Domácnosť

Ako predĺžiť životnosť interiérových dverí?

ako predlžiť životnosť interiérových dveríPri výbere nových interiérových dverí si predstavujeme, akou ozdobou budú pre náš byt či firmu, mnohí však pri ich zaobstarávaní už myslia tiež aj na praktickú stránku veci – na všetko, čo je spojené s ich používaním a údržbou, to jest na zachovanie ich pekného vzhľadu čo najdlhšie. Ako predĺžiť životnosť interiérových dverí?

Ako zvýšiť životnosť interiérových dverí

Starostlivosť a údržba o povrch interiérových dverí sa samozrejme líšia podľa materiálu ich povrchu, aj keď zásadná voľba medzi vysokou odolnosťou a estetikou či prírodným vzhľadom dverí dnes už nie je nijako drastická.

Prírodný vzhľad, ktorý donedávna dokázala priniesť len dyha, čo je vlastne tenká vrstva prírodného dreva, dokážu dnes už napodobniť aj iné povrchy.

Väčšina súčasných používaných materiálov prináša kombinácie, ktoré spájajú prírodný vzhľad s väčšou či menšou odolnosťou voči vonkajším vplyvom.

Podľa čoho si vybrať interiérové dvere

Výber interiérových dverí je dobré vykonávať nielen podľa estetického pohľadu, ale aj prakticky, s ohľadom na členov rodiny – nielen ich počet, ale aj kto v domácnosti žije, či máme malé deti či domácich miláčikov, aká veľká je v byte frekvencia pohybu, aká je celková prevádzka a podobne a podľa toho treba zvoliť ich materiál.

dvere do interiéruV prípade väčšej záťaže je dobré vyberať materiály, ktoré budú lepšie odolávať detským hrám alebo zvieracom pazúrikom a podobne.

V takýchto prípadoch môže byť ideálnou voľbou obľúbený CPL umelý povrch (zo strednotlakého laminátu), so zárukou pevnejšej výdrže a pritom s možnosťou veľkého výberu farebných odtieňov vrátane realistických textúr dreva.

Najviac náchylné povrchy k poškodeniu sú obyčajné fólie na lacnejších dverách, ktoré vyžadujú opatrnú starostlivosť.

Na ich čistenie by sa nemali používať abrazívne látky, ktoré povrch fólie môžu nenávratne narušiť. Na ich šetrnú údržbu a čistenie je ideálne použiť jemne navlhčenú mäkkú tkaninu.

Odolné materiály proti znečisteniu

Odolnejším materiálom pred znečistením či poškodením sú lamináty – na údržbu laminovaného povrchu dverí, vrátane drevodekorov s 3D povrchmi, stačí použiť suchú alebo jemne vlhkú handričku, pri väčšom znečistení možno použiť roztok vody a saponátu.

Veľkú starostlivosť potrebujú interiérové dvere s dyhou na povrchu. Dyha si nás získa krásou a rozmanitosťou – každý kus je totiž originál, na druhú stranu však nie je tento materiál jednoduchý na údržbu a časom môže meniť svoj vzhľad.

Dyha je klasický prírodný drevený povrch a ako taký potrebuje veľmi opatrné zaobchádzanie. Drevo nemá rado vodu, preto na utieranie dyhovaných dverí určite nepoužívajte väčšie množstvo vody, aby do nich nenasiakla, stačí použiť len trochu vlhkú handričku.

Do vody na ich umývanie rozhodne nedávajte žiadne saponáty, maximálne mydlové čističe, ktoré by dyhu nemali vysúšať.

Odporúčané články:

Ako čistiť a udržiavať interiérové dvere

  • Nech ide o akýkoľvek materiál, vždy je dobré, popýtať sa u výrobcu alebo predajcu dverí, čo je pre daný povrch vhodné.
  • Pretože povrch moderných dverí je chránený pred prachom a bežným znečistením, stačí na ich údržbu vo väčšine prípadov jemne suchá alebo len ľahko navlhčená handra. Najlepšie z mikrovlákna.
  • Dôležité je nepoužívať agresívne čistiace prostriedky na báze chlóru. Na perfektnú starostlivosť u dyhovaných typov je najlepšie použiť špeciálne produkty na to určené.
  • Výplne z pieskovaného alebo leptaného skla sa čistia špeciálnou penou a impregnáciou proti zašpineniu, ktoré sa predávajú v drogériách a sklenárstvach.
  • interiérové dvereAk nechcete míňať veľa peňazí za špeciálne značkové čistidlá, namiešajte si účinný a zároveň veľmi šetrný čistič pre všetky typy dverí, zo zmesi jednej čajovej lyžičky octu, jednej kvapky tekutého mydla a štyroch hrnčekov teplej vody.
  • Pri starostlivosti o interiérové dvere nezabúdajte ani na doplnky, ako sú zámky a dverné závesy (pánty). K oživeniu a vycedeniu ocele alebo mosadze existuje rad špeciálnych pást a leštiacich prípravkov, ale tiež najrôznejšie, v praxi osvedčené domáce spôsoby.
  • Použitie hrubej sily v podobe oceľovej kefy sa neodporúča. Povrch kľučky či madla by sa mohol nenávratne poškodiť. Ak sa chcete cez nános korózie a nečistôt dostať k pôvodnému hladkému a lesklému povrchu kovov či zliatin, postupujte pri čistení veľmi opatrne.

Prostriedky na údržbu dverí

Pre kvalitnú údržbu masívnych a dyhovaných dverí sú optimálnym riešením tieto prostriedky:

Mydlový čistič

Určený je na drevené dvere, možno ho použiť aj na leptané a pieskované sklá, všetky druhy nábytku, lakovaného i nelakovaného, na vnútorné a aj vonkajšie drevené parkety a obklady. Čistené materiály sú vďaka nemu dokonale čisté bez akýchkoľvek šmúh.

Nielen, že osvieži farbu dreva, ale drevo tiež vďaka nemu príjemne vonia čistotou. A ako bonus navyše mydlové čističe prirodzene odpudzujú prach, a tak odpadá nekonečná práca s prachovkou.

Leštenka s akrylátom

Leštenka s akrylátom zaručí dverám dokonalý lesk a špeciálne prímesi, ako je napríklad včelí vosk, vytvoria na dverách tenký film, ktorý ich zároveň chráni pred nečistotami.

Olej na zámky a závesy

Zámky a závesy môžete ochrániť pred koróziou pomocou špeciálnych minerálnych a silikónových olejov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button