Záhrada

Návod ako postaviť drevený plot na záhrade

ako postaviť drevený plotKeď chcete mať na svojej záhradke súkromie, postavte si okolo plot, ktorý vytvorí pomyselný ochranný štít pred zrakmi okoloidúcich. Môže to byť napríklad plot drevený, ktorý zvládnete postaviť s trochou zručnosti a trpezlivosti aj sami. A ako ho postaviť? Návod ako postaviť drevený plot na záhrade.

Nakreslite si plánik

Najprv je potrebné nakresliť si plánikRozmerať a rozvrhnúť všetky rozmery, naplánovať, ako bude drevený plot vyzerať, kde bude bránka, ako ďaleko od seba budú stĺpiky, atď.

Plánovanie je veľmi dôležité, len tak budete môcť nakúpiť dostatok materiálu a všetko pripraviť. Čím dôkladnejšie bude vaša príprava a plánovanie, tým rýchlejšie od ruky vám pôjde samotná stavba.

Nakúpte materiál

Materiál pre stavbu plotu nakúpite v hobby markete.

Drevo na plot

stavanie plotuBudete potrebovať drevený materiál – plotové laty a drevené laty. Najčastejšie sa používa smrekové drevo.

Plotové látky,  môžete zakúpiť s rôznym zakončením (oblé, do špičky, zrezané našikmo, atď.).

Snažte sa vyberať tak, aby boli rovné a pokiaľ možno bez rôznych hrčí a výstupkov.

Stĺpiky na drevený plot

Podľa typu stĺpikov, ktoré budete používať, budete potrebovať materiál na stĺpiky – drevené alebo oceľové stĺpiky, oceľové pätky do betónu, betón, atď.

Vždy ale počítajte s tým, že 1/4 stĺpika bude v zemi, preto musíte kúpiť stĺpiky dostatočne dlhé.

Spojovací materiál

Pozornosť venujte aj spojovaciemu a kotviacemu materiálu, ktorý by mal byť najlepšie pozinkovaný, aby odolával korózii.

Potrebné náradie

Pripravte si tiež potrebné náradie – lopatu, rýľ, fúrik, kladivo, skrutkovač, vŕtačkupílu, vodováhu, murársku lyžicu, meter, špagát, svorky na upnutie dreva, atď.

Prípravné práce

Najprv si pripravte a skráťte plotové látky na požadovanú dĺžku, nachystajte stĺpiky a vodorovné laty na dĺžku jednotlivých polí plotu. Všetko starostlivo natrite. Pripravte tiež terén v mieste, kde bude plot stáť. Vysekajte trávu a prípadné kroviny, zarovnajte nerovnosti, atď.

Vhodne zvolený náter je veľmi dôležitý, pretože bude chrániť plot pred poveternostnými vplyvmi. Prečítajte si aj článok o tom, ako správne natrieť drevený plot.

Začnite stĺpikmi

Ak máte nachystané, môžete prejsť k usadeniu stĺpikov. Záleží na tom, či ste sa rozhodli pre stĺpiky drevené alebo oceľové a na tom, akým spôsobom ich budete usadzovať.

Pätky do zeme

Môžete nakúpiť pozinkované pätky, ktoré sa zabetónujú do zeme a do nich sa potom zasadí a upevní drevený stĺpik. Výhodou je, že drevo nie je v kontakte so zemou a preto nebude od zeme zahnívať.

Existujú tiež základové pätky, ktoré len natlčiete priamo do zeme a stĺpik potom k pätke priskrutkujete.

Stĺpiky zabetónované do zeme

Pokiaľ máte oceľové stĺpiky, treba ich zabetónovať do zeme tak, aby ich aspoň 1/4 bola v zemi. Vyhĺbte zodpovedajúcu dieru, do nej nasypete štrkovú drenáž, umiestnite stĺpik a zalejete ho betónom.

Či už stĺpiky upevňujete akýmkoľvek spôsobom, dajte ale pozor, aby boli pekne zvisle a mali správnu výšku.

Drevené stĺpiky priamo do zeme

pekný drevený plotAk vložíte drevené stĺpiky priamo do zeme, začnú čoskoro hniť a to aj v prípade, že ich máte natreté.

Takýmto spôsobom môžete upevniť stĺpiky v prípade provizórneho plotu, ktorý nemá slúžiť viac ako 3-5 rokov.

Pripevnite vodorovné laty

K usadeným stĺpikom pripevnite vodorovné hranoly, ktoré ponesú plotové látky. Tie pripevnite pomocou plotových držiakov, ktoré priskrutkujete k stĺpikom. Dajte pozor, aby boli laty vodorovne a v zodpovedajúcej výške.

Priklincujte plotové laty

K vodorovným latám pripevnite pomocou skrutiek alebo klincov plotové látky (plotovky).

Šablóna pre medzery

Aby boli od seba v rovnakej vzdialenosti, vytvorte si šablónu, ktorá vám uľahčí prácu. Tú vytvoríte z rovnej laty, ktorú upravíte na šírku medzery medzi latkami. Potom stačí na už pripevnenú latu priložiť šablónu ak nej prisadiť novú latu a priskrutkovať ju.

Dajte pozor, aby boli všetky laty v správnej výške. K tomu vám pomôže špagát priviazaný medzi stĺpikmi , ktorý správnu výšku vyčlení. Nezabudnite pomocou vodováhy skontrolovať, či sú laty zvislé a nikam nepadajú.

Záverečné práce ako postaviť drevený plot na záhrade

Nakoniec osaďte bránku, drevený plot skontrolujte a opravte prípadné nedostatky a máte hotovo.

Keď sa budete v budúcnosti o plot aj ďalej starostlivo  starať, bude vám dlho slúžiť a navyše budete mať dobrý pocit z toho, že ste si ho zvládli postaviť vlastnými rukami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button