DetiPráca a vzdelanie

Ako sa pripraviť na zápis do školy?

zápis do školyUrčite aj vám sa v hlave premieta spústa otázok spojených s nástupom dieťaťa do školy. Ako bude prebiehať zápis? Mám na to svoje dieťa nejako špeciálne pripravovať? Zvládne vôbec nástup do školy už tento september alebo by bol lepší odklad? Tieto otázky sú úplne normálne. Poradíme vám ako sa pripraviť na zápis do školy

Všetci, čo doma máme malého predškoláčika, sa netrpezlivo chystáme na zápis do prvej triedy. Ide o veľkú udalosť, veď naše dieťa pôjde už čoskoro do školy! Už to nie je žiadne malé dieťa, ktoré potrebuje svoju mamičku na každom kroku.

Ako zápis do školy prebieha?

Tento rok zápisy prebiehajú od 15. januára do 15. februára. Každá škola vypisuje zápis do prvej triedy podľa rozhodnutia riaditeľa školy. V niektorých mestách pripadá zápis do všetkých škôl v rovnaký deň, inde sú v rôznych termínoch. Niektoré školy majú zápis dokonca aj cez víkend.

Každá škola si sama určuje, ako presne bude zápis prebiehať. Ale vo väčšine škôl prebieha formou jednoduchého rozhovoru učiteľa s dieťaťom.

Učiteľ sa s dieťaťom rozpráva, dáva mu jednoduché úlohy a otázky a pri tom zisťuje čo dieťa vie a ako je na nástup do školy zrelé. Učiteľ sa pýta na rodinu, nechá dieťa namaľovať obrázok, aby videl či správne drží ceruzku, atď.

Na čo pripraviť dieťa pri zápise do školy?

ako pripraviť dieťa na zápisOsobne si myslím, že nie je nutné dieťa na zápis nejako špeciálne pripravovať, obzvlášť ak chodí do škôlky. Veď nejde o to, aby vedelo čítať a písať ešte pred nástupom do školy. Dieťaťu je dobré vysvetliť, prečo ide k zápisu a čo mu škola prinesie. Rozhodne nie je na mieste dieťa školou strašiť a zbytočne ho stresovať.

Existujú tiež rôzne odporúčania, čo by malo dieťa pred nástupom do školy zvládať. Dieťa by malo byť dostatočne emočne a sociálne zrelé, aby sa dokázalo odpútať od rodičov a vedelo sa začleniť do kolektívu.

Malo by byť schopné sa primeraný čas sústrediť a vedieť splniť zadanú úlohu. Potom sú tu odporúčania ohľadom základných znalostí – držanie ceruzky, znalosť farieb a tvarov, počítanie aspoň do piatich, znalosť svojho bydliska, atď.

Nebojte sa odkladu

Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, či je vaše dieťa na školu pripravené, konzultujte svoje myšlienky s vaším detským lekárom a tiež s učiteľkami z materskej školy. Prípadne sa nechajte poslať do pedagogicko-psychologickej poradne, kde vaše dieťa posúdia a budú vám schopní poradiť čo ďalej, či odklad áno či nie.

Nástup do školy je pre dieťa veľkou zmenou a tak je treba všetko riadne premyslieť. Nie je samozrejmosťou, že každé dieťa bude dostatočne zrelé a pripravené na nástup do školy ešte pred ukončeným šiestym rokom.

Čo si treba na zápis do školy zobrať?

ako prebieha zápis do školyPri zápise do školy vám treba rodný list dieťaťa, váš občiansky preukaz a už nič viac.

Pekne sa oblečte a vyrazte na zápis. A ak sa bojíte, že sa vaše dieťatko bude hanbiť a pani učiteľka z neho nedostane ani slovo, nič si z toho nerobte. Aj keď sa dieťatko zasekne a bude zaryto mlčať, neznamená to, že ho do školy neprijmú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button