ElektronikaInternet

Ako zachrániť zmazané dáta?

ako-na-zmazané-dátaZa niektorých okolností je možné zmazané dáta získať späť. Ak omylom zmažete vo svojom počítači nejaký súbor, neprepadajte panike. Teda pokiaľ ste ho neprepísali inými dátami. Zmazaný súbor totiž nie je z diskového priestoru hneď odstránený, fyzicky sa nachádza na disku a je teda možné ho ešte zachrániť a dostať späť.

Čo potrebujete, ak chcete zachrániť zmazané dáta:

  • softvér
  • externý hdd

ako zachrániť zmazané dátaZvyčajne platí, že zmazaný súbor je po nejakej dobe čiastočne či úplne prepísaný iným súborom. Preto zaistite záchranu zmazaného súboru čo najskôr. Zápisom každého nového súboru vaše šance klesajú.

Pri záchrane dát máte prakticky na výber dve možnosti. Návštevu špeciálneho obchodu, ktorý sa záchranou dát zaoberá, alebo to skúsiť svojpomocne. Ak sa rozhodnete pre druhú variantu, potom je vhodné si zapožičať externý harddisk a nainštalovať si program na záchranu dát.

To je prvý a najzákladnejší krok, keď chcete zachrániť zmazané dáta. Teda hneď po tom, čo prestanete presúvať, kopírovať či mazať iné dáta vo svojom počítači.

Programy na záchranu zmazaných dat

Ak chcete zachrániť zmazané dáta tak môžete použiť nejaký program. Môže to byť Bad CD/DVD Reader, SoftPerfect File Recovery alebo PC Inspector File Recovery. Niektoré z programov slúžia len k obnove dát z poškodených alebo nečitateľných CD a DVD diskov.

zmazané dátaPre obnovenie súborov stačí len vložiť nečitateľné optické médium do mechaniky.

Po inštalácii potrebného softvéru vykonáte scan zvoleného pevného disku a vyberiete miesto, kam má byť odstránený súbor uložený. Radšej ho uložte na zapožičaný externý harddisk.

Varovanie!

Záchrana dát musí prebehnúť čo najrýchlejšie. Každý nový súbor môže potrebné dáta na disku prepísať. Preto k ukladaniu nových dát používajte aj externý pevný disk. Nezabudnite taktiež nabudúce uchovaváť vaše citlivé údaje na PC bezpečnejšie

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button