?…

Fuchsia bola prvýkrát objavená v roku 1695, francúzskym mníchom a botanikom Pierre Charles Plumier (1646-1706). Na rozkaz vtedajšieho francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV, on išiel na výpravu do Strednej Ameriky v hľadaní nových rastlín, najmä tých, ktoré produkujú chinín – liek proti malárii. Otec Plumier narazil na tento závod len vo svojej tretej expedícii.

Kým v Amerike boli fuchsie známe a kultivovanými kmenmi Inkov a Mayov. Potom, čo objavil túto rastlinu Plumier ju podrobne popísal, urobil náčrty a dal meno Fuchsia triphylla flore coccinea.

Pri varení sa ovocie fuchsie používa surové, dajú sa z nich pripraviť džemy, želé a ovocné šťavy.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button