Financie

Ako si vypočítať čistú mzdu?

ako si vypočítať čistú mzduPotrebujete si overiť, že vám zamestnávateľ vyplatil vašu čistú mzdu v plnej výške? Vypočítať si čistú mzdu je pomerne jednoduché. Na jej vypočítanie potrebujeme len pero a papier, tak prečo si to doma neprerátať?

Postup ako si vypočítať čistú mzdu

Pamätajte, že do hrubej mzdy sa započítavajú všetky položky, ktoré pripadajú zamestnancovi za odvedenú prácu v príslušnom kalendárnom mesiaci.

Do hrubej mzdy sa okrem základnej mzdy pripočítavajú prémie, odmeny, mzdové príplatky, náhrady mzdy za dovolenku, štátne sviatky či akékoľvek osobné ohodnotenie od zamestnávateľa. Uvedené položky spočítajte.

Hrubá mzda sa na výplatnej páske označuje skratkou HM. “Superhrubá” mzda potom znamená sumu vrátane poistného, ​​ktoré za každého zamestnanca musí odviesť štátu zamestnávateľ.

Ako veľmi mzdu ovplyvňujú dane?

čistú mzduZamestnávateľ uskutočňuje zákonom predpísané zrážky zo mzdy. Prvý z nich je daň.

Platenie preddavkov na daň z príjmu zo závislej činnosti a funkčných požitkov je prenesená na zamestnávateľov, tzn. že daň vypočítava a odvádza výlučne zamestnávateľ.

Výška preddavkov sa odvíja od toho, či daňovník u daného zamestnávateľa podpísal vyhlásenie k príjmom zo závislej činnosti.

Vyhlásenie je jednou z podmienok, aby daňovník mohol uplatniť nezdaniteľné časti základu dane (to sú dary, úroky, penzijné pripoistenie, členské príspevky odborovým organizáciám, životné poistenie a pod.).

Ak zamestnanec nepodpísal vyhlásenie k dani, zamestnávateľ neprihliada k nezdaniteľným sumám. Výsledná zdaniteľná mzda je zdanená sadzbou 15%. To sa vypočítava z hrubej mzdy (rok 2010).

Zdravotné a sociálne poistenie mzdu taktiež znižuje

Zdravotné poistenie je daň vo výške 4,5% (2010) z hrubej mzdy. (Celkom je povinnosť odvádzať 13,5%, zamestnávateľ preto zaplatí ďalších 9%). Sociálne poistenie je daň vo výške 6,5% (2010) z hrubej mzdy. (Zamestnávateľ teda odvádza 26%).

Upozornenie

Článok a čísla v ňom uvedené môžu byť zastarané a neaktuálne.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button