Úvod / Financie / Ako nenaletieť pri výbere rýchlej pôžičky?

Ako nenaletieť pri výbere rýchlej pôžičky?

pri výbere rýchlej pôžičkyPočas niekoľkých posledných rokov sme aj na Slovensku svedkami rýchleho rozširovania ponuky pôžičiek. Nákupy na splátky, bankové úvery, pôžičky cez telefón. Možnosti sa ľahko zdajú byť takmer neobmedzené. Jedným z najviac skloňovaných typov pôžičiek sa pritom postupne stali najmä tzv. rýchle pôžičky, teda osobné úvery poskytované nebankovými spoločnosťami, ktoré na svoje peniaze dovolia siahnuť aj tým, kto by na dvere našich bánk klopali márne. Celá vec však nie je tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nie je totiž ťažké naraziť na neseriózne spoločnosti, ktoré nehanebne využívajú neznalosti svojich klientov. Preto sa pýtame: ako nenaletieť pri výbere rýchlej pôžičky? Na čo si dať pozor pri čítaní zmluvy?


Pri výbere rýchlej pôžičky porovnávajte

Pri výbere rýchlej pôžičky, za ktorej dohodnutie sa nebudete už po pár dňoch preklínať, sa zamerajte na porovnanie čo najviac ponúk od rôznych poskytovateľov úverov. O porovnávanie takýchto ponúk sa štandardne píšu na vysokých školách diplomové práce, a preto je jasné, že jednoznačný návod, ako spoznať skutočne výhodný úver, na niekoľkých riadkoch neexistuje.

ako nenaletieť pri výbere rýchlej pôžičkyV praxi však pomôže porovnanie tzv. RPSN, ročnej percentuálnej sadzby nákladov, pričom ide o ukazovateľ, ktorého zverejňovanie poskytovateľom väčšiny druhov pôžičiek ukladá zákon. Jednoducho povedané, výška RPSN ukazuje, ako je úver drahý: koľko percent z požičaných peňazí človek za rok zaplatí na výdavkoch spojených s pôžičkou (poplatky, správa účtu a pod.)


Čítajte zmluvu pozorne

Po druhé je pochopiteľne, že pri výbere rýchlej pôžičky je nutné venovať pozornosť samotnej zmluve. Odborníci tu odporúčajú, aby si každý záujemca o pôžičku vyžiadal zmluvu na preštudovanie domov, teda vždy skôr, než ju podpíšete!

nenaleťme pri výbere rýchlej pôžičkyNejde len o čas a pokoj na čítanie: skúsenosti totiž dokazujú, že už podľa toho možno spoznať podozrivú pôžičku – spoločnosti, ktoré sa z nahliadnutia do zmluvy vykrúca, s klientmi obvykle nehrajú fér. Samozrejme nikdy nepodpisujeme zmluvu, ktorú sme nečítali, alebo ktorej v ktoromkoľvek bode nerozumieme.

Ale teraz už k samotnému čítaniu: obľúbeným postupom poskytovateľov pri výbere rýchlej pôžičky je užívanie neprehľadného pavúka rôznych poplatkov.

Tie sa pritom nepohybujú v reláciách 50 centoviek ako u rôznych bankových výpisov, ale atakujú hranicu niekoľkonásobne vyššiu. Nie sú tak výnimkou prípady, keď za už samotnú žiadosť o pôžičku a jej posúdenie klient zaplatí hneď niekoľko stoviek Euro. Snáď ani nemusíme dodávať, že takýmto rýchlym pôžičkám je najlepšie sa oblúkom vyhnúť. A ak sa chcete vyhnúť naopak zbytočným poplatkom, ponúka sa tu napr. ZUNO pôžička.

Podmienky predčasného splatenia

Ďalším miestom zmluvy, kde je nutné dávať dobrý pozor, sú časti venovanej podmienkam predčasného splatenia úveru. Niektoré spoločnosti tak napríklad nielenže môžu vyžadovať stovky Eur ako poplatok za toto splatenie, ale chcú uhradiť aj všetky úroky za mesiace, kedy by klient pôžičku splácal v pôvodnom termíne. Inými slovami: predčasné splatenie by človeku neprinieslo vôbec nič. Odporúčame najprv vykonať cez internet porovnávanie pôžičiek a zistiť detaily.

výbere rýchlej pôžičkyAle pokračujme: pred každým podpisom zmluvy o pôžičke sa tiež uistite, že jej návrh neobsahuje rafinovanú doložku, v ktorej stojí, že po splatení vašej pôžičky sa úver automaticky obnoví. Jeho zrušenie potom okrem straty času “samozrejme” opäť znamená nutnosť uhradiť vysoký poplatok.

Ešte o niečo rafinovanejšie metódy potom používajú tí skutočne najmenej dôveryhodní poskytovatelia pôžičiek – ide o požiadavku na vystavenie bianco zmenky. Opäť sa preto vždy snažíme spoločnostiam, ktoré toto vyžadujú, vyhnúť.

Ide tu o to, že klient v prospech poskytovateľa úveru vystaví prázdnu zmenku, bez toho, aby zároveň jednoznačne stanovil, na aký obnos a kedy ju možno vyplniť. Môže tak nasledovať situácia, kedy si konateľ úverovej spoločnosti do zmenky vyplní čo chce, a začne od vás vymáhať jej splatenie.
Predovšetkým tu dodajme, že v takom prípade musí dôkazy doložiť obžalovaný, teda klient!

Pozor na mzdu


Takisto sa uistite, že ste v návrhu zmluvy neprehliadli pasáže, pri ktorých svojím podpisom splnomocníte konateľa úverovej spoločnosti pre vaše právne zastupovanie pred zamestnávateľom. V opačnom prípade si potom – ak nebudete svoju pôžičku splácať ako bolo dohodnuté – spoločnosť bude môcť dohodnúť zrážanie splátok z vašej mzdy, bez toho aby ste o tom čokoľvek vedeli.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.