Škola

Čo je to programovací jazyk Pascal?

programovací jazyk pascalSamotný programovací jazyk Pascal považuje komunita informatikov na celom svete za jazyk, ktorý je určený nielen na učenie programovania, ale aj na rozvoj algoritmického myslenia.

Pascal podobne ako programovací jazyk C, vznikol začiatkom 70-tych rokov. Základom oboch jazykov sú štruktúrované konštrukcie jazyka Algol a obidva sa inšpirovali vtedajšími jazykmi ako Fortran, Cobol a PL/1.

Pascal sa začal šíriť najmä vďaka univerzitám na celom svete, na rozdiel od jazyka C, ktorý vznikol primárne pre systémových programátorov, teda pre už veľmi skúsených programátorov a nie pre začiatočníkov.

Postupom času ako sa počítače a aj software a hardware vyvíjali (v polovici 80-tych rokov) sa z Pascalu vyvinul moderný Objektový Pascal a jazyk C sa zmodernizoval na novší objektovo orientovaný jazyk C++.

Čo je to IDE?

Programátorské prostredie (IDE – integrated development enviroment) označuje, že programátor v jednom balíku môže:

  • programy navrhovať, písať, upravovať, vyvíjať
  • kompilovať
  • testovať, ladiť

Moderné programátorské prostredia, ktoré umožňujú vyvíjať nielen aplikácie pre grafické rozhranie (napr. Windows, Android), ale aj aplikácie určené pre web, sú založené na vizuálnom princípe. Všetko, čo má v bežiacej aplikácii vizuálne znázornenie, sa už počas návrhu dá vizuálne poskladať z nejakých vopred predpripravených častí. Programátor potom veľmi často ,,iba‘‘ doprogramuje správanie týchto komponentov v rôznych situáciách. Grafická nadstavba mu pritom zabezpečí celkové správne fungovanie aplikácie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button