Ako spoznať mrle?
Mrľa detská, alebo skrátene mrle, ktoré sa však vyskytujú aj u dospelých, sa prenáša buď priamym kontaktom s infikovanou osobou, alebo dotykom s kontaminovanou potravou či predmetmi (najčastejšie hračky, prach, posteľná bielizeň alebo uteráky). Nakaziť sa mrľami môže aj človek, ktorý dbá o svoju hygienu, stačí prehltnúť neviditeľné vajíčko v prachu a v konečnom dôsledku sa v tenkom alebo hrubom čreve zmení na infekčné larvy.
Ako fungujú mrle?
Prítomnosť mrlí v tele spoznáme najčastejšie v noci či pred spaním. Larvy sa totiž rozdelia na samce a samičky. Samička, niekedy dlhá cez 1 cm, práve vtedy vylieza z čriev a kladie vajíčka okolo análneho otvoru.
Vajíčka kladie v teplom a pokojnom prostredí, preto k tomu dochádza práve v noci v nehybnej polohe a počas spánku. Znie to dosť nechutne až priam hrôzostrašne ale taký je bohužiaľ prirodzený chod týchto parazitov.
Infekcia sa prejavuje pálením konečníka, ku ktorému sa potom pridá úporné nepríjemné svrbenie v oblasti ritného otvoru. Medzi ďalšie príznaky patrí časté vyprázdňovanie stolice.
Skrátka potrebujete na veľkú potrebu chodiť viac ako zvyčajne. Mimo takýchto nepríjemností to môže aj ovplyvniť vaše fungovanie v práci či v škole.
Objaví sa hnačka, čiže riedka a tekutá stolica. V stolici sa začnú objavovať nielen oplodnené vajíčka v podobe bielych bodiek, ale aj parazity dospelých jedincov, čo tvorí dojem bielych čiastočiek v stolici.
Parazity sú dlhé 2-5 mm (samce) a 8-13 mm (samice).
Ako dokonale spoznať mrle?
Podozrenie na výskyt mrlí v črevách môže potvrdiť nasledujúci test: postihnutý si sadne do vane naplnenej vodou o vyššej teplote a počká. Parazity cestujú z tela von cez konečník v snahe uložiť vajíčka v okolí ritného otvoru a začnú sa usadzovať vo vani. Pri malých deťoch môžete použiť horúci repíkový čaj alebo horúce mlieko, ktoré nalejete do nočníka a posadíte naň dieťa na 15 až 20 minút.
Medzi ďalšie príznaky mrlí patria bolesti brucha, podráždenosť, niekedy aj žihľavka, nechutenstvo, ale aj únava. Človek sa cíti celkovo vyčerpaný, k tomu sa často pridá aj zhoršenie nálady a celková rozladenosť.
Deti sú tak cez deň nevyspaté a nervózne. Zrejme od toho vzniklo ľudové príslovie „má mrle“, keď je dieťa nadmerne aktívne a čulé.
Liečba proti mrliam by sa mala týkať všetkých členov domácnosti. Používa sa liek pyrvínium, ktorý je voľne predajný. Stačí ho používať raz do mesiaca a postup opakovať. Počas liečenia je vhodné obmedziť cukry a jesť viac vláknin, ktoré sú v zelenine, ovocí, ovsených vločkách a pod. Predpokladom úspešného vyliečenia je pochopiteľne starostlivé dodržiavanie hygieny.
Ako liečiť mrle?
Osvedčenými „domácimi“ prostriedkami je tiež konzumácia cesnaku, avšak takého, ktorý obsahuje dostatok silíc, a tiež šťava z kyslej kapusty.
Pozor na tieto parazity pri dievčatách a ženách. Vajíčka mrlí sa môžu dostať do vagíny a močového mechúra, čo sa prejaví svrbením alebo zápalom močového mechúra. Pri podozrení na toto ochorenie navštívte lekára a poraďte sa s ním o spôsobe liečby.
Ak vás zaujal tento článok, prečítajte si aj: