Zdravie a krása

Ako spoznať a ako riešiť prekyslenie organizmu?

prekyslenie organizmuPrekyslením organizmu vystavujeme naše telo veľkej záťaži a spôsobujeme si tým mnoho zdravotných ťažkostí. Ako spoznať a ako riešiť prekyslenie organizmu?

Aké je vnútorné prostredie organizmu?

To, či je nejaká látka kyslá alebo zásaditá sa udáva v hodnotách pH. Hodnoty pH sú v rozmedzí 0-14. Ak má látka hodnoty 0-7, je kyslá. Hodnoty pH 7-14 znamenajú, že je látka zásaditá. Neutrálna je napríklad voda, ktorá má pH 7.

Naša krv je ľahko zásaditá a jej hodnoty sa pohybujú okolo pH 7,4. Naše telo robí všetko pre to, aby si udržalo pH krvi v hraniciach 7,35-7,45. Ak by boli hodnoty iné, došlo by k ohrozeniu života. Ak je hodnota pH vyrovnaná a pohybuje sa v daných medziach, môže telo optimálne fungovať a človek sa cíti dobre. S prekyslením organizmu a hladinou pH Vám môžu pomôcť doplnky na vyrovnanie hladiny pH v organizme.

Prekyslenie organizmu

Telo musí urobiť všetko pre to, aby udržalo správny pomer kyselín a zásad v organizme. Týmto bojom sa silne zaťažuje organizmus.

Dnešným životným štýlom bohužiaľ často vystavujeme náš organizmus kyslému prostrediu.

Čo sa deje v tele pri prekyslení organizmu?

Ak máte prekyslený organizmus, telo sa snaží neutralizovať všetkým, čo má k dispozícii. Pre svoj boj siaha do zásob minerálov z orgánov a kostí. Na neutralizáciu kyselín používa vápnik, sodík, draslík a magnézium.

Ak sa kosti sústavne pripravujú o vápnik, hrozí riziko vzniku osteoporózy (rednutie kostí).

Príznaky prekyslenia organizmu

Najčastejšími príznakmi prekyslenia organizmu sú únava, pocit vyčerpanosti, bolesti hlavy, chrbta, kĺbov alebo svalov, podráždenosť, znížená imunita či alergie a ekzémy.

Z príznakov len ťažko spoznáme či ide o prekyslenie organizmu alebo o iný problém v tele. Na zistenie prekyslenia existuje jednoduchá metóda.

Otestujte sa

pH stupnicaAk chcete vedieť ako ste na tom vy, kúpte si indikačné papieriky na kontrolu pH z moču.

Pomocou papierikov otestujte svoju moč v priebehu dňa. Ranný moč máva pH nižšie ako 7, ale cez deň by mal mať pH vyššie ako 7, ideálne o pár desatín viac. Ak máte pH cez deň pod 7, máte prekyslený organizmus.

Čím si prekyslenie organizmu spôsobujeme?

Hlavnou príčinou prekyslenia je naša strava, ktorá obsahuje veľa kyselinotvorných potravín.

Ďalšie príčiny sú stres, hnev, životné prostredie, plytké a nepravidelné dýchanie, pri ktorom má telo málo kyslíka a nedostatočné žuvanie potravy, ktoré podporuje kyselinotvorné kvasenie v črevách.

Čo robiť proti prekysleniu organizmu?

Ak ste zistili, že trpíte prekyslením, je dobré s tým začať niečo robiť. Pri odkyslení vám pomôže úprava jedálnička, dostatočný pitný režim, obmedzenie stresu, obmedzenie fajčenia a alkohol.

Dostatočne sa hýbte a dajte si pozor na správne dýchanie, ktoré má byť hlboké a pravidelné.

Jedzte pomaly a dostatočne všetko rozžujte. Existujú aj špeciálne doplnky stravy pre prekyslený organizmus alebo aj čaje na odkyslenie organizmu. Určite pomôže aj pozitívne myslenie.

Jedálniček proti prekysleniu

Pre odkyslenie organizmu je veľmi dôležitá zmena jedálnička a dodržiavanie pitného režimu. Do jedálnička by ste mali zaradiť čo najviac zásadotvorných potravín a kyselinotvorné naopak čo najviac obmedziť.

Chuť jedla nezodpovedá tomu, či je potravina kyslá alebo zásadotvorná. Napríklad citrón je kyslý, ale pomáha telu udržať zásaditejšie vnútorné prostredie.

Kyselinotvorné potraviny

potraviný, ktoré spôsobujú prekýslenie organizmuMedzi kyselinotvorné potraviny patrí mäso, cukor, alkohol, vajcia, ryby, výrobky z bielej múky, káva, malinovky, umelé sladidlá, sladkosti.

Týmto potravinám sa pri prekyslenom organizme čo možno najviac vyhýbajte.

Zásadotvorné potraviny

Zásadotvorné sú ovocie a zelenina, huby, med, zelený čaj, pšeno, pohánka. Zásadotvorný je aj mladý jačmeň a prípravky z aloe vera. Zeleninu jedzte radšej surovú, tak vám dodá navyše aj dostatok vitamínov.

Ak máte niektorý z možných príznakov prekyslenia organizmu, neváhajte a otestujte sa veď indikačné papieriky na kontrolu pH stoja iba okolo troch eur.

Podobné články

3 Comments

  1. Pekný článok, beriem ho ako také zhrnutie a určite pomôže. Odkyslenie je oveľa viac komplexnejšie, mne napríklad pomohlo až Alkalio, ktoré obsahuje až 19 účinných látok pre získanie optimálnej hladiny pH.

  2. Alkalio je skvelý prípravok na vyrovnanie pH v organizme, asi jediná vec čo na prekyslenie organizmu fakt funguje

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button