Ako vybrať autodráhu?
Pre deti je vždy vhodné vyberať hračky, ktoré ich len tak neomrzia a preto sa vždy vyplatí popremýšľať nad tým, či pre deti vybrať aj autodráhu. Keďže nejde o lacnú hračku, ale o väčšiu investíciu, je potrebné, aby autodráha spĺňala dôležité kritériá. Ešte než sa pustíte do výberu autodráhy, tak si prečítajte, na čo si treba dať pozor. Ako si správne vybrať autodráhu?
Podľa čoho si vybrať autodráhu
V minulosti to ľudia nemali tak jednoduché, keď chceli svojmu dieťaťu vybrať autodráhu. Prvé komerčné autodráhy vyrobil Lionel (USA) a objavili sa v katalógoch od roku 1912. Tieto autodráhy čerpali energiu zo železničnej koľaje, ktorá bola usadená do takzvaného koryta alebo v širokej štrbine medzi koľajnicami.
Boli prekvapivo podobné moderným autodráham, ale nezávislé ovládanie rýchlosti bolo k dispozícii iba ako voliteľná výbava. Výroba bola prerušená po roku 1915.
Sporadicky počas ďalších rokov prišlo a odišlo niekoľko ďalších elektricky poháňaných komerčných produktov. Hoci patent bol zaregistrovaný už v marci 1936 pre autodráhy, až do konca 50. rokov minulého storočia takmer všetky poháňané vozidlá boli vedené zdvihnutými koľajnicami buď na kolesách (v železničnom štýle), s koľajou v strede , alebo koľajami na okraji.
Koncom 30-tych rokov seriózny výrobcovia a fanúšikovia autodráh pretekali s pomerne veľkými modelovými vozidlami (1:16 až 1:18) poháňanými malými spaľovacími motormi pôvodne so zapaľovaním, neskôr so sviečkovými motormi.
Podľa čoho kúpiť autodráhu?
Základným pravidlom, keď chcete vybrať autodráhu, je nenakupovať autodráhy na trhoch a v supermarketoch. Jedná sa o zariadenie, ktoré je veľmi ľahko náchylné na poškodenie, z toho dôvodu je potrebné kupovať autodráhy od výrobcu, ktorý dokáže zabezpečiť kompletný servis.
Autodráhy majú rôzne rozmery a podľa nich sa treba riadiť. Ak vyberáte autodráhu do detskej izby, tak si izbu premerajte, aby ste získali prehľad o tom, koľko miesta zaberie autodráha.
Vek dieťaťa je jedným zo smerodajných kritérií, podľa ktorých sa musíte pri výbere novej autodráhy riadiť. Čím je dieťa mladšie, tým menšia autodráha musí byť.
Malé dieťa veľkú autodráhu neocení, pretože ju nebude schopné celú vnímať, oveľa väčšiu radosť však urobí menšia autodráha.
Vybrať autodráhu môžeme podľa jej typu
Na trhu sú digitálne a analógové autodráhy. Keď už chcete vybrať autodráhu, vždy vyberajte digitálne modely, tie ponúkajú možnosť jazdy väčšieho množstva áut na dráhe, prechádzaním medzi dráhami a rôzne ďalšie vlastnosti. Analógové autodráhy sú lacnejšie, ale ponúkajú možnosť iba jedného autíčka na jednej dráhe a tak rýchlo stratí dieťa o autodráhu záujem, pretože ho bude nudiť.
Prvé autodráhy od spoločnosti Scalextric a VIP boli tvarované gumou a tepaným kovom, avšak v súčastnosti moderné autodráhy spadajú do dvoch hlavných kategórií: plastové a koľajové autodráhy.
Plastové autodráhy sú vyrobené z profilových tvarovaných plastov. Dráha, ktorá sa skladá z jednotlivých častí je lacná a ľahko sa zostaví a dizajn tejto dráhy sa dá ľahko zmeniť, popr. zlepiť zlomené časti.
Kĺby medzi jednotlivými úsekmi však vytvárajú hrubú jazdnú plochu, čo vyvoláva dojem trenia a nadskakovania autíčka.
Mnoho elektrických prípojok spôsobuje pokles napätia a prispieva k častým elektrickým problémom. Pre trvalé nastavenie dráhy môžu byť kĺby vyplnené a vyhladené a napájacie koľajnice pospájané alebo dokonca nahradené kontinuálnymi prúžkami, ale povrch je zriedka rovnako hladký ako dobrá koľajnicová dráha.
Koľajové dráhy majú celý okruh autodráhy vyrobený z jedného alebo niekoľkých kusov plechového materiálu (tradične drevotrieska alebo MDF, ale niekedy aj polymérových materiálov) s vodiacimi drážkami a drážkami pre napájacie lišty, rezané priamo do základného materiálu.
To poskytuje hladký a konzistentný povrch, ktorý je vo všeobecnosti výhodný pre kvalitnejší zážitok z autodráhy.
Mierka určuje veľkosť autodráhy
Vybrať autodráhu môžete v rôznom meradle. Podľa merítka sa orientuje aj veľkosť autíčok. Najideálnejšou možnosťou je mierka 1:32, ktorá je najpopulárnejšia z hľadiska vlastností i veľkosti.
Existujú tri spoločné rozmery (mierky): mierka 1:24, mierka 1:32 a takzvaná HO veľkosť (mierka 1:87 až 1:64). Tieto sú tiež bežne napísané ako 1/24, 1/32, 1/87 a 1/66:
Vozidlá v mierke 1:24 sú postavené tak, že jedna jednotka dĺžky (napríklad jeden palec alebo milimeter) na modeli sa rovná 24 jednotkám na skutočnom vozidle. Takže ku príkladu model Jaguar XK-E (celková dĺžka 185 palcov alebo 4,7 m) by bol dlhý 7,7 palca (20 cm) v mierke 1:24.
Avšak autá s mierkou 1:24 vyžadujú také veľké množstvo miesta, že by boli nepraktické pre mnohých domácich nadšencov, takže tie najserióznejšie preteky v mierke 1:24 sa robia na komerčných alebo klubových tratiach.
Vozidlá s rozmermi 1:32 sú menšie a vhodnejšie pre domáce prostredie, ale sú tiež široko dostupné a videné na tratiach, v hobby obchodoch alebo v kluboch. Táto miera je najobľúbenejšia v Európe.
Iné mierky podľa ktorých môžete vybrať autodráhu
Okrem hlavných mierok boli autodráhy komerčne vyrábané v mierke 1:48 a mierke 1:43, čo zodpovedá vláčikovým modelom O gauge.
Autíčka s mierkou 1:43 boli v šesťdesiatych rokoch minulého storočia krátko propagované a v súčasnosti sú na trhu takéto autíčka distribuované ako detské hračky.
Doteraz ešte stále nieje veľa konkurenčných výrobcov, ktorí by vyrábali viac modelov s mierkou 1:43, ale táto mierka už získava nejakú akceptáciu medzi dospelými fanúšikmi za svoju cenovú dostupnosť a malé priestorové požiadavky.
Preto ak sa vám naskytne možnosť nájsť a vybrať autodráhu s takouto veľkosťou od hodnoverného distribútora tak neváhajte a vyberte si práve tento typ veľkosti. Jednak nejde o priestorovo náročnú hračku a jednak si vaše dieťa užije takúto veľkosť asi najviac.
Posledné tipy, ktorých by ste sa mali držať pri výbere autodráhy
Udržiavajte vozidlo slot čisté. Takýto jednoduchý tip vás nič nestojí, avšak často sa naň zabúda ako pri deťoch tak aj pri serióznych fanúšikov. Demontujte model a pravidelne kontrolujte podvozok. Uistite sa, že jazýček drážky je čistý a voľne sa pohybuje na podvozku.
Skontrolujte kolieska a uistite sa, že na na dráhe počas jazdy nie sú ničím spomaľované. Otočte pneumatiky a uistite sa, že nápravy nie sú ohnuté. Čisté autíčko bude vždy lepšie a vydrží pri deťoch dlhšie. Vymeňte všetky opotrebované časti, ktoré počas kontroly nájdete skôr ako zlyhajú.
Olej používajte šetrne, ale používajte ho občas. Udržujte šasi nápravy ložiskového podvozku a motor premazaný. Malá kvapka na každom ložisku nápravy prednej aj zadnej, je všetko, čo potrebujete na to, aby sa nápravy voľne otáčali. Použite pár kvapiek oleja ale nepreháňajte to s ním. Lepšie olejovať autíčka málo ale často ako narobiť neporiadok v izbe.