PrávoFinancie

Ako postupovať pri neoprávnenej exekúcií?

boj proti neoprávnenej exekúciiAk niekomu dlhujete peniaze a svoj dlh nesplácate tak, ako máte, vystavujete sa nebezpečenstvu návštevy exekútora. On vykoná nútený výkon rozhodnutia, čiže skrátene exekúciu. Cieľom exekúcie je zabezpečiť všetok majetok dlžníka tak, aby sa z neho mohla uhradiť dlžná suma a trovy exekúcie. Exekútor môže na tento účel využiť niekoľko spôsobov. Exekúciu na plat (prípadne dôchodok či dokonca rodičovský príspevok) alebo na peniaze na bankovom účte dlžníka, na jeho nehnuteľnosti a v poslednom rade exekúcia na jeho hnuteľný majetok, ktorý je zabavovaný od najcennejších kúskov (napr. automobil) až po tie menej cenné (napr. nábytok). Ale ako brániť proti neoprávnenej exekúcií? Dočítate sa nižšie.

Dávajte si pozor!

exekúcia vášho majetku neoprávneneNechceným účastníkom exekučného konania sa bohužiaľ môžete stať aj napriek tomu, že nikomu nič nedlžíte.

neoprávnenej exekúcií stačí pomerne málo, napríklad to, že u vás má dlžník trvalé bydlisko, alebo sa u vás len dlhodobo zdržiava.

Exekútor príde k vám domov a jednoducho predpokladá, že všetky hnuteľné veci vo vašom byte sú práve dlžníkove, a tieto veci automaticky zabaví.

Ak exekútor zabaví váš majetok neoprávnene, napr. preto, že ste poskytol azyl svojmu zadlženému kamarátovi, musíte začať ihneď konať.

Pri neoprávnenej exekúcií konajte rýchlo

Čo najskôr, najneskôr však do 30 dní odo dňa, keď ste sa dozvedeli o neoprávnenom zabavení vášho majetku, podajte k exekútorovi návrh na vyškrtnutie vašich vecí zo súpisu zhabaného majetku.

Ako postupovať pri neoprávnenej exekúciiPritom však musíte exekútorovi doložiť fakt, že je majetok naozaj váš, k čomu vám poslúži kúpna zmluva, faktúry vydané na vaše meno či bankový výpis, z ktorého je zrejmé zaplatenie príslušného majetku z vášho bankového účtu.

Pokiaľ toto doložíte, musí vám exekútor majetok vrátiť.

Čo robiť ak premeškáte termín

Ak však potrebné dokumenty nepredložíte, exekútor vám majetok nevráti a potom máte jedinú možnosť – obrátiť sa na právnika a s jeho pomocou podať k miestnemu príslušnému súdu tzv. vylučovaciu žalobu (excindačnú žalobu), ktorá, ako jej názov napovedá, slúži na vylúčenie vecí z exekúcie.

V rámci ďalšieho šetrenia pri prerokúvaní tejto žaloby na súde potom môžu byť využité aj iné dôkazné prostriedky, ako napríklad svedecké výpovede či dôkazy vo forme fotografií a pod.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button