DomácnosťNávody

Ako sa zbaviť ploštíc: Odborná dezinfekcia

plošticaPloštica domáca je hmyzom, ktorý sa čoraz častejšie objavuje v slovenských domácnostiach. Prevažuje názor, že sa vyskytujú len tam, kde je neporiadok. To však nemusí byť pravda, mnohokrát už boli prekvapení ľudia, ktorí majú doma poriadok, keď zistili, že im doma tento nepríjemný hmyz pobehuje. Jedná sa o veľmi odolný hmyz, na ktorý neúčinkujú bežné prípravky na ničenie hmyzu. Nestačí tak použiť obyčajné spreje, ktoré sa dajú zakúpiť v obchodoch. Bude nutné pristúpiť na odbornú dezinfekciu.

Ako sa ploštice dostanú do domácnosti?

Ploštice sa najčastejšie do bytu dostanú v batožine z dovolenky. Môžete si ich domov nanosiť tiež vtedy, keď si zaobstaráte nábytok z bazáru, prípadne si prinesiete nejakú staršiu vec, ktorá sa váľala pri popolniciach apod.

Postup odstránenia ploštíc

Pred tým, než prebehne samotné odstránenie, vykonajte dôkladné upratovanie. Je nutné predovšetkým vypratať skrine, poličky a zásuvky, a to hlavne tie, ktoré sú v blízkosti postelí. Práve posteľ je totiž pre ploštice tým najlepším miestom, kde sa usídľujú.

Vezmite z domácnosti všetky textílie, vrátane obrusov a bielizne a vyperte ich.

Byt kompletne povysávajte. Ak používate vysávač na vrecká, je dôležité sa po vysatí zbaviť vrecka. Aj v ňom sa totiž ploštice môžu usadiť a následne sa po dezinfekcii opäť rozšíriť.

ako sa zbaviť ploštícMajte ohľad aj na susedov. Predmety, ktoré môžu byť zasiahnuté plošticami, preto nevynášajte na voľné priestranstvo (napríklad k popolniciam), odkiaľ by si ich mohli susedia „odniesť“ k sebe domov.

Potom privolajte odborníkov, ktorí vykonajú odborné odstránenie ploštíc. To prebieha zhruba nasledovne:

  • aplikácia insekticídu- vykoná sa postrek stien, stropov, nábytku, podláh a predovšetkým postelí.
  • Po niekoľkých týždňoch je nutné postrek opakovať. Dve aplikácie insekticídu by mali byť dostačujúce.

Pri aplikácii insekticídu nebuďte v miestnosti prítomní. Jedná sa o agresívne látky, ktoré by vám mohli spôsobiť zdravotné ťažkosti pri priamom kontakte. Človek, ktorý postrek vykonáva, musí mať ochranné pomôcky, najmä rúško a oblečenie s dlhými rukávmi.

Do bytu sa vráťte až zhruba hodinu po dokončení postreku, ktorý do tej doby zaschne. Potom už nie je nijako nebezpečný.

Čo je potrebné k odstráneniu ploštíc

  • prípravok na plošticevysávač
  • insekticídy (postrek vykonáva odborník)

Ako dlho odstránenie ploštíc potrvá?

Je potrebné vykonať minimálne dva postreky. Druhý nasleduje zhruba 3 týždne po prvom.

Aké budú náklady na odstránenie ploštíc?

Pre odstránenie ploštíc si určite pozvite nejakú odbornú firmu. Cena za vykonanie úkonu sa pohybuje u klasického bytu o veľkosti 3 + kk od 70 € vyššie. Je však potrebné počítať s tým, že úkon bude nutné niekoľkokrát opakovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button