NávodyZáhrada

Ako sa starať o kvalitu vody v studni?

čistá a dezinfikovaná studňaVoda v studni je vždy dôvodom pre radosť, pretože máme väčšiu nezávislosť. Táto voda je však veľmi citlivá na akékoľvek znečistenie, ku ktorému môže dôjsť veľmi ľahko. Ak sa však o vodu v studni riadne staráme, tak nie je dôvod na obavy. Rozhodne sa neodporúča zanedbávať túto starostlivosť, inak sa môžeme dočkať aj vážnej zdravotnej ujmy. Ako sa o vodu v studni starať?

Chemické čistenie vody v studni

čistenie a starostlivosť o vodu v studniVodu v studni je potrebné pravidelne chemicky ošetrovať, nikdy neviete, aké baktérie sa v nej mohli vyskytnúť. Na dezinfekciu studne používajte chlórnan sodný.

Najlepšou možnosťou je zakúpiť SAVO, ktoré je na jeho báze založené.

Aplikáciu vykonávajte podľa objemu studne, do nádoby si SAVO odlejte, aby ste vedeli, koľko ho použijete.

Použite 1dl na 1 kubík vody, ak si nie ste istí presným množstvom, tak ho iba odhadnite. SAVO do studne len nalejte a studňu priklopte. Hlboké studne takto ošetrujte každé 2-3 mesiace, plytké studne vždy raz za 1-2 mesiace.

Mechanické čistenie

studňa na záhradeStudňu je potrebné niekoľkokrát do roka otvoriť a vykonať mechanické čistenie. To má za cieľ odstránenie špiny, plesní a nečistôt.

Na čistenie si vezmite mikrositko, kefu a vedro.

Ak sú na stenách studne výrazné nečistoty, tak ich kefou odstráňte, následne pomocou mikrositka starostlivo vodu prefiltrujte.

Ak vám už v sieťke nezostanú žiadne nečistoty, tak je voda čistá.

Profesionálne čistenie studne

Každé 3 roky si nechajte urobiť chemický rozbor studne prostredníctvom špecializovanej firmy. Tá vám následne oznámi, ako na tom voda v studni je a ak bude voda zlá, tak sa vykoná úprava vody. Chemické rozbory nezanedbávajte, obzvlášť pokiaľ vodu zo studne používate aj ako pitnú.

Záplavy

Ak bola vaša studňa postihnutá záplavami, tak ju celú odčerpajte. Po odčerpaní vykonajte vyčistenie a následnú dezinfekciu prípravkom, ktorý neobsahuje chlór.

Následne studňu opäť napustite a dezinfikujte ju ešte raz, tento krát ale použite SAVO. Po záplavách si vždy nechajte urobiť nový rozbor vody.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button