Práca a vzdelanieNávody

Ako sa zbaviť trémy pri rozprávaní na verejnosti?

návod ako sa zbaviť trémy a strachu pri rozprávaní na verejnostiČaká vás dôležité vystúpenie pred väčším počtom ľudí a už niekoľko hodín dopredu sa vám robí zle od žalúdka? Nebude to tým, že vám nesadli napríklad raňajky, ale bude za tým tréma, čo je vlastne napätie a tiež strach zo zlyhania, ktoré môže skončiť verejným ponížením.

U každého človeka sa môže tréma prejavovať rozdielne, ale medzi najčastejšie príznaky patria najmä zažívacie problémy, trasenie rúk, búšenie srdca, zrýchlený dych, pocit sucha v ústach, pocit slabosti a nadmerné potenie. Prečítajte si článok ako sa zbaviť trémy pri rozprávaní na verejnosti?

Návod ako sa zbaviť trémy pri rozprávaní

zbaviť sa trémyV určitej miere je tréma pre hovorcu pozitívna, je takým hnacím motorom, motiváciou, ktorá zariadi to, že sa človek veľmi silno sústredí na svoj výkon.

Je však potrebné naučiť sa ju určitým spôsobom zvládať a následne využiť vo svoj prospech, pričom je potrebné pracovať nielen na tom, aby ste sa zbavili strachu, ale aj na uvoľnení vašej telesnej schránky.

Odstránenie strachu pri rozprávaní

Na odstránenie strachu je veľmi vhodná dôkladná príprava na vystúpenie, dobrá znalosť témy vášho verejného vystúpenia, proste to, aby ste sa cítili v danej oblasti sebavedomo.

Príprava reči

Veľmi vhodná je aj dôkladná príprava vašej reči, najlepšie je si natrénovať svoje vystúpenie pred divákmi napr. z radov rodinných príslušníkov.

Nevyhýbať sa verejným prejavom!

tréma z verejného prejavuTiež je vhodné sa verejným prejavom nevyhýbať, ba naopak je potrebné sa v danej oblasti otužovať a snažiť sa hovoriť pred ľuďmi pri každej (samozrejme vhodnej) príležitosti.

Tréning je základom boja s trémou a s rastúcim množstvom absolvovaných verejných vystúpení, sa bude váš strach priamo úmerne zmenšovať, naučíte sa s ním dobre pracovať. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na pracovný pohovor.

Uvoľnenie psychického nátlaku

Pre uvoľnenie a upokojenie vašej psychiky aj vášho tela môžete využiť jednoduchú pomôcku, kedy si budete v duchu opakovať „Zvládnem to, zvládnem to, zvládnem to!“

Ak sa chcete zbaviť trémy pri rozprávaní na verejnosti tak je aj vhodné si spomenúť na svoje predchádzajúce úspechy pri verejných vystúpeniach, zhlboka a pravidelne dýchať a napiť sa (nie však alkoholu, ale najlepšie len čistej vody).

Ak je to možné, bežte sa aj na chvíľu prejsť na čerstvý vzduch a minimálne pol hodiny pred vaším vystúpením sa snažte zamerať svoju pozornosť na niečo úplne iné, než je téma vystúpenia, radšej myslite na to, ako sa za zvládnuté verejné vystúpenie odmeníte.

Zbaviť sa trémy pri rozprávaní na verejnosti je na začiatku pomerne zložité ale keď trému parkrát prekonáte tak pri každom ďalšom vystupovaní bude tréma už menšia a menšia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button