Financie

Uvažujete o pôžičke? Dajte si pozor na RPMN, splátky a sankcie u nebankových pôžičiek

ako uvažujete o pôžičke tak si dajte pozor na RPMNPožičať si peniaze u tzv. Nebankových subjektov často vytrhne povestný tŕň z päty. Keď banka nepomôže, prichádzajú na rad poskytovatelia pôžičiek. Uvažujete o pôžičke? Je ale dôležité si dať pozor na RPMN, výšku splátky a aj sankcie.

Radosť z pôžičky môže veľmi skoro vyprchať, ak klient nebankového subjektu – či je to firma alebo fyzická osoba – si nezistí základné parametre pôžičky. V tomto článku si vysvetlíme, na čo si dať pozor a čo napríklad znamená RPMN.

Skôr ako sa klient rozhodne pre pôžičku, mal by si skontrolovať všetko podstatné, aby sa náhodou nedostal do problémov, najmä do ďalších dlhov. Dôležité je si spočítať mesačné príjmy vrátane rôznych výnosov. Je žiaduce si spočítať všetky výdavky za domácnosť.

Ten, kto si chce požičať peniaze, by mal zvážiť nasledujúce:

RPMN

požičiavanie peňazíRPMN, čiže ročná percentuálna miera nákladov je údaj, ktorý hovorí nasledovné: Jej výška zahŕňa všetky náklady, ktoré s úverom súvisia a ktoré je nutné zaplatiť za obdobie jedného roka.

Je teda vhodné si tento údaj všímať, lebo nestačí sledovať len zdanlivo výhodný úrok.

Výška splátky pôžičky

ročná percentuálna miera nákladov pri pôžičkeJe vhodné si určiť takú výšku splátky, ktorá vyhovuje predovšetkým klientovi. Ten musí byť schopný poplatiť všetky svoje mesačné výdavky (pozri vyššie) a zároveň mať na mesačnú splátku.

Pozor na omeškanie splátky. Ak si klient zvolí takú splátku, že ju nebude schopný splácať, hrozí mu sankcia. Prečítajte si aj článok 30 tipov ako ušetriť peniaze.

Sankcie a pokuta za nesplácanie pôžičky

Sankcia je pokuta, ktorá nastane, keď sa klient oneskorí so splatením pôžičky. Je teda nutné si pozorne prečítať zmluvu, aby omylom klient nesúhlasil s niečím, s čím súhlasiť nechce.

Tým sú napríklad sankcie a jej výška. Tá často môže niekoľkonásobne prevýšiť požičanú sumu a dokonca viesť až k exekúcií alebo osobnému bankrotu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button