Zdravie a krása

Alergia na peľ – aké potraviny tiež môžu vadiť?

alergia na peľMáte alergiu na peľ? Potom si dávajte pozor, aké potraviny jete. Až 50% peľových alergikov trápi zároveň alergia na niektoré druhy potravín. Alergia na peľ – aké potraviny tiež môžu vadiť?

 

Skrížená alergia na peľ

Ľudia, ktorí majú peľovú alergiu, trpia veľmi často aj na rôzne potravinové alergie. Je to dané podobnosťou alergénov. Potraviny obsahujú bielkoviny, ktoré sú podobné niektorým bielkovinám vyskytujúcim sa v peľu rastlín. Telo na tieto bielkoviny reaguje rovnako, a to vznikom alergickej reakcie.

Niekedy je výskyt skríženej reakcie spojený s peľovou sezónou a alergia na potraviny sa objavuje len v peľovej sezóne. Takýto človek môže napríklad jesť jablká po celý rok, ale v čase kvitnutia brezy mu spôsobuje alergické reakcie.

Orálne alergický syndróm

peľové zrniečkaHlavným prejavom skríženej alergie medzi peľmi a potravinami je orálne alergický syndróm. Po požití konkrétnej potraviny sa objaví pálenie alebo opuch pier, jazyka alebo ďasien, môže vás škriabať v krku alebo sa objaviť vyrážka okolo úst.

Závažnejšie reakcie, ako sú opuch hrdla alebo dýchavičnosť, môžu spôsobiť hlavne orechy, arašidy a zeler.

Ak zistíte, že máte alergickú reakciu na dané potraviny, je potrebné sa im začať vyhýbať. Ak by ste tak neurobili, môže alergická reakcia prejsť do očí, uší, na kožu aj na dýchacie cesty – objaví sa pálenie očí, spustí sa vám vodnatá nádcha alebo sa môže vyskytnúť vyrážka.

Aké potraviny spôsobujú skríženú alergiu?

Orálne alergický syndróm spôsobuje najčastejšie surové ovocie, zelenina alebo orechy. Tepelnou úpravou týchto potravín sa ich alergicita väčšinou ruší, pretože teplom dochádza k zničeniu alergénov.

Výnimkou sú arašidy, ktoré sú po upražení viac nebezpečné. Tiež zeler, petržlen alebo koreniny obsahujú alergény, ktoré sú odolnejšie teplu. Ovocie alebo zeleninu po tepelnej úprave môžete bez obáv konzumovať, takže ju stačí povariť, dusiť alebo si môžete urobiť kompót.

Možno ste sa stretli s tým, že vás pri škrabaní zemiakov šteklí v krku. K alergickej reakcii môže dôjsť aj vdýchnutím alebo dotykom pri lúpaní, krájaní, strúhaní alebo lisovaní ovocia a zeleniny.

Najčastejšie skrížené peľové a potravinové alergie

A aké potraviny vám môžu najčastejšie vyvolať alergickú reakciu v závislosti od typu peľovej alergie?

Ak ste alergický na peľ brezy, môže alergickú reakciu vyvolať jablko, broskyňa, hruška, marhuľa, čerešne, nektárinka, mrkva, zeler, zemiaky, kivi, lieskový oriešok, mandle, med alebo napríklad kari.

U alergie na peľ jelše to sú mandle, zeler, čerešne, oriešky, broskyňa, petržlen, jablko, hruška alebo lieskový oriešok.

S alergiou na peľ liesky môže súvisieť alergia na lieskové a vlašské orechy.

Pre peľ z ambrózie to je melón, banán, uhorka, cuketa, harmanček alebo med.

peľAk ste alergickí na peľ paliny, dajte si pozor na zeler, koriander, fenikel, čierne korenie, horčicu, aníz, rasca, karí, mrkva, petržlen, paprika, med alebo harmanček.

Alergia na trávový peľ býva spojená s alergiou na zemiaky, paradajky a obilniny.

Medzi závažnosťou peľovej a potravinovej alergie neexistuje žiadny vzťah, takže sa nedá jasne povedať, že človek trpiaci na silnú alergiu na peľ trávy, bude trpieť silnou alergiou napríklad na paradajky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button