Návody

Ako vyrobiť domáce tekuté mydlo?

domáce tekuté mydloNávod ako si vyrobiť domáce tekuté mydlo. Tekuté mydlá v posledných rokoch v domácnostiach vytláčajú klasické tuhé. Sú totiž príjemnejšie pre pokožku a tiež účinnejšie. Jediným problémom je ich vyššia nákupná cena a tiež ich vyššia spotreba, nakoľko niekedy hlavne deti neodhadnú koľko mydla potrebujú k umytiu rúk. Aby ste nemuseli každý mesiac kupovať mydlo za viac ako 2 eurá, môžete si ho vyrobiť svojpomocne doma. Stačí k tomu pár ingrediencií. Prinášam vám návod ako si domáce tekuté mydlo vyrobiť.

Prečo vyrábať domáce tekuté mydlo?

Hlavným dôvodom je už spomínaná cena. Domáce tekuté mydlo vás vyjde rádovo o desiatky percent lacnejšie. Čím väčšie množstvo surovín použijete, tým vás v prepočte vyrobené mydlo vyjde lacnejšie.

Ďalším dôvodom je kvalita surovín. V niektorých mydlách z obchodov možno nájsť suroviny a prísady, ktoré sú čistými chemikáliami.

Tie potom môžu ľuďom s citlivejšou pokožkou spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie – svrbenie, tvorbu vyrážok, podráždenú pokožku, suchú pokožku, a pod.

Ak si vyrobíte domáce tekuté mydlo, vždy presne viete, z akých surovín je zložené.

V prípade, že teda máte vy, alebo niekto u vás doma citlivejšiu pokožku, dokážete sa vyvarovať surovinám, ktoré by nepríjemnosti mohli spôsobiť.

Postup výroby domáceho mydla krok za krokom

Prinášame vám hneď dva varianty ako je možné domáce tekuté mydlo vyrobiť. Prvý postup je skutočne jednoduchý a ide v ňom o to splniť svoj „umývací“ účel. Druhý spôsob je trošku náročnejší, hlavne čo sa týka surovín.

Prvý variant výroby domáceho tekutého mydla

Existuje viac možností, ako si doma vyrobiť vlastné domáce tekuté mydlo. V prvom recepte využijete jadrové mydlo, ktoré jednoducho zalejete vodou.

Nie sú tam pridané žiadne iné ingrediencie, takže domáce tekuté mydlo vás vyjde pomerne lacno a je šetrné k vašej pokožke.

Čo budete na domáce tekuté mydlo potrebovať:

  • jadrové mydlo
  • horúca voda
  • poháre

Postup výroby domáceho tekutého mydla

Výroba je v tomto prípade extrémne jednoduchá. Kvalitné jadrové mydlo nastrúhajte najemno, vsypte do pohára a zalejte horúcou vodou. Na 100g nastrúhaného mydla budete potrebovať približne 1 liter vody.

Potom zmes nechajte v pohári odpočinúť po dobu asi 3 – 4 dní. Mydlo sa počas tejto doby rozpustí a zmes bude konzistentná.

Druhý variant výroby domáceho tekutého mydla

Okrem vyššie uvedenej jednoduchej receptúry, sa dá použiť trochu zložitejšia a drahšia, pri ktorej si ale doma vyrobíte skutočne kvalitné tekuté mydlo, ktoré bude porovnateľné s bežne dostupnými produktmi z obchodov.

Tento postup je obohatený o olivový olej, ktorý má veľmi pozitívne účinky na pokožku. Avšak aj tu je príprava pomerne jednoduchá.

Čo budete potrebovať:

Postup výroby

návod na domáce tekuté mydloNajprv je potrebné si vytvoriť mydlovou pastu. Do vodného kúpeľa zahriateho na cca 70 stupňov Celzia nechajte zohriať olivový olej.

Medzitým si do destilovanej vody pridajte potrebné množstvo hydroxidu draselného a zmes pridajte do zohriateho oleja.

Je dôležité všetko neustále miešať a opäť ohriať, kým nezačne hustnúť. Potom zmes nechajte vychladnúť.

Vzniknutú pastu nechajte cez noc „odpočinúť“. Potom ju zrieďte vodou, a to v takom pomere, že jeden diel pasty zalejte trojnásobným množstvom vody.

Vzniknutý roztok je už vlastne finálne tekuté mydlo. Ak ho chcete trochu ozvláštniť, môžete doň pridať rôzne voňavé prísady, napríklad trochu kyseliny citrónovej, a pod.

Prečítajte si aj tieto články ako si vyrobiť:

Podobné články

1 komentár

  1. Chcete niekoho poleptať?

    Každý mydliar vám povie, že treba to premerať PH pásikom. Ináč si koledujete vážne poleptanie. A mydlo sa práve kvôli tomu necháva zrieť 3 týždne. Hydroxid sodný s olejom použivaný na druhý deň?? Hmmm odvaha.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button