Zdravie a krása

Ako si vyrobiť domáce tinktúry?

domáce tinktúryBylinné tinktúry čiže extrakty z bylín sú jedným zo spôsobov, ako využiť liečivé vlastností bylín a sú veľmi účinné. Obsahujú vysoko percentný alkohol. Keďže je jeho obsah viac ako 40%, preto sa užívajú po kvapkách riedené vodou alebo čajom. Vďaka alkoholu a správnemu skladovaniu vám domáce tinktúry vydržia aj niekoľko rokov. Poďme si ukázať základný postup, ako pri výrobe tinktúr postupovať v domácom prostredí spolu s receptom na tinktúru z púpavového koreňa.

Čo budete potrebovať ak si chcete vyrobiť domáce tinktúry:

  • čerstvé alebo sušené byliny v pomere 1:5 k alkoholu (napr. 200 g bylín na 1 liter alkoholu)
  • 40-45% alkohol (napr. vodka)
  • 2 poháre s vekom (napr. zaváraninové) a 1 tmavý pohár/fľaštičku na uchovanie tinktúry
  • kúsok plátna alebo jemné sitko
  • 10 dní trpezlivosti

Aké časti rastliny použiť na domáce tinktury

Najlepšie čerstvé listy, púčiky, semená, klíčky alebo korene, to záleží na konkrétnej bylinke. Sušené byliny potom čo najskôr po usušení.

Postup ako si vyrobiť domáce tinktúry

púpavová tinktúraBylinky umyte pod tečúcou vodou, prípadne ponorte do vody a nechajte chvíľu odležať a vyplaviť prípadné chrobáčikmi. Korene dôkladne očistite. Listy a korene môžete nakrájať na drobno.

Dajte do pohára a zalejte minimálne 40% alkoholom, tak aby boli všetky časti ponorené. Obsah alkoholu sa odporúča v rozmedzí 40 až 45%, môže byť až 60%, ale nie viac, pretože by bylinku spálil.

Pohár dajte na tmavé miesto a nechajte pri izbovej teplote stáť 5 dní (ak necháte dlhšie, vôbec to nevadí). Každý deň pretrepte.

Potom obsah preceďte cez plátno alebo jemné sitko do čistého pohára s tým, že šťavu z rastlín poriadne vytlačíte. Tekutinu nechajte stáť opäť v uzavretej nádobe na tmavom mieste 5 dní.

Po desiatich dňoch máte tinktúru hotovú. Preceďte ju opäť, teraz však do tmavého pohára s dobre tesniacim viečkom a uchovávajte na tmavom a chladnom mieste. Domáce tinktúry takto vydržia až 2 roky.

Dávkovanie domácich tinktúr

Domáce tinktúry sa všeobecne odporúča užívať po 30 kvapiek 3x denne, ale záleží na konkrétnej bylinke a tiež na vašom zdravotnom stave.

Tinktúry sú silnejšie ako výluhy (čaje), preto sa hodia pre intenzívnu liečbu. A pretože platí „všetko s mierou“, aj v tomto prípade nie je vhodné užívať tinktúry dlhodobo.

Recept na extrakt z koreňa púpavy lekárskej (Taraxacum officinale)

Korene púpavy zbierajte skoro na jar alebo na jeseň pred prvými mrazíkmi (október, prípadne november), vtedy totiž obsahujú najviac účinných látok. Koreň vyrýľujte, vňať odstrihnite, očistite kefkou a poriadne umyte. Nakrájajte alebo nechajte celé. Dajte do pohára a zalejte alkoholom a postupujte podľa návodu uvedeného vyššie.

Použitie: užívame 20 až 30 kvapiek 3x denne.

Účinky: podporuje funkciu pečene, žlčníka a obličiek, čistí krv, je močopudný, pri ťažkostiach s trávením, protirakovinové účinky.

Upozornenie: pred užívaním tinktúry sa radšej poraďte so svojím lekárom. Pozor pri žlčníkových kameňoch, obštrukciách žlčovodov, vredov žalúdočných a dvanástnikových, alergií na inulín a púpavu. Extrémne dávky môžu privodiť žalúdočnú nevoľnosť, hnačka alebo kožné vyrážky.

Tipy na extrakty a domáce tinktúry

púpavová tinktúraExtrakt z kozonohy napomáha vylučovaniu solí kyseliny močovej a preto pozitívne účinkuje pri reumatizme a dne.

Extrakt zo žihľavových listov pomáha napr. pri vypadávaní vlasov. Používajte ho tak, že 3 lyžice extraktu zriedite s 250 ml vody a vtierajte do pokožky hlavy.

Varovanie

Používajte iba jedlé rastliny a tie, ktoré veľmi dobre poznáte. Ľahko môže dôjsť k ich zámene.

Pred užitím extraktov sa poraďte so svojím lekárom. Pozor u tehotných a dojčiacich žien. Treba tiež myslieť na to, že obsahujú vysoko percentný alkohol.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button