Ako sa starať o notebook?
Ako sa starať o notebook, aby dlho vydržal a nepotreboval servis? Ako dosiahnuť, aby notebook bol stabilnejší a rýchlejší? Notebook chráňte, venujte mu čas od času aj nejakú starostlivosť. Notebooky sú stavané tak, aby vydržali zhruba dva roky. Výrobcovia chcú, aby ste si kúpili nový notebook. Ale prečo kupovať nový notebook? Stačí keď budete dodržiavať nasledujúci postup ako sa starať o notebook a nový notebook nebudete musieť kupovať pár rokov.
Čo je potrebné ak sa chcete správne starať o notebook:
- špeciálna handrička na notebook
Software v notebooku
Začnime so softvérom. Je dobré čas od času venovať softwarovej stránke notebooku pár hodín. Proste si k notebooku sadnúť a urobiť si v ňom poriadok. Zamerajte sa na všetky stiahnuté súbory – ako sú fotografie, videá a iné na ploche.
Na ploche si nechajte len tie najdôležitejšie ikony. Tým, že všetky súbory z plochy vložíte do novej zložky Plocha, nič nevyriešite. Čím menej toho budete mať na ploche notebooku, tým zvýšite aj jeho rýchlosť.
Pretrieďte programy
Vyhľadajte programy, ktoré už nevyužívate, a zmažte ich (odinštalujte).
Poriadok v zložkách
Prejdite si svoje súbory a roztrieďte do priečinkov tam, kam patria.
Defragmentácia disku
V závere nechajte vykonať defragmentáciu disku. Kliknite pravým tlačidlom myši na disk. Kliknite na Vlastnosti, potom Nástroje a nechajte vykonať kontrolu chýb a defragmentáciu disku. Nezabudnite vysypať kôš.
Odstránenie vírusov
Nakoniec spustite program, ktorý hľadá spyware a vírusy v notebooku. Obľúbeným programom je Spybot Search & Destroy.
Ten nájde vo vašom notebooku spyware, malware, adware alebo trójske kone. Program vám ochráni súkromné dáta, odstránením parazitných programov, ktoré sa do vášho notebooku dostali prehliadaním stránok na internete.
Hardware notebooku
Softwarovú očistu máme za sebou. Teraz tá hardwarová. Určite ste si všimli, že notebooku vadia vysoké teploty. Napríklad keď ho máte na kolenách alebo položený na deke na posteli. Časti notebooku sú horúce a výkon je nižší ako obvykle. Navyše znižujete životnosť súčiastok. Toto je jedna z najdôležitejších zásad ako sa správne starať o notebook – otvory pre ventiláciu tepla preto ničím nezakrývajte.
Okolo notebooku by mal byť dostatok priestoru. Poprípade si môžete kúpiť špeciálne chladiace podložky. Tá schladí potrebné komponenty notebooku až o 40%. Táto podložka sa pripája cez perifériu USB, čo je praktické a jednoduché.
Čistenie displeja
Notebook prezrite a očistite od špiny a prachu. Rozhodne nepoužívajte saponáty a určite nepoužívajte papierové vreckovky, ako majitelia notebookov majú vo zvyku. Papierové vreckovky totiž poškriabu displej. Aj keď vy to nevidíte, trením vznikajú drobné odreniny.
Odporúčam kúpiť špeciálnu handričku na notebooky a LCD televízory. Stojí pár centov a ochráni obrazovku notebooku za stovky eur. Starostlivosť o notebook sa vám naozaj oplatí.
Mastné odtlačky
Pot a mastnota sú pre notebook nepriatelia. Najhoršie je, že prsty človeka sú prirodzene mastné a potiť sa musíme.
Výsledkom potom sú neodstrániteľné škvrny na klávesnici a touchpade. Kto sa o notebook nestará, môže sa mu stať, že mastný odtlačok prsta mu „zarastie“ do materiálu notebooku – napríklad obrazovky notebooku. Takú závadu už nikdy neodstránite.
Ako riešenie sa javí fólia, ktorú možno na klávesnicu notebooku umiestniť, a pravidelné čistenie celého notebooku.
Taška na notebook
Notebook je mobilné zariadenie, a preto sa počíta s tým, že ho budete prepravovať, nosiť so sebou. Oplatí sa investovať do kvalitnej tašky na notebook. Alebo ruksaku. Reklamná taška na notebook od výrobcu, ktorú ste dostali k notebooku zadarmo, rozhodne nestačí.
Notebooky sú veľmi citlivé na nárazy. Stačí, aby ste s ním omylom buchli vo vlaku, a notebook budete musieť draho opravovať v servise. Záruka sa samozrejme na také závady nevzťahuje. Kvalitnú tašku na notebook kúpite už od dvadsať eur.
Batéria notebooku
A posledná pripomienka patrí batériám. Na batériu notebooku je záruka zvyčajne len pol roka. Dôvod je zrejmý. Batérie majú na notebooku najnižšiu životnosť.
Ak chcete, aby batéria čo najdlhšie vydržala a vy ste nemuseli kupovať ďalšie (okolo sto eur), potom ju používajte iba vtedy, ak skutočne nie je nikde v dosahu elektrická zásuvka. Výkon notebooku, ktorý čerpá energiu z batérie, účinne znížite ak napríklad máte zapnuté Bluetooth, preto všetko čo v danom momente nepotrebujete na prácu vypnite.