Ako vybrať ohrev bazénovej vody?
Vďaka tomu, že máme ohrev bazénovej vody si môžeme predĺžiť kúpaciu sezónu, alebo sa kúpať dokonca po celý rok. Spôsobov, ako si vodu v bazéne ohriať, je mnoho a líšia sa nielen prevedením, ale predovšetkým cenami. Ceny ohrevu bazénovej vody sa odvíjajú tiež od toho, či máme malý alebo veľký rodinný bazén. Aký ohrev bazénovej vody si vybrať? Je solárny ohrev bazéna výhodnejší ako ohrev vody tepelnými čerpadlami? Pár základných rád môže pomôcť.
Solárny ohrev bazénovej vody
Jedná sa o najlacnejšiu variantu ohrevu bazénovej vody, ktorú si môžete vybrať. Solárny ohrev vody môže mať podobu čiernej hadicové špirály alebo čierneho kolektora. Princípom je slnečné svetlo, ktoré svieti na čiernu hadicu, alebo kolektor, a vodu zahrieva.
K takémuto ohrevu je potrebné vlastniť pieskovú filtráciu, na ktorú sa ohrev napája, bez nej to nejde. Solárny ohrev vody priemerne zaistí ohrev vody až o 6°C. Solárny ohrev vody je určený pre malé bazény, podmienkou je tiež dostatok slnečného svetla na záhrade.
Ohrev bazénovej vody tepelnými čerpadlami
Ohrev vody tepelnými čerpadlami ponúka účinnejšiu variantu než solárne panely. Opäť je nutné, aby bazén disponoval pieskovou filtráciou, na ktorú sa ohrev tepelnými čerpadlami napája.
Tepelné čerpadlo odoberá energiu z okolitého vzduchu, ktorý má nižšiu teplotu.
Na základe princípu kompresie a expanzie dochádza k premene energie na vyššiu teplotu. Možno takto vyhrievať malé, ale aj veľké bazény, ceny sú tu však už značne vyššie.
Tepelné výmenníky
Bazénové tepelné výmenníky sú účinné zariadenia, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre ohrievanie vody v bazénoch. Zariadenie môžete použiť pre malé i veľké bazény.
Vyberajte iba celo-nerezové výmenníky. Samotné výmenníky možno vyhrievať prostredníctvom kotlov, ďalej prostredníctvom tepelných čerpadiel a aj solárnymi kolektormi.
Výmenníky obmedzujú prietok tak, aby zabezpečili prívod tepla a zároveň minimalizovali tlak vo vykurovacom systéme.
Elektrický ohrev bazénovej vody
Z hľadiska spotreby energie je elektrický ohrev vody finančne najnáročnejších. Na druhej strane ale umožňuje kúpať sa v bazéne v akomkoľvek ročnom období.
Elektrický ohrev vody zaisťujú väčšinou prietokové ohrievače, ktoré dokážu zahriať vodu aj na 40°C. K výberu sú rôzne druhy podľa veľkosti bazénu.
Na našom trhu je celá škála prietokových ohrievačov ako pre nadzemné tak i zapustené bazény.
Výkonovo sa pohybujú od 3 do 18kW. Ich nespornou výhodu je nezávislosť na počasí. Vykurujú v ktorejkoľvek ročnej dobe.
Nevýhodou je, že výkon sa rovná príkonu, teda ich prevádzka je pomerne nákladná a možno o nich uvažovať skôr u menších bazénov.
Pre ekonomiku prevádzky je nutné v čase, keď sa bazén nepoužíva, kryť hladinu bazéna solárne plachtou, ktorá kumuluje teplo a zároveň bráni jeho úniku. Je zistené, že cca 60-70% strát tepla z bazénovej vody dochádza únikom cez nekrytú hladinu bazéna.
Zariadenie je inštalované za filtráciu do bazénového rozvodu, je spravidla vybavené termostatom, na ktorom stanovíte požadovanú teplotu vody.
Kúrenie je možné spínať ručne alebo s využitím bazénovej automatiky. Vždy musí byť spustené spoločné s cirkulačným čerpadlom, inak môže dôjsť k nevratnému poškodeniu ohrevu.
Ak sa vám páčil návod ako vybrať ohrev bazénovej vody, prečítajte si aj: