Záhrada

Ako vyrobiť vtáčie kŕmidlá?

ako vyrobiť vtáčie kŕmidláVonku napadol sneh, teplota je pod bodom mrazu a vtáčiky márne zháňajú potravu. Urobte dobrý skutok a vyrobte vtáčikom kŕmidlo. To najjednoduchšie zvládnete vyrobiť za pár minút a ak ste šikovní, môžete vyrobiť aj klasické drevené kŕmidlo. Možností je veľa, tak sa poďte pozrieť, ako na to. Ako vyrobiť vtáčie kŕmidlá?
V článku sa dočítate ako na:

  • Kŕmidlo z kokosového orecha
  • Kŕmidlo z PET fľaše
  • Kŕmidlo zo šišky
  • Tukové kŕmidlo
  • Drevené kŕmidlo

Vtačie kŕmidlo z kokosového orecha

Pre výrobu kŕmidla z kokosu budete potrebovať kokosový orech, silnejší povrázok, vŕtačku a pílku. Pílkou rozrežte kokos na polovicu. Do každej polovice vyvŕtajte po obvode orecha 4-6 dierok v rovnomerných rozostupoch.

Keď priložíte polovice orecha k sebe, dierky by mali byť nad sebou. Podľa počtu dierok si pripravte 4-6 povrázkov dlhých asi 15 cm.

Tými zviažte obe polovice kokosu k sebe tak, aby medzi kokosmi vznikla medzera 5-10 cm.

Uprostred horného kokosu vyvŕtajte dierku a nadviažte do nej povrázok k zaveseniu kŕmidla. Potom stačí spodnú polovicu kokosu naplniť zmesou semienok a máte hotovo.

Vtáčie kŕmidlo z PET fľaše

kŕmidlo z flašeNa kŕmidlo z PET fľaše budete potrebovať 1,5l PET fľašu, 2 varešky, háčik alebo povrázok. V jednej tretine PET fľaše urobte z boku dve dierky naproti sebe.

Jedna diera bude menšia a druhá väčšia. Nimi prestrčte varešku tak, aby bola rukoväť v menšej diere. V dvoch tretinách fľaše urobte ďalšie dve dierky pre druhú varešku.

Do uzáveru od fľaše našrobujte háčik alebo oviažte hrdlo fľaše povrázkom na zavesenie. Fľašu naplňte semienkami a tešte sa na malých stravníkov.

Kŕmidlo zo šišky

Na výrobu tohto kŕmidla budete potrebovať bórovou šišku, med, zmes semien pre vtáky a špagát. Šišku namočte v mede a obaľte ju v semienkach. Potom šišku nadviažte na povrázok a môžete ju vonku zavesiť.

Namiesto šišky môžete použiť napríklad aj obyčajnú rolku od toaletného papiera a vtáčiky budú určite spokojné.

Tukové kŕmidlo

Tukové kŕmidlo vyrobíte z hovädzieho loja, zmesi semienok, drvených orechov a plastového téglika.

Vyškvarte hovädzí loj, nasypte do neho zmes semienok a orechov, zamiešajte, zmes nalejte do plastového téglika a nechajte stuhnúť. Ku tégliku pripevnite špagát a máte hotovo.

Tukové kŕmidlo zaveste do tieňa, pretože na slniečku by sa zohrialo. Namiesto plastového téglika môžete použiť napríklad kokosový orech alebo keramický kvetináč.

Drevené vtáčie kŕmidlo

drevené krmidloTrochu náročnejšie na zručnosť aj čas je výroba dreveného kŕmidla. Budete potrebovať drevené dosky, latky, preglejku, skrutky alebo klince, pílku na drevo, vŕtačku a kladivo.

Výsledné kŕmidlo pre vtáčiky môže mať mnoho podôb, ale princíp výroby je nasledujúci.

Postup výroby vtáčieho kŕmidla

Najprv vyrobíte z dosiek alebo preglejky dno kŕmidla a k nemu pripevníte bočnice, aby semienka nevypadávali. Bočnice by mali byť vysoké 2-4 cm.

Potom z latiek vyrobíte podpery pre striešku. Striešku môžete urobiť z rovnej dosky, ale musí byť ku kŕmidlu pripevnená zošikma, aby po nej stekala voda.

Zložitejším variantom je, keď vyrobíte z dvoch pravouhlých trojuholníkov štíty, ku ktorým pripevníte dva drevené obdĺžniky, aby vznikla špicatá strecha.

Strecha kŕmidla by mala presahovať jeho dno, aby do kŕmenia nepršalo. Nakoniec hotové kŕmidlo natrite a môžete ho umiestniť na vhodné miesto vonku.

Potom stačí nasypať semienka a počkať až priletí prvý vtáčik. Veď je to veľká radosť pozerať vtáčiky, keď priletia a začnú s radosťou zobať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button