FinanciePrávo

Ako postúpiť pohľadávku?

vymahanie pohladavkyPohľadávka je to, čo je niekto niekomu povinný vyrovnať, to znamená vrátiť, je to nárok veriteľa na peňažné, alebo vecné plnenie zo strany dlžníka. Niekto má voči vám povinnosť niečo plniť (zaplatiť vám 100 eur za vymaľovanie bytu) a vy si s treťou osobou dohovoríte, že plniť (v našom prípade platiť) bude jej, nie vám. Je to možné? A čo na to hovorí občiansky zákonník? Ako postúpiť pohľadávku?

Forma postúpenia pohľadávky

Vy ako veriteľ sa môžete s treťou osobou dohodnúť, že jej postúpite svoju pohľadávku, a to písomnou zmluvou. Súhlas dlžníka sa nevyžaduje! Avšak postúpenie musí byť písomne!

Zdarma alebo za peniaze

Postúpiť pohľadávku môžete bezplatne (napr. ju postúpite synovi, kamarátke, …) alebo úplatne. Práve postúpenie pohľadávky za peniaze býva v praxi najčastejšie.

Odkúpenie pohľadávky

V móde sú tzv. „vymahačské agentúry„, čiže spoločnosti, ktoré odkúpia vašu pohľadávku (slovami zákona sa jedná o postúpenie pohľadávky) a svojimi prostriedkami – ideálne zákonnými – ju vymôžu.

Predstavte si, že niekomu predáte svoju motorku, ale on vám nezaplatí a peniaze z neho proste neviete dostať. Hoci vám dlhuje napríklad tisíc eur, vy túto svoju pohľadávku „predáte“ tretej osobe za dajme tomu deväťsto eur. Síce ste stratový, ale väčšinu peňazí dostanete na ruku a máte raz navždy pokoj … Tak ľahké to ale nie je!

Nevýhody

Všeobecne pri prevode za peniaze platí, že vy ako postupca odpovedáte nadobúdateľovi (napríklad tej danej vymahačskej spoločnosti) za to, že pohľadávka skutočne existuje, ale neodpovedáte za vymožiteľnosť pohľadávky (t. j. za to, že spoločnosť v závere peniaze skutočne vymôže).

postup ako postúpiť pohľadávkuSpoločnosť s vami preto uzavrie zvyčajne takú zmluvu, v ktorej budete ručiť do výšky prijatej odplaty práve za vymožiteľnosť pohľadávky.

Takže ak od dlžníka peniaze skutočne nezíska, a to ani súdne, získa ich od vás z titulu ručiteľa.

Takže sa môže stať, že za rok budete spoločnosti oných 900 eur vracať. Takže pozorne čítajte, čo podpisujete!

Nemožnosť postúpenia pohľadavky

Ďalej existujú pohľadávky, ktoré nemôžete postúpiť. Napríklad tie, ktoré zaniknú najneskôr smrťou veriteľa alebo ak by to odporovalo dohode s dlžníkom. K tomu bližšie § 524 Občianskeho zákonníka.

Povinnosť oznámiť postúpenie dlžníkovi

ako na postupenie pohladavkyAk uzavriete písomnú zmluvu o postúpení pohľadávky, dlžník to spravidla nevie (nie je ani stranou zmluvy). Preto máte povinnosť mu bez zbytočného odkladu oznámiť, že došlo k postúpení pohľadávky (stačí ústne).

Prípadne mu môže postúpenie pohľadávky preukázať postupník – nie len ústne, ale predložením zmluvy o postúpení.

Tipy ako postúpiť pohľadávku

Ak postupujete pohľadávku za odplatu, vždy sa rozmyslite, či sa radšej nedohovoríte napríklad na splátkovom kalendári s dlžníkom.

Ak volíte medzi profesionálnymi vymahačmi pohľadávok, vyberte si takú spoločnosť (alebo jedinca), ktorá má potrebné povolenia a ponúka vám výhodnú zmluvu.

Upozornenie

Článok slúži len na informatívne účely!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button