Financie

Ako investovať do akcií?

investovať do akciíInvestovať do akcií patrí medzi najrizikovejšie alebo zároveň aj medzi najvýnosnejšie nástroje kapitálového trhu. Ako investor do akcií si volíte vlastnú investičnú stratégiu – buď sa kapitálovým trhom príliš nezaujímate – tzn. nakúpite akcie a necháte ležať, alebo reagujete na zmeny alebo analýzy.

Čo je potrebné, ak chcete investovať do akcií:

  • návšteva brokera
  • základný prehľad v akciách

ako investovať do akciíAk premýšľate o tom, že by ste investovali svoje finančné prostriedky do akcií, na začiatok sa poraďte s niekým skúsenejším.

Neváhajte pozvať svojich priateľov na pohárik, a pritom sa opýtať, ako do akcií investovali oni.

Druhou možnosťou sú semináre, ktoré brokerskej spoločnosti väčšinou usporadúvajú zadarmo.

Brokerská spoločnosť a investovanie do akcií

Pre obchodovanie s akciami budete potrebovať brokera. Môže to byť napríklad Fio, Patria, Brokerjet či iné.

Broker je firma, ktorá sprostredkováva vaše obchody s akciami. Navštívte pobočku brokera a zverte sa o svojom zámere investovať do akcií. Na prvej schôdzke obdržíte investičný test. Ten prezradí, aký ste typ investora. Oplatí sa odpovedať čo najúprimnejšie.

Ako začať pri investovaní do akcií

Ak sa vám podmienky brokera pozdávajú, podpíšete komisionársku zmluvu a obdržíte prístupové heslá k svojmu novému účtu. Demo-verziu účtu si môžete vopred odskúšať na webových stránkach vybraných brokerov.

investícia-do-akciíPotom pošlite brokerovi peniaze. Za ne nakúpite akcie. Poplatky platíte za jednotlivé obchody, zvyčajne 1% z transakcie. Obchodujete samostatne. Systém vás vždy upozorní, ak vybočíte zo svojej zvolenej investičnej stratégie.

Ak budete potrebovať k dispozícii peniaze, potom môžete jednoducho svoje akcie predať. Peniaze dorazia najskôr k vášmu brokerovi, ten vám ich prepošle na bankový účet.

Tipy ako investovať do akcií

Po šiestich mesiacoch od nákupu akcií nemusíte výnos zdaniť, ak obchodujete v rámci dní či týždňov, zisky dani podliehajú. Obchodovať s akciami bez akejkoľvek investičnej stratégie sa neoplatí.

Vidina ľahkého zbohatnutia môže skončiť stratou všetkých investícií. Neinvestujte peniaze, o ktoré si nemôžete dovoliť prísť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button