NávodyZáhrada

Ako udržiavať bazén?

ako na čistý bazénBazén sa stal neoddeliteľnou súčasťou záhrad rodinných domov. Nafukovacie bazény sú veľmi dobrou náhradou tých klasických. Okrem toho sú oveľa cenovo dostupnejšie. Každý bazén však vyžaduje údržbu. Ako udržiavať bazén, to vám poradia nasledujúce riadky.

Základné pravidlá a postupy ako udržiavať bazén

Pred vstupom do bazéna

Základným pravidlom ako udržiavať bazén a mať čistú vodu je osprchovanie sa alebo aspoň opláchnutie chodidiel od nečistôt pred vstupom do bazéna.

Krycia plachta

Krycia plachta predstavuje investíciu niekoľko desiatok eur, ale u zapustených bazénoch zakrytie bazénu môže predstavovať investíciu niekoľkých stoviek eur.

Napriek tomu je zakrytie bazénu nevyhnutné pre udržiavanie čistej vody.

Čistenie hladiny bazéna

Ako udržiavať bazénStarajte sa o ručné čistenie vody. Pomocou sieťky pravidelne odstraňujte nečistoty z vody. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť bazén po zime.

Filtrácia vody v bazéne

Filtrácia je nevyhnutnou súčasťou vybavenia bazénu, ale starostlivo ju vyberajte.

Najlepšie môžete udržiavať bazén po konzultácii s výrobcom bazéna alebo ich predajcom.

Chemické prípravky

Ak chcete získať skutočne čistú vodu a zdravotne nezávadné kúpanie, musíte použiť bazénovú chémiu. Chémia bazénu slúži ako prevencia:

  • proti tvorbe rias
  • proti tvorbe mikroorganizmov (slúži ako dezinfekčný prostriedok)
  • proti kolísaniu pH (udržuje pH na konštantnej a žiadúcej úrovni)

Kontrola pH vody

čistenie bazénu a kontrola pHAk chcete udržať bazén s ideálnym pH, stačí vám klasická testovacia sada. Vziať vzorku vody z bazénu a zmiešať s testovacou tabletu alebo roztokom. Potom porovnajte farbu roztoku a porovnajte so stupnicou veľkosti pH.

Stálosť pH môžete udržiavať pomocou skúšobných sad a tabliet, ktoré sú ich súčasťou. Zmerajte stabilitu pH aspoň raz za týždeň.

Dezinfekcia vody

Základom dezinfekcie bazénovej vody je chlór. Tablety si môžete vyberať podľa intenzity ich pôsobenia, ale hlavne ich vyberajte podľa objemu vody v bazéne.

Nepríjemný zápach chlóru je možné odstrániť pomocou špeciálnych tabliet alebo roztoku a užívať si tak skvelé kúpanie.

Prevencia proti tvorbe rias

Rasy vznikajú hlavne z horúceho počasia alebo z nadmerných tlakových zmien – letných búrok atď.

Najjednoduchšou prevenciou sú opäť chemické tablety alebo roztoky, ktoré sú veľmi účinné. Ide o algicidy alebo tiež flokulanty, ktoré spôsobujú zrážanie rias.

Zdroj vody

Nepodceňujte zdroj vody, z ktorej napĺňate bazén. Samozrejme, že voda z mestského vodovodu je najlepšia, pretože je už chemicky upravená, ale je to aj finančne najdrahší zdroj.

Voda zo studne môže obsahovať príliš veľa nežiaducich látok, preto nepodceňujte pH vody. Jeho stálosť výrazne uľahčí prácu s chemickou údržbou bazénovej vody.

Zazimovanie bazéna

Na konci kúpacej sezóny chcete bazén pripraviť na zimu. Vypustite 1/4 vody, dôkladne odstráňte a vyčistite filter.

Očistite okraje bazéna špeciálnym produktom – veľmi obľúbené sú gélové čistiace prostriedky. Do zostávajúcej vody pridajte špeciálny prostriedok tzv. zazimovač. Tým sa zabráni tvorbe rias a zákalu vody.

Pre zamrznutú vodu, aby nedošlo k poškodeniu okrajov bazéna, odporúčame špeciálne ľadové vankúše alebo polystyrénové dosky. Podobne bežne používané sú PET fľaše.

Tip ako udržiavať bazén

Ideálne pH sa pohybuje od 6,8 ​​do 7,6. Nižšia hodnota pH spôsobuje koróziu, štípanie očí, svrbenie a podráždenie pokožky. Vyššia hodnota pH spôsobuje vznik tzv. minerálneho zákalu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button