Úvod / Ako liečiť / Ako na nechutenstvo?

Ako na nechutenstvo?

nechutenstvoNechutenstvo máva najrôznejšie príčiny. Ak nedochádza k veľkému úbytku na váhe, nie je dôvod na obavy. Je nutné tiež brať do úvahy, že niektorí ľudia majú potrebu konzumovať len malé množstvo potravín, je to pre nich dostačujúce. Dá sa povedať, že chuť do jedla u človeka je väčšinou daná zdedenou dispozíciou. Štíhli a pohybliví ľudia jedia inak ako malí, tuční a pohybovo pokojnejší. Avšak pri náhlom nechutenstve je nutné príčiny hľadať a tento stav eliminovať.

Nechutenstvo a návštev lekára


Pri náhlom a pretrvávajúcom nechutenstve je dobré podrobiť sa lekárskemu vyšetreniu. Lekár posúdi stav výživy, váhu, výšku, skutočný úbytok na váhe. Nechuť do jedla môže mať organické príčiny ako trebárs vrodené srdcové chyby, poškodenie mozgu a iné dôvody.

Chuť do jedla sa znižuje tiež pri niektorých infekčných chorobách, chrípke, tuberkulóze a pri užívaní niektorých liekov.

Dodajte telu vitamíny a minerály

nechuť do jedlaPokiaľ v zložení vašej stravy chýbajú dôležité látky ako sú vitamíny alebo minerály, môžete sa cítiť unavení a oslabení a tento stav môže byť sprevádzaný aj nechutenstvom.

Upravte stravovacie návyky

Nechuť do jedla je ovplyvnená vo väčšine prípadov duševným stavom človeka a stravovacími návykmi. U detí často dochádza až k neurotickému odmietaniu jedla a nechutenstvu.

Ak je dieťa nútené dodržiavať nekompromisne čas k jedlu, dojedať všetko, čo dostane na tanier, aj keď práve nemá hlad, môže to viesť k tomu, že dieťa je radšej všade inde, než doma. Vlastne si nechutenstvo k jedlu týmto vypestuje.

Nenúťte deti k jedlu

Deti niekedy nemajú bez zjavných príčin žiadny hlad a chuť jesť. Ak neubúdajú na váhe a nijako ich to neoslabuje, nie je to nič závažné. Deti by sa do jedla nútiť nemali.

Niektoré bežné choroby ako napríklad nádcha, zápal stredného ucha alebo krčných mandlí, ovplyvňujú aj ich nechuť do jedla. Ak je dieťa inak zdravé, chuť k jedlu sa u neho zase čoskoro objaví. Dospelí taktiež jedia podľa svojej chuti a množstva jedla je tiež na ich vôli.

Nebezpečné nechutenstvo

zlé jedloJe to jedna z najzávažnejších foriem – pubertálne psychogénne nechutenstvo (anorexia). Postihnutí (väčšinou dievčatá) odmietajú príjem akéhokoľvek jedla a alebo ho ihneď po konzumácii vyvrátia. Dôsledkom tohto nechutenstvo je potom extrémna chudosť a postupné chátranie organizmu.

Pacient pre nechutenstvo vlastne umiera hladom. Liečba je nákladná a zdĺhavá, väčšinou je nutná v špeciálnom psychiatrickom ústave.

Jedlá pre povzbudenie chuti


Pri nechutenstve jedzte jedlá, ktoré chuť do jedla podporujú a povzbudzujú, ako napríklad jogurt, kyslé mlieko osladené a ochutené ovocnými šťavami.

Dospelí sa môžu pre povzbudenie chuti napiť žalúdočného likéru alebo iného horkého alkoholu, ak ho nemajú z iných zdravotných dôvodov zakázaný. Celkom účinné sú tiež čaje z vermutu, fernetu alebo iného žalúdočného povzbudzujúceho prostriedku.

Ako na nechutenstvo?
4.9 (98.26%) 23 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vybranie antikoncepcie

Ako si vybrať správnu antikoncepciu?

Antikoncepcia a plánované rodičovstvo, obzvlášť v tejto dobe, je dozaista dôležitou záležitosťou. Ženy by si mali …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *