Financie

Ako výrazne šetriť každý deň?

naučíme vás šetriť každý deňBola by chyba myslieť si, že šetriť musia iba chudobní. Pravda je taká, že takmer všetci plytváme. Najviac možno usporiť už vo chvíli, keď nakupujeme, aby sme nemuseli vyhadzovať pokazené potraviny alebo predražené zbytočnosti. Ako teda výrazne šetriť, aby sme zbytočne nemíňali peniaze?

Návod ako výrazne šetriť každý deň a rodinný rozpočet

Výrazne šetriť sa dá prakticky na všetkom a pri každej príležitosti, my sa ale zameriame na každodenný bežný rodinný život štvorčlennej rodiny s dvoma deťmi.

Riaďte sa zoznamom a nie akciami

šestrenie peňazí pri nakupovaníVäčšinou druhou najväčšou položkou, ktorú každý mesiac vydávame, sú výdavky za jedlo. Práve tu môžu byť úspory najviac citeľné. Nenakupujeme bezhlavo do zásoby, pretože často jedlo nestihneme uvariť alebo zjesť a vyhadzujeme ho.

Pri nákupe porovnáme cenu a zloženie porovnateľných výrobkov. Ak je kvalita zhodná, kúpime lacnejší výrobok. Ak naozaj nepotrebujeme nič, čo sa práve ponúka v akcii, nevkladáme to do vozíka. Ideálne je nakupovať podľa zoznamu, a nič viac.

Ako výrazne šetriť pri nakupovaní cez internet

Pri nákupe v internetových obchodoch porovnávame nielen cenu tovaru, ale aj poštovné a balné.

Niekedy sú rozdiely v poštovnom tak významné, že sa oplatí objednať v e-shope, ktorý má síce o niečo drahší tovar, ale v súčte s ostatnými nákladmi je to stále bezkonkurenčne najnižšia suma.

Čo tak požičať si

Poobzerajte sa vo svojom okolí, aké tam fungujú požičovne. Niektoré drahšie spotrebné predmety, náradie a vybavenie nemusíte kupovať za svoje, ak si ich môžete jednorázovo vypožičať. Pozor ale, aby bol pri opakovanom vypožičaní poplatok za túto službu stále rentabilný.

Knihy a divadlá

Milujete knihy? Kupujte si len niektoré, a ostatní si požičajte v knižnici. Ak radi chodíte do divadla, overte si, či sa vám neoplatí zaobstarať si predplatné, ktoré by malo vyjsť lacnejšie než jednotlivé predstavenia dohromady.

Domáci kutil

Kto má veľa voľného času a rád majstruje, ten môže stále ešte veľa ušetriť, keď si niektoré veci do domácnosti sám vyrobí. Ide o drobné bytové a textilné doplnky, šité, háčkované a pletené oblečenie, jednoduchšie druhy nábytku, vybavenia na záhradu. U materiálu opäť porovnajte ceny.

Pestujete si zeleninu doma

Majitelia veľkej záhrady môžu premýšľať o tom, či sa neoplatí zrušiť kvetinové záhony alebo kus trávnika a túto pôdu osadiť zeleninou a ovocnými kríkmi.

Vlastná úroda vás nielen poteší, ale aj vám pomôže výrazne šetriť financie.

Skontrolujte si odchádzajúce platby

Ako výrazne šetriť každý deňČas od času si overte, či poistky, ktoré ste v minulosti uzavreli, sú stále výhodné a či sa neoplatí dohodnúť sa s peňažným ústavom na prípadných zmenách.

Zrovna tak je užitočné zrevidovať ostatné trvalé platby alebo poplatky spojené so službami, ktoré pravidelne hradíte.

Kupujte „multipack“ balenia

Tzv. multipack, tovar balené po viac kusoch, býva väčšinou cenovo výhodnejšie. Skúste si spočítať, na koľko vás to vyjde, a u trvanlivých potravín zvážte, či by sa vám kúpa nevyplatila.

Skúste neznačkové produkty

Veľké obchodné domy si často nechávajú vyrábať svoje vlastné produkty pod vlastnými značkami, ktoré sú mnohokrát rovnaké, avšak cenovo výhodnejšie. Vyskúšajte ich, a ak vám budú vyhovovať, ušetríte nemalé peniaze na bežných nákupoch.

Ak vás tento článok zaujal tu sú tipy na ďalšie užitočné články: 

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button