Elektronika

Ako pokladať riad do umývačky? Správna údržba umývačky riadu

ako pokladať riad do umývačky riaduMnohí z vás iste v kuchyni používajú umývačku riadu. Tá uľahčuje prácu s umývaním špinavých tanierov, pohárov alebo príborov. Nie každý riad je ale možné pomocou tohto šikovného prístroja umyť. Pre dokonalé umytie je tiež potrebné vedieť, ako riad do umývačky naskladať. Nie je to nič ťažkého, už po pár použitiach budete vedieť, ako na to. Okrem samotného skladania a umývania je však praktické vedieť, ako na údržbu umývačky tak, aby správne fungovala a v domácnosti vám slúžila čo najdlhšie. Ako pokladať riad do umývačky? 

V článku sa dozviete:

 • Postup skladania
 • Údržba umývačky
 • Aký riad nepatrí do umývačky

Postup skladania riadu do umývačky

riad v umývačke riaduVnútorný priestor každej umývačky je rozdelený na niekoľko častí. Do každej z nich patrí konkrétny druh riadu.

V prvom rade je vhodné, aby ste k sebe do jednotlivých častí skladali vždy rovnaký typ riadu. Zamedzíte tak situácii, kedy by sa niektoré taniere neumyli dostatočne.

V hornej časti umývačky sú koše. Do nich ukladajte sklenené a krehké riady, a to vždy hore dnom.

Riad, ktorý je predsa len odolnejšie voči rozbitiu, potom vložte do spodného koša. Sem tak patria najmä taniere a hrnce.

Keď sa chystáte umývať hlboké aj plytké taniere naraz, potom ich vždy striedajte tak, aby sa k nim mohla dostať voda.

Okrem toho v každej umývačke nájdete špeciálny kôš na príbory. Lyžice, vidličky a nože podkladajte tak, aby ich rukoväť bola smerom nadol.

Niektorí z vás riad pred vložením do umývačky ešte vopred umývajú. To je ale zbytočná činnosť. Moderné umývačky riadu si bez problémov poradia aj so zaschnutými a väčšími nečistotami.

Tým, že riad najprv umývate, navyše spotrebujete zbytočne veľa vody navyše. Umývačku si predsa kupujete preto, aby ste práve ušetrili za vodu.

K efektívnemu umytiu riadu pridajte do umývačky tablety. Ešte lepším riešením sú však sypké alebo tekuté umývacie prostriedky. Každopádne je potrebné zvoliť vhodný umývací cyklus. V tomto ohľade odporúčam dôkladne preštudovať návod pri konkrétnom type prístroja.

Údržba umývačky

S umývačkou je radosť pracovať. Už nemusíte stáť desiatky minút pri dreze po každom jedle. Riad stačí jednoducho vložiť do prístroja, zapnúť umývací cyklus a vyčkať, až bude hotovo.

Na čo však nesmiete zabudnúť, je pravidelná údržba umývačky a jej čistenie.

Hlavné princípy údržby umývačky

 • dokonale čistý riadPravidelné dopĺňanie soli – potrebu tohto úkonu u modernej umývačky zistíte pomocou kontrolky, ktorá sa rozsvieti
 • doplňovanie leštidla
 • Použitie správneho množstva umývacieho prostriedku
 • Čistenie filtra – stačí ho jednoducho vybrať a opláchnuť pod vodou.
 • Čistenie umývacích ramien – vo chvíli, keď sú zanesené väčšími nečistotami, zvyškami jedla
 • Spustenie samočistiaceho programu – väčšina moderných umývačiek má automatický program, po ktorého spustení sa zbavuje vodného kameňa

Aký riad nepatrí do umývačky?

 • Ako som uviedol už v úvode článku, nie všetky druhy riadu sú do umývačky vhodné. Záleží predovšetkým na materiáloch, z ktorých sú vyrobené.
 • Drevený riad
 • Krehký plastový riad – môže dôjsť k jeho deformácii
 • Strieborný riad – dajú sa dať do umývačky, avšak nesmie prísť do styku s predmetmi z iných kovov
 • Krištáľový riad – niektoré druhy môžu pri umývaní v umývačke rýchlo strácať svoj lesk
 • Vzácne predmety
 • Riad, ktorý je ušpinený od vosku či riedidla

Umývačka riadu je praktickým pomocníkom najmä pre domácnosti, v ktorých žije viac osôb. Ak bývate sami, umývačka sa vám príliš neoplatí.

V súčasnosti už síce môžete kúpiť aj veľmi malé a úsporné umývačky riadu, avšak kvôli jednému či dvom tanierom nemá cenu umývačku riadu používať. Ak už si ju ale zaobstaráte a budete sa riadiť vyššie uvedenými zásadami, potom si výrazne uľahčíte prácu s upratovaním po každom jedle.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button